Reumatism

11-03-2009
raluca n
Nu este medic/terapeut
raluca n
Buna ziua,

Va rog, daca se poate sa ma ajutati, tatal meu in varsta de 54 de ani are probleme cu articulatiile, la o perioada de 2-3 saptamani acestea i se umfla, se rosesc, are frisoane si dureri mari.De fiecare data este afectata alta parte a corpului(cot, incheieturi, degete, genunchi).El este plecat in Italia iar medici de acolo iau administrat Cortizon insa fara rezultate.Mentionez faptul ca sufera si de ulcer.

Mutumesc anticipat,

Raluca
4 comentarii
0
11-03-2009, ora 22:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Cu mare probabilitate este vorba despre o maladie reumatologica, de tip poliartrita.
Cortizonul are doar un efect limitat si o multime de reactii adverse.
Este extrem de important un consult reumatologic precis si un tratament de fond (nu cortizonic, care este doar un adjuvant temporar).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
12-03-2009, ora 09:56
raluca n
Nu este medic/terapeut
raluca n
Buna ziua,

Va multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavoastra, aveam mare nevoie de el.Probleme cea mai mare este ca el nu vine in curand in tara.imi puteti spune daca ii pot trimite ceva eu sa-i amelioreze durerile pana vine el si merge la un consult in Romania, va rog mult.


Multumesc mult,

Raluca
0
12-03-2009, ora 10:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Trebuie sa intelegeti ca nu putem trata o boala atata timp cat nu cunoastem diagnosticul precis.
Este vorba despre boli cu totul deosebite, ce presupun tratamente tintite si nu simptomatice (antialgice, anti-inflamatorii), iar ulcerul contraindica un tratament aleatoriu.
Parerea mea este ca ar trebui sa consulte acolo un reumatolog (nu alta specialitate), chiar daca asta inseamna niste costuri...
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
12-03-2009, ora 10:12
raluca n
Nu este medic/terapeut
raluca n
Va multumesc mult, inteleg despre ce vorbiti si il voi convinge s ase duca acolo la medic


Raluca
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: