rezectie apicala???

12-12-2009
daniela vasiliu
Nu este medic/terapeut
daniela vasiliu
Buna ziua,

As dori si eu ajutorul/sfatul unui medic deoarece dupa toate cele intamplate mi-am cam pierdut increderea in stomatologul meu.
Situatia e urmatoarea: m-am prezentat la un cabinet pentru a inlocui o coronita acrilica la 1.1 veche cu una de ceramica. Dupa Rx dr. imi spune ca 1.1, 1.2, 21,.2.2 prezinta o infectie si necesita rezectie apicala. Dintii apparent sanatosi, fara carii, modificari de culoare doar o ff usoara mobilitate. Am inceput "pregatirea" pentru interventie care a constat in: interventie pe canal, tratament cu CaOH vreo 2-3 sedinte, dupa care STUPOARE dr. imi zice ca imi indeparteaza nu numai coroana acrilica ci si celalalte coroane, dupa umila mea parare, sanatoase pentru ca asta ar fi procedura. Mi se ia mulaj pentru pivoti si dinti provizorii (care apropos au fost tacati cu tariful de coroana acrilica definitive) si uite-ma stirba asteptand marea interventie care va fi peste o saptamana.Intrebarea mea este :chiar era nevoie de indepartarea coroanelor sau a fost doar un motiv pentru a-mi lua niste bani(MUUUUUUlti) in plus?chiar nu se puteau obtura?
Va multumesc nespus pentru timpul si sfatul d-voastra.
8 comentarii
0
12-12-2009, ora 18:31
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
medicul dvs a fost bine intentionat...acum.nu vreau sa va suparati, dar ati dori si lucrari de buna calitate, cat mai repede si daca se poate sa coste 2 lei. Banii pe care ii considerati acum multi (cu toate ca nu cred ca v-a costat o avere) va vor salva dintii pe pozitia lor, ceea ce...cam peste 2 ani nu stiu daca se mai poate vorbi decat despre extractia lor.
0
12-12-2009, ora 19:05
daniela vasiliu
Nu este medic/terapeut
daniela vasiliu
Cu tot respectul domnule doctor, si eu sunt tot medic, veterinar ce-i drept si am intalnit tot felul de clienti mai mult sau mai putin multumiti de-a lungul carierei insa de fiecare data am incercat sa le aduc cat mai multe lamuriri. Offul meu era, ca dupa cele 3 sedinte de tratament pe canala nici una nici doua fara prea multe explicatii mi-a inlaturat coronitele. Eram doar curioasa daca asta e o practica uzuala inaintea rezectiei. Am vizionat mai multe filmulete cu astfelde interventii si toti pacientii aveau dintii la locul lor. Va rog respectuos daca imi puteti raspunde la aceasta intrebare
0
05-04-2010, ora 23:00
julia632
Nu este medic/terapeut
julia632
buna, am nevoie urgenta de niste sfaturi, in curand voi suferi cateva interventii, rezectii apicale la 1.1, 1.2, si 3.5.as vrea sa imi puteti spune ce tarife au la clinica maxilo-faciale(tm), cu trimitere de la medicul de familie?tratamentul de canal il aplica acolo inaintea interventiei sau ma duc cu o zi inainte la medicul meu stomatolog?cam cat dureaza operatia?voi avea nevoie de pivot??sau un medic pe cale mi-l recomandati cu caldura?va multumesc frumos
0
30-04-2010, ora 13:48
gaby_carey
Nu este medic/terapeut
gaby_carey
Buna ziua,

de multi ani ma confrunt cu o problema, am puroi la dintii din fata sus. Ma umflam, luam antibiotice si imi trecea. In urma cu 2 luni a trebuit sa fac o intrerupere de sarcina fiindca era oprita in evolutie la 11 saptamani, nu stiu daca e intamplator sau nu faptul ca in timpul sarcinii am avut un asemenea episod cu dintii - nu am luat antibiotice, doar m-am clatit cu ceai de salvie si mi-a trecut.
I primul rand vreau s ava intreb daca considerati cumva o cauza asta? - atat la biopsie cat si la analize mi-au spus "auze necunoscute"
A doua problema este ca acum iar am puroi dar acum sunt foarte umflata de 2 zile, stomatologul urmeaza sa imi faca operatie, el zice ca nu va fi usor dat fiind faptul ca am stat multi ani asa, dar ca se va face imediat ce ma vor lasa umflaturile. Intre timp m-a tiat putin azi cu bisturiul ca sa dreneze putin din puroi.
Intrebarea mea este daca ma va durea rezectia aceea, dacasunt dureri insuportabile sau doar incomode, iar daca zilele ce vor urma vor fi dureroase sau voi fi doar umflata si invinetita.

Va multumesc mult
0
30-04-2010, ora 21:15
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
este adevarat ca o infectie dentara netratata mult timp constituie o sursa de infectie pentru intregul organism, dar este improbabil ca acesta sa fie motivul opririi in evolutie a sarcinii !!!.
in al doilea rand, medicul dvs dentist a procedat foarte corect incizand abcesul si lasand sa treaca episodul acut inainte de a interveni chirurgical facand o rezectie apicala.
in privinta durerilor. in timpul interventiei nu va doare absolut nimic, veti fi sub anestezie locala. dupa operatie insa este posibil un discomfort, cauzat mai mult de umflarea zonei dar si de o durere care poate varia, de la usoara pana la destul de puternica, depinde foarte mult de la pacient la pacient. nu va speriati insa, nu e o durere care s a nu poata fi tinuta sub control cu medicatie adecvata. mai mult ca sigur veti primi o reteta cu antiinflamatoare, calmante si posibil chiar antibiotice.
0
31-10-2010, ora 01:36
Fittonia
Nu este medic/terapeut
Fittonia
Buna seara,

am facut acum 2 luni, daca nu chiar 3, o rezectie apicala la un incisiv lateral. Pana in momentul de fata am tot sperat sa nu ma mai doara dintele cu problema(incisivul lateral) dar si incisivul central(dintele alaturat). La ora actuala dintele cu rezectie s-a vindecat insa incisivul central(care era sanatos) ma doare la frig, percutare si tasare. Nu numai ca nu pot manca pe partea aceea dar am momente cand daca vorbesc sau misc buzele intr-un fel simt jena la dintele acesta.
Ce parere aveti? Ce poate sa fie?
Categoric am sa-i fac o vizita doctorului care m-a operat insa sunt curioasa ce parere aveti si voi.

Multumesc din suflet.
0
31-10-2010, ora 08:50
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
este greu de spus ce s-a intamplat cu dintele sanatos fara a vedea o radiografie inainte si dupa reezectie. este posibil infectia de la incisivul lateral sa fi fost extinsa si catre central si sa inceapa tocmai acum sa se manifeste. sau este posibil in timpul interventiei sa se fi atins radacina dintelui vecin sanatos ( aceasta varianta este cea mai probabila daca spuneti ca problemele la acest dinte au aprut numai dupa rezectie, neavand absolut nici o manifestare in trecut).
cel mai sigur va lamureste medicul dvs pentru ca el cunoaste situatia si inainte si dupa operatie.
solutia va fi probabil tratamentul de canal (adica scoaterea nervului si obturarea canalului).
0
11-12-2010, ora 10:30
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Va dau o veste fffff buna! Tocmai mi+am terminat de tratat cu laser 4 granuloame la 4 dinti, fara operatie, de care m-am ferit fff mult.
Cum???La TG Mures e un cabinet Peterdent cu laser de ultima generatie care trateaza granuloame cat si paradontoza.
Imi pare rau ca am descoperit acest cabinet tarziu, pentru ca initial aveam infectia doar la 2 dinti, dar cu tratament incorect de canal efectuat la un dr fff renumit in Iasi, s-a extins si la cei laterali.
Se fac si 8 sedinte de biostimulare ce ajuta organismul sa lupte mai bine contra infectiei.
Mi-am pus si coronite de zirconiu care sunt fff naturale si frumoase, vreau sa spun ca niste prietene nu credeau ca mi-am pus coronite pana nu s-au uitat de aproape, atat de naturale sunt.
Nu suntt din Tg Mures, si am facut cam vreo 6 ore un drum, dar s-a meritat.
Sper ca am fost de ajutor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezecție apicală - ghidul pacientului (ce trebuie să știi)
  •