Sinuzita maxilara si frontala cronica

12-02-2016
Mada1992p
Nu este medic/terapeut
Mada1992p
Buna, am o problema si nu stiu ce ar trebui sa fac. Am sinuzita maxilara si frontala cronica de aproximativ 7 ani, stiu asta pentru ca am facut tomografie la cap atunci si am fost la medic ORL. Acuma am 23 de ani deci pe la 16 ani am depistat-o. Am luat antibiotice in primi ani in special augumentin si sprayuri nazale, pastile de alergie pt ca sunt alergica. Medicul ORL mi-a spus atunci ca e de la raceli netratate. Eu alm tot amanat problema pana acum. Am avut perioade cu dureri de cap si cand eram racita imi curgea nasul. Acum am probelme cu dintii, la inceputul anului trecut am scos primul molar de langa canin si acuma 4 zile celalalt de langa. Am intrebat medicul daca prin extractie este posibila deschiderea sinusului si i-am spus probleme mele de sanatate. A spus ca e posibil dar daca e ceva ma coase. Am stat o ora jumate sa imi extraga dintele si a spus dupa sa deschid gura si sa incerc sa suflu pe nas sa vad daca simt ceva imediat dupa extractie. Nu am simtit nimic si a zis ca e ok. Acuma de o zi ma doare capul foarte rau, ametesc incontinu si imi simt capul greu. Ce ar trebui sa fac prima data, sa merg la stomatolg ? Locul ma mai doare putin si sange nu curge sau altceva. Va rog spuneti-mi ce ar trebui sa fac, sunt disperata de 2 zile. Am uitat sa precizez ca i-au augumentin, eubiotic de 4 zile si de ieri calciu+magneziu pt ca am crezut ca am o cadere de calciu.
2 comentarii
0
12-02-2016, ora 11:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. este o problema complicata care tine de ambele specialitati stomato- si ORL
trebuie refacute.. Radiogarfia la radacina dintilor de sus de sub sinus
radiografia SAF la sinus
daca se confirma ca este sinuzita din cauza danturiii
mai bine sa mergi sa te vada la Maxilo-facial
0
13-02-2016, ora 08:34
Mada1992p
Nu este medic/terapeut
Mada1992p
Multumesc frumos pentru raspuns! O sa merg cat mai curand!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •