Respiratie grea

18-02-2024
Radu1977
Nu este medic/terapeut
Radu1977
Revin cu aceeași problemă, incontinuare am probleme cu respirația deși am postat mai devreme rezultatul unui CT pulmonar care nu a sesizat nimic deosebit din punct de vedere pulmonar
De curând am făcut o operație pt diverticulita unde printre investigații au fost EKG normal și radiografie cardiopulmonara normala
Problema de respirație dispăruse în preajmă operație însă mi a revenit la o săptămână după externare
Nu știu ce să fac unde să mai caut
Va rog frumos un răspuns un îndemn
6 comentarii
1
19-02-2024, ora 10:45
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Am vazut cealalta discutie despre problema dvs.
Respiratia dificila apare in general in doua grupuri de patologii: cele respiratorii si insuficienta cardiaca.
Daca EKG a fost normal si nu va stiti cu probleme cardiace probabil nu e de la inima, desi o ecografie cardiaca nu strica niciodata.
Pentru problemele pulmonare vi s-a recomandat in celalalt topic un consult pneumologie - aici vi se pot masura volumele pulmonare (spirograma) si veti sti daca exista, cel putin dpdv cantivativ, o problema de respiratie.
O lipsa de aer poate aparea si pe fond psihic (de ex in anxietate) - trebuie sa luati in considerare si acest aspect, mai ales daca o a doua opinie a unui pneumolog ajunge tot la concluzia ca nu e nimic la plamani.
0
19-02-2024, ora 12:32
Radu1977
Nu este medic/terapeut
Radu1977
În decembrie anul trecut am făcut și spirometrie fiind bună, iar acum doi ani consult cardio cu ecocardiografie și ekg unde ca și rezultat au ieșit bune
Eu nu ma știu cu probleme cardiace însă am sa iau în calcul o reevaluare cardiacă
Vă mulțumesc frumos!
1
19-02-2024, ora 13:10
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Cel mai probabil nu aveti nimic patologic. Dar daca simtiti ca persista sentimentul de respiratie grea cred ca o a doua opinie a altui pneumolog va ajuta. CHiar daca nu e nimic macar va va linisti.

Simptomele astea sunt extrem de dificil de gestionat...daca nu sunt materializate intr-o patologie palpabila. Dar nici nu pot tine la nesfarsit in cazul asta.
0
19-02-2024, ora 17:42
Radu1977
Nu este medic/terapeut
Radu1977
Eu am mai avut acum trei ani aceleași probleme care mi au trecut de la sine
Vara trecută la fel și tot așa au trecut de la sine
În Noiembrie au început iar pentru care am făcut acele investigatii ct, spirometrie și am fost la pneumologie la control
Și vroiam să vă întreb de ce atunci când casti simt că-mi revin și aerul intra până în plămâni
Pt că de când am această problemă casc des
Vă mulțumesc
1
20-02-2024, ora 07:48
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Cascatul e un reflex ce se declanseaza in conditii de hipooxigenare a sangelui (scaderea saturatiei in oxigen). O crestere evidenta a frecventei acestuia ar putea fi un semn de probleme respiratorii.
Atunci cand casti se produce un inspir profund cu rolul de a accesa mai multe alveole pulmonare si a creste astfel cantitatea de oxigen.
Intr-o insuficienta pulmonara restrictiva (=o cauza impiedica intrarea aerului in plamani) un inspir profund v-ar da senzatia ca va reveniti.

Sunt multe de discutat cu un pneumolog ce ar putea sa il orienteze asupra diagnosticului
- lipsa de aer se acutizeaza noaptea? (asa patesc cei cu bronhoconstrictie/astm si simt nevoia sa stea in sezut ca sa respire mai bine)
- ati facut un test cu un spray bronhodilatator?
- in conditii de efort ramaneti fara aer in mod evident sau problema nu se exacerbeaza?
- respirati mai bine afara decat in casa? (e oare un alergen la care va expuneti in casa - puf de la perna de ex, un covor nou, haine de lana?)
- mai rar, ar putea fi o cauza neurologica care sa va limiteze excursia cutiei toracice sau a diafragmului (ce poate afecta inspirul) in conditii de repaos

Eu nu sunt pneumatolog, doar imi dau cu parerea.
De aia va spuneam sa cereti o a doua opinie la alt pneumolog - ca sa inlaturati orice posibila cauza organica ce ar putea da dispnee.
La cat de mult va supara problema trebuie insistat mai mult.

Multa sanatate!
0
20-02-2024, ora 09:41
Radu1977
Nu este medic/terapeut
Radu1977
Vă mulțumesc pentru răspuns și timpul acordat
Noaptea nu am probleme și nici dimineața după ce mă trezesc, am folosit ventolin dat de cei de la Nasta și nu m a ajutat, la efort nu se accentuează starea, la aer exterior da parcă respir mai bine
Cu saturatia oxigenului nu am probleme
O zi buna va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •