Rezistenta la bauturi reci

09-04-2014
Dorian35
Nu este medic/terapeut
Dorian35
Buna ziua/seara. In primul rand cred ca ar fi nevoie sa precizez ca am sinuzita cronica, ma confrunt cu ea deobicei cand racesc, ceea ce am inteles ca se intampla chiar mai des daca prezint aceasta boala.

In tot cazul, vreau sa stiu daca exista vreo posibilitate sa beau bauturi reci(fara sa exagerez) si sa nu fac vreo infectie in gat, deoarece in 50% din cazuri asta se intampla, lucru care nu m-ar deranja daca nu as fi un tenor(lucru care imi necesita foarte mult faringele si corzile vocale)

Daca exista vreo modalitate in care pot prevenii acest conflict intre bauturi reci si raceala/infectie in gat va rog foarte frumos sa-mi raspundeti.
Adesea folosesc a doua zi medicamente ca: Faringosept sau Hot drink, Trachisan mai rar Decasept...Mierea este si ea la ordinea zilei, dar nu pare sa ma ajute.

Exista orice produs alimentar/farmaceutic care imi poate imbunatatii toleranta? Multumesc
1 comentarii
0
09-04-2014, ora 05:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. inteleg dorinta de a consuma rece s acidulat...dar trebuie si TU sa intelegi ca risti sa nu mai poti profesa...
2 daca iubesti meseria si vrei sa mai canti...
renunti la toate bauturile acidulate, fructele citrice, mncare aacra..cu otet, muraturi..s.a care irita faringele si mucoasa gastrica..
in acest caz muoasa faringelui si gastrica o sa se refaca si o sa poate tolera o apa plata mai rece
3 trebuie sa inveti sa faci tratamentele locale..inhalatii, aromoterapie, spalaturi nazale, gargara, sa ai un aparat de aerosoli care sa stii sa.l foosesti dupa caz...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •