Respirație greoaie și tuse seaca

11-10-2018
LucianRko
Nu este medic/terapeut
LucianRko
Buna dimineața în urma cu câteva zile mai exact sâmbătă am inceput sa am o durere puternica de măsea și văzând că nu trece am luat două pastile de algocalmin. Duminica dimineața văzând că nu cedează durerea am mai luat una care însă a rămas blocată in gat nu chiar pe mijlocul gatului ușor pe partea stângă.Am băut multe lichide sperând că se va dizolva însă și acum mai ii simt un pic prezenta.Dupa acest episod am făcut febra, am vomat, am avut dificultăți în respirație pe partea stângă a gâtului și tuse seaca.Am fost luni la spital unde mi s-au spus că e o inflamație a faringelui și o ușoară pneumonie interstetiala la plămânul stang.Am fost pus la perfuzie și mi s-au prescris algocalmin fiole+parasinus.Febra a trecut, starea de voma la fel însă prezenta corpului străin, tusea seacă și dificultatea in respirație au rămas.Ce pot face sa scap de acest nod în gât, cat va mai dura până Va dispărea complet disconfortul acesta?
1 comentarii
0
29-05-2019, ora 20:30
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Dacă pastila este blocată în bronhie trebuie extrasă prin fibrobronhoscopie, căci dizolvarea sa poate dura foarte mult timp. Tratamentul pe care l-ați primit pentru pneumonie este corect, deci dacă va fi extrasă și pastila simptomatologia ar trebui să se îmbunătățească progresiv și vizibil. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •