Rezultat RMN

07-03-2019
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Am primit următorul rezultat la un RMN: inferior la nivelul jumătății stângi a sacrului se evidențiază o plajă de hipersemnal t2, hiposemnal t1 ce se întinde cranio coudal pe 3cm, are diametrul antero posterior 1.8 cm si diametrul transvers 1.7 cm. Formațiunea are priza de contrast la administrarea gadoliniumului si prezinta restricție de difuzie a apei. Concluzii: leziune osoasa sacrata stanga ce necesita corelare cu datele clinice( postradioterapie, post traumatism)
Mentionez ca nu am făcut niciodată radioterapie dar în urma cu o luna am cazut foarte rau pe spate. De asemenea i anul 2017 am avut intervenție chirurgicală ( anexectomie bilaterală) cu tumora ovariana stadiul 1c fără tratament ontologic pentru ca s-a considerat ca este suficienta extirparea chirurgicală.
7 comentarii
0
07-03-2019, ora 19:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu veti putea obtine un raspuns fara studierea directa a imaginilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-03-2019, ora 17:59
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Multumesc, problema mea este ca nu inteleg limbajul specific ( de ex formațiunea are priza de contrast la administrarea godaliniumului si prezinta restricția de difuzare a apei sau hiposemnal t1, hipersemnal t2 ) Bine ca am inteles cel puțin concluziile. O seara plăcuta!
0
08-03-2019, ora 18:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Daca cititi cu atentie textul pe care mi l-ati trimis, veti descoperi o sintagma: ""leziune osoasa sacrata stanga ce necesita corelare cu datele clinic"".
Este exact ce incerc sa va explic: RMN-ul are relevanta numai prin studierea directa a imaginilor, in timpul examenului clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-03-2019, ora 19:03
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Multumesc!
0
08-03-2019, ora 20:03
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui clarificat cat mai repede, ce este. sa nu fie o metastaza.
0
09-03-2019, ora 08:45
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Va multumesc pentru raspunsurile rapide!
0
18-02-2020, ora 12:30
Asia1987
Nu este medic/terapeut
Asia1987
Suspeciune de NCF /coxita bilat.modificari erozive condrale degenerative coxo femurale bilat. Acesta e rezultatul RMN.puteti va rog sa ma ajutati ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.