Rezultat endoscopie

09-11-2009
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Doresc daca se poate o interpretare a unui rezultat. Diagnostic =.Bulbita eroziva HP+.Rezultatul de la gastroscopie: Esofag normal, stomac-corp gastric cu edem al mucoasei.Antru cu eritem parcelar.Helicobacter pylori +.Bulb cu eroziuni de tip acut.D II - normal.Multumesc
37 comentarii 12 Înainte ›
0
09-11-2009, ora 22:52
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
ai facut endoscopie??
cum a fost??
si eu as vrea sa o fac dar mi-e teama
si as vrea sa stiu dk la tine a fost usor, anestezile, bla bla
0
10-11-2009, ora 10:29
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna Cristina.Da am facut ieri endoscopie...nu am stat prea mult sa ma gandesc inainte sa fac treaba asta mai ales ca am auzit o sumedenie de lucruri aiurea. Ideea e ca nu e rau mai deloc.Mie mi-a dat cu un spray in gura si imediat mi-a amortit limba si tot pe acolo :P...apoi a bagat furtunasul si totul a tinut maxim doua minute. Asa ca nu ai de ce sa iti faci griji...crede-ma si mie imi era putin frica...dar apoi mi-am dat seama ca nu mai trebuie sa ascult ce zice unu si altu care trece printr-o experienta similara.Mi-a gasit ce am scris mai sus...mi s-a dat tratament pentru 3 saptamani si gata.Ma bucur ca nu am nimic mai grav..pentru ca traiam cu gandul ca am ceva mai grav la stomac pentru ca ma durea din cand in cand.Multa sanatate iti doresc si curaj.Sa ma tii la curent daca mergi.Pupici
0
10-11-2009, ora 10:57
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Buna,

Te rog, imi poti cominica clinica la care ai mers??Este in Bucuresti??
Si, ce anume ai platit??


Multumesc


Numai bine
0
10-11-2009, ora 10:59
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Dar, spune-mi, nu ti-au interpretat si analizele??
0
10-11-2009, ora 11:27
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Eu sunt din Cluj..si nu am platit nimic pentru ca am avut trimitere de la medicul de familie.daca era sa platesc cred ca era pe undeva pe la 4 milioane din cate am inteles ca mi-a zis medicul de familie.Si rezultatele...am primit raspuns...dar vezi tu ca e bine sa mai auzi si alte pareri de la persoane care au aceleasi simptome.In ceea ce priveste Helicobacter pylori vroiam sa te intreb ceva...mie in septembrie mi-a iesit valoarea 0, 73 iar intervalul normal era de la 0, 1-1, 1 daca bine mai tin eu minte.deci...nu aveam...si acum mi-au facut biopsie si mi-a iesit pozitiv la HP. E posibil sa fi fost interpretata gresit prima analiza de sange?
0
10-11-2009, ora 17:39
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ce subiect interesant!
Si eu trebuie sa imi fac endoscopie, dar o tot aman din cauza ca imi este foarte teama...Uff...
0
10-11-2009, ora 18:00
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Buna seara fetele,

In Cluj sunt medici buni.Dar, eu sunt din Buch si mi-e cam teama de astia ai nostri."Bestiuta", multumesc pentru incurajari si...sfaturile tale...
Jaquelinne, daca esti din Buch, hai sa cautam un medic(pe care ni-l recoamanda cineva(, ne luam de manuta si ne prezentaM LA CABINET, ce zici??


o seara buna va doresc
0
10-11-2009, ora 20:49
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
cristina_moro, ideea ta este buna, numai ca acum nu mai sunt in Bucuresti, am plecat din tara acum 6 luni...
Iar endoscopia ar trebui sa o fac aici.Ar trebui...ca ma ingrozesc numai cand aud :S
Stiu ca la Sanador se face endoscopia cu anestezie generala, dar costa cam mult, in jur de 600 ron.Oricum, am inteles ca de preferat este anestezia locala, cea cu spray-ul, pt. ca dupa cea generala, te simti foarte ametita vreo 2 ore.Eu nu stiu cum as rezista cand imi introduce furtunul ala pe gat, de asta imi este cel mai frica!
Bestiutza23, cat este de gros furtunul ala? :D
0
10-11-2009, ora 21:53
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Jaquelinne furtunul ala nu e asa de gros precum se spune...e cam cat degetul aratator...deci nu cine stie ce.si dupa ce iti da cu spray-ul ala - xilina- iti amorteste gura...si putin din gat...asa ca nu o sa simti mare lucru...si totul se petrece foarte foarte repede...nici nu apuci sa iti dai seama de ce se intampla ca se si termina.
Initial inainte sa ma duc am zis sus si tare ca nu o sa pot face asta fara anestezie totala...cea cu dormicum...pentru ca sunt destul de sensibila in gat...dar iacata ca am supravietuit...asa ca va recomand din suflet daca trebuie sa va faceti endoscopie sa o faceti si sa tratati problemele in faza lor incipienta pentru a nu ajunge la lucruri mai grave.

Cristina-moro.tot citind pe internet am vazut ca multa lume il recomanda pe dr. Andrei Haidar si procedura costa 400ron.Sa ma tineti la curent fetelor...Multa sanatate.
0
11-11-2009, ora 11:06
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Offf...mie cred ca imi trebuie un sut in fund, poate asa voi prinde curaj! :D Stiti cum se spune: un sut in fund, un pas inainte! :))
Degetul aratator nu este chiar asa subtire...Daca ma hotarasc sa merg, cred ca il voi teroriza la maxim pe dr ala...
Bestiutza23, dar nu ti-a pus si ceva intre dinti ca sa nu iti inchizi gura? :D
0
12-11-2009, ora 10:43
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Ideea e ca in primul rand tu trebuie sa iti faci curaj.dar dupa cum ti-am zis.nu e o procedura dureroasa si se termina rapid...si ba da.pune ceva intre dinti ca sa nu musti furtunasul ala...si ca sa nu iti inchizi gura.dar xilina amorteste foarte bine si nu o sa simti mare minune...multa bafta
0
12-11-2009, ora 16:13
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Multumesc frumos Bestiutza23!Am sa va tin la curent cu endoscopia.
Numai bine!
0
19-11-2009, ora 09:20
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna Jaquelinne.Ce mai faci? Te-ai hotarat pana la urma sa faci endoscopia sau inca nu?:P Am tot citit pe forum ce ai scris si am vazut ca si tu ai helicobacter.Cum anume ti-ai dat seama? Dintr-o analiza de sange sau din fecale?De cat timp ai si cum esti acum?Ti-ai refacut analizele dupa ce ai urmat 3 tratamente din cate am vazut eu?Am multe intrebari...daca bine am vazut.iei sulfopropan (sper ca am scris bine) si nu mai stiu daca la tine am vazut ceva cu argila.cum te simti de la ele?isi fac efectul? eu am intrebat un medic "Totusi ce parere aveti de tratamentele naturiste pentru eradicarea bacteriei, cum ar fi : tratamentul cu argila, uleiul de masline, germenii de broccolli? la care el imi raspunde: "nu au nici o eficienta dar le puteti incerca pe riscul dvs".:(( multa sanatate
0
23-11-2009, ora 01:28
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna Bestiutza23!Imi cer scuze ca iti raspund asa de tarziu, dar nu am avut foarte mult timp pt net...
Da, m-am hotarat sa imi fac endoscopia, chiar am facut-o! :D
Am descoperit ca am hp printr-o analiza la sange, la mine era slab pozitiv rezultatul.Pai am aflat de bacterie acum vreo 3 ani, timp in care am facut o gramada de tratamente, printre care si sulforaphane, care l-am luat vreo 7 luni.O buna perioada de timp m-am simitit foarte bine, insa de vreo luna am facut cam 3 crize de stomac, care au necesitat vizita la medic de urgenta, unde mi-au facut 2 injectii, una intravenos si alta intramscular, pt ca altfel durerile groaznice nu imi treceau cu niciun fel de medicament!Acum, in urma endoscopiei facute(apropo mi-au facut-o sub anestezie generala, totul a durat cam 10 minute, iar dupa aceea m-am trezit imediat si am fost un pic ametita, vreo 30 min, dupa care mi-am revenit total), am aflat ca nu mai am helicobacter, ca am o usoara gastrita si un polip foarte mic, mi-au facut biopsia iar rezultatul este negativ.Dr-ul mi-a zis ca poate sa fie si din nastere, asa ca sa il lasam acolo si mi-a prescris 2 medicamente, pe care nu le voi lua, din cauza ca acum sunt sub tratament homeopat pt stomac!Sunt satula de medicamentele astea alopate, asa ca m-am hotarat sa imi rezolv aceasta problema a stomacului prin homeopatie.
Sulforaphan-ul este extras din broccoli!Tratamentul cu argila tot la mine in topic ai vazut, insa eu nu am urmat trat.asta!
0
23-11-2009, ora 11:35
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna Jaquelinne.Ma bucur ca ai reusit sa iti faci pana la urma endoscopia, mai ales ca a fost cu anestezie a fost si mai bine pentru tine.:D Am vazut ca nu mai esti nefericita posesoare a draciei de bacterie care ma inspaimanta si pe mine...inseamna ca se poate..acum cred ca va trebui sa ti si un regim si sa ai mare grija la alimente, la vesela, la apa pe care o bei...deci sa ai grija sa nu te reinfectezi de la cei din jur.Sa inteleg ca gastrita pe care o ai se poate vindeca si sa nu mai ai in veci probleme de la ea? Ce tratament homeopat urmezi acum? In astia 3 ani de cand am vazut ca ai bacteria, ai avut tot timpul dureri?Sau erau mai pronuntate primavara si toamna...? Poate totusi Sulforaphan-ul si-a facut efectul si asa ai scapat de bacterie.Scuze scumpa mea ca te stresez atat..dar eu sunt cam speriata din cauza bacteriei asteia..am tot citit pe net verzi si uscate...mai ales dupa ce rezultatul endoscopiei mele a fost ".Bulbita eroziva HP+..Esofag normal, stomac-corp gastric cu edem al mucoasei.Antru cu eritem parcelar.Helicobacter pylori +.Bulb cu eroziuni de tip acut.D II - normal." O zi buna
0
23-11-2009, ora 13:20
dana_marina
Nu este medic/terapeut
dana_marina
Buna Jaqueline, te rog spune-mi si mie unde ti-ai facut endoscopia cu anestezie generala?..trebuie sa-mi fac si eu pt k am ceva in gat si nu pot afla ce decat cu aceasta endoscopie dar din cate am inteles eu nu se face anestezie generala asa ca te rog spune-mi si mie cum se numeste clinica. Mutumesc anticipat!
0
23-11-2009, ora 13:57
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna dana_marina.Endoscopia nu mi-am facut-o in tara, eu nu mai sunt in tara de vreo 6 luni, insa stiu sigur ca la Sanador si Euroclinic(parca asa se numea), se face endoscopie cu anestezie generala!Euroclinic este clinica aceea particulara din Floreasca, langa spitalul de urgenta.Acolo stiu ca si-a facut verisoara mea endoscopia cu anestezie generala.Poti suna la aceste clinici si sa intrebi ca sa fii sigura!Dar pretul este cam mare din cate stiu...
Bestiutza23, se poate se pare, insa la cate antibiotice am luat pt eradicarea bacteriei, mai aveam putin si ma nenoroceam de tot!Pai eu nu am avut niciodata dureri, doar o usoara greata uneori dupa ce luam masa, iar bacteria am descoperit-o printr-o intamplare, nu aveam habar ca o am.Dupa primul tratament antibiotic, s-au declansat durerile!!Nu stiu ce anume si-a facut efectul in cazul meu, pt ca asa cum ti-am mai zis am facut mai multe feluri de tratamente.Gastrita se vindeca din cate stiu eu.Tratamentul homeopat pe care il urmez, il fac la recomandarea unui bun prieten, medic homeopat, pe care l-am cunoscut chiar aici pe forum si dupa ce au aparut acele 3 dureri groaznice de stomac, m-am hotarat sa incerc si cu homeopatia, cu toate ca imi pierdusem increderea in aceasta medicina.Acum deocamdata sunt la faza de detoxifiere a organismului, am luat 3 remedii homeopate, iar peste cateva zile incepem sa tratam stomacul.Sa stii ca spre uimirea mea, dupa prima granula administrata am observat efectele.Cu cateva zile inainte sa iau vreun remediu homeopat, aveam o durere in zona splinei si alta in capul pieptului, iar dupa ce am luat primul remediu, la aproximativ o ora mi-a disparut durerea din piept, iar a doua zi nu mai aveam nici urma de durere in zona splinei, iar lucrurile astea m-au convins mult mai mult ca isi face efectul acest trat.homeopat.
Stai linistita ca nu ma stresezi deloc!!Suntem aici pt a ne ajuta unii pe altii! ;)
0
23-11-2009, ora 20:50
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Poti sa imi spui si mie cine ti-a recomandat tratamentul acesta si in ce consta el?
0
24-11-2009, ora 13:25
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Tratamentul homeopat mi l-a recomandat scarface, dupa ce am completat o anamneza, pt ca fiecare tratament este personalizat ca sa spun asa, se tine cont de multe lucruri si difera de la persoana la persoana.Pe scarface il poti gasi in topicul meu cu hp, chiar si la ultima pagina, ii poti lasa acolo un mesaj sau da un click pe id-ul lui si lasa-i mesaj privat.Are si un forum de sanatate personal!Ti-l las in mp. ;)
1
04-12-2009, ora 01:02
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Bestiutza23, ce ai mai facut?Ai reusit sa iei legatura cu scarface?
1
05-12-2009, ora 13:02
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna scumpa.Multumesc frumos pentru informatii, dar momentan am zis sa nu mai recurg la nici un fel de tratament.Ma simt foarte bine...am terminat tratamentul de tot.si nu mai am probleme deloc.Am mare grija cu ce mananc...mananc putin si des...beau ceaiuri...iau miere pe stomacul gol dimineata...si sunt bine, slava Domnului.Tu cum te mai simti?
0
06-12-2009, ora 12:29
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Si eu ma simt bine, atata timp cat nu mananc ceea ce imi face rau, e super ok.Eu m-am dat pe ceai de menta indulcit cu miere, face bine la stomacel, si continui bineinteles cu homeopatele.Voi vedea peste 3 luni daca m-am vindecat complet sau nu.. :)
0
10-12-2009, ora 09:45
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
De vreo 2 zile cam asa simt o senzatie de greata...nu ma doare stomacul...doar am asa o senzatie de greata., parca si din gat vine.nu stiu cum sa ma exprim...si imi vine sa ragai.E drept ca nu am tinut regim strict...am papat si putina ciocolata..neagra ce-i drept...si pizza...hmm.oare totusi de la astea sa fie?Mi-e foarte frica sa nu revina durerile de stomac de dinainte de tratament...mai ales acuma de sarbatori...cand vreau sa nu am probleme si sa ma simt bine...mai ales ca este o perioada frumoasa...
0
17-12-2009, ora 11:43
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna!Acum am vazut comentariul de aici...Sa stii ca senzatia aceea de greata este provocata de helicobacter.Te-as sfatui sa renunti la ciocolata definitiv, macar pentru o perioada de cateva luni, pt ca ciocolata este cel mai mare dusman al stomacului infectat cu aceasta bacterie si iti face mai mult rau decat bine!Si sucurile acidulate, cafeaua, tigarile sunt la fel de daunatoare, mai ales in cazul nostru.Eu am noroc ca nu consum nici cafea si nici nu fumez.Dar sa stii ca am renuntat cu greu la ciocolata, prajiturile ce contin frisca, mai nou si fructele, le mananc doar in compot, pt ca altfel nu ma pot vindeca.
Parerea mea este sa ii ceri ajutorul lui scarface, sa incerci sa te vindeci si cu homeopate, iar apoi sa mergi sa iti faci endoscopia, pentru ca exista posibilitatea sa nu te fi vindecat cu ajutorul tratamentului medicamentos si sa suporti iarasi furtunul ala degeaba.Scarface este total impotriva medicinei alopate si pt asta a spus ca ai facut trat.degeaba.Poti sa postezi la el in forum acelasi subiect pe care l-ai postat aici si cu siguranta ca iti va recomanda remediile homeopate de care ai nevoie.Nu ai de ce sa te simti aiurea ca ii ceri ajutorul, este un om foarte popular, chiar daca nu pare.El este un tip mai direct si spune totul pe fata, fara niciun ocolis.Eu fac tratamentul pt stomac de vreo 3 sau 4 saptamani, nu mai stiu exact, pentru ca inainte de acest tratament, am facut o cura pt detoxifierea organismului, tot cu homeopate.Ma simt foarte foarte bine sa stii, nici nu imi imaginam ca ar putea sa functioneze si la mine, pt ca eu imi pierdusem increderea in aceasta medicina, fiindca am mai incercat cu cativa ani in urma trat.homeopate, insa nu au avut niciun efect la mine, dar de cand il cunosc pe scarface am invatat destul despre aceasta terapie si am aflat ca un remediu nu se potriveste la oricine, de aceea el trebuie oarecum personalizat in functie de starile/simptomele pacientului.Mai nou l-am rugat sa imi faca o lista cu remedii homeopate care trebuie sa le am la indemana in caz de raceala, febra, dureri, remedii pt intarirea sist.imunitar etc.Eu nu sunt in tara acum, insa ii trimit lista mamei sa mi le cumpere ea si apoi sa mi le trimita prin posta.Asa ca sfatul meu este sa incerci!Stii vb aia: incercarea moarte n-are!
Te pup
0
17-12-2009, ora 11:46
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Apropo de mersul la homeopat...si pe mine m-a trimis la homeopat cu ceva timp in urma, dar i-am zis ca ce rost are sa caut un homeopat cand il am pe el! :D Bine...eu nici nu sunt in tara, iar aici unde ma aflu nu cred ca sunt homeopati...sau cel putin nu am auzit eu...
0
22-12-2009, ora 16:04
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Rsp în urma mesajului privat!

Bestiutza23, rezultatele endoscopiei ar releva o gastrită antrală eritematoasă...o endoscopie digestivă superioară ar elucida în totalitate diagnosticul. Tot cu ajutorul endoscopiei ţi se poate preleva ţesut pentru o biopsie. Acel ţesut viu va fi analizat la microscop şi ţi se vor da detalii foarte importante cu privire la infecţia helicobateriană, dar şi cu privire la gradul de afectare al mucoasei gastrice (printre altele).
Îţi poţi face şi determinarea antigenică a HP din materiile fecale...poţi consulta şi un homeopat...

Ai nevoie de un regim alimentar, altfel mucoasa se poate atrofia şi poţi face ulcer. În mod normal ai următoarele restricţii alimentare:

Se vor evita fripturile din carne de porc, oaie, miel, gâscă, raţă, vânat, peşte gras prăjit, grăsimile animale, slănină, untură, mezelurile, cîrnaţi, afumăturile, conservele, peştele oceanic (sărat sau afumat), supele concentrate de oase sau carne, prăjeli, icre, maioneze, ochiuri şi omletă prăjită, sarea în exces, cartofii prăjiţi. De asemenea, nu se consumă brânzeturi frămîntate, grase, sărate si afumate, kefir, zarzavaturi fibroase, aţoase şi cu celuloză dură (ridichi, gulii, fasole uscată, mazăre, linte, ciuperci, vinete, ceapă, usturoi). A se evita condimentele iuţi şi iritante (piper negru, boia iute, ardei iute, hrean, muştar, murături, oţeturi), pâinea neagră (bogată în celuloză grosieră), coaja de pâine, aluaturile proaspete, foietajele, prăjiturile de cofetărie, cozonac, gogoşi, dulceaţă, marmeladă si alte produse zaharoase, îngheţate, fructele tari (alune, nuci, migdale), apele minerale reci.
Se exclud categoric alcoolurile tari, tutunul, cafeaua naturală (mai ales pe stomacul gol), cacao, ceai rusesc, ciocolată, siropuri sintetice cu cofeină (de tip Coca-Cola) şi abuzul de medicamente de sinteză chimică, pentru că au o acţiune iritantă.
NU ai voie să te stresezi şi să faci eforturi fizice şi psihice (stresul şi nervii pot afecta şi mai mult mucoasa gastrică).


Ai grijă de tine, toate cele bune şi sărbători fericite.
Pupici, Jackie!


În speranţa că ţi-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
30-12-2009, ora 20:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Uffff, ce elucubraţie am scris în mesajul anterior, scuză-mă, te rog! Am vrut să-ţi spun că, o NOUĂ endoscopie digestivă superioară şi inferioară, ar fi necesară pentru a reliefa, pentru a vedea starea în care se află stomacul şi duodenul (inflamatia duodenului, bulbita erozivă). O prelevare de ţesut ar fi bine venită (biopsie), să vezi cum stai cu helicobacterul...sau un antigen HP din materiile fecale!

ATENŢIE! Chiar dacă nu mai ai dureri şi indispoziţii gastro-intestinale, NU face abuzuri alimentare, pentru că problemele pot reveni cu o uşurinţă/rapiditate fantastică; nu te stresa mult, nu te suprasolicita fizic şi psihic, nu lua medicamente fără aviz medical (în special antiniflamatoare, analgezice, calmante/sedative etc.).
Consultă medicul, te rog, nu-ţi neglija stomacul şi duodenul dacă simţi că te-ai vindecat, nici atât dacă afecţiunea doar s-a ameliorat...ai grijă de tine!

P.S. Nu face EXCESE alimentare de REVELION (să nu te măguleşti cu fraza: "nu m-am putut abţine"...nu există nu am putut, există nu am vrut...)...dacă faci excese...te bat la funduleţ...glumesc!




Toate cele bune şi petrecere frumoasă de revelion!
0
02-01-2010, ora 14:40
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Te pupic si eu Nick!
0
02-01-2010, ora 21:38
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
"...gastrita e chiar asa de grava? Se poate oare scapa de ea si sa nu mai ai probleme niciodata? In sensul ca daca tii regim minim un an sa zic asa.e posibil sa se regenereze stomacul si duodenul in cazul meu si sa nu mai am probleme? Ai auzit de cazuri in care lumea a scapat definitiv cu tratament alopat si regim?"

Gastrita nu este o afecţiune chiar aşa de gravă, dar poate deveni. Cu regim şi tratament adecvat stomacul şi duodenul se vor regenera şi nu vei mai avea probleme, dar va trebui să fii prudentă în ceea ce priveşte alimentaţia şi consumul de medicamente. Am auzit de cazuri tratate cu medicaţie alopată şi regim, stai liniştită, nu te alarma!
O cură cu argilă albastră te-ar putea ajuta enorm de mult. Dacă doreşti să faci o astfel de cură, contactează-l pe d-nul argiloterapeut, Ioan Covaciu (office@argiloterapie.ro, Tel. 0743 546819).

Toate cele bune. Pupici dulci ca mierea Manuka din Noua Zeelandă (şi pentru Jackie!)...
0
06-02-2010, ora 00:45
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Azi mi-am luat rezultatul la analiza mea: Antigen si a iesit Negativ, Slava Domnului.
Se pare ca nu mai am Helicobacter Pylori.
Am citit pe undeva ca rezultatul de la antigen poate sa fie fals negativ.sa fie oare adevarat?

Depistarea antigenului de la nivelul materiilor fecale

Normal: Mostra de materii fecale nu contine antigen de H. pylori; acesta este un test negativ; cu toate acestea, un test negativ nu exclude existenta unei infectii

Anormal: Mostra de materii fecale contine antigen de H.pylori
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: