rinichi polichistic !

12-01-2007
POMPILLIA
Nu este medic/terapeut
POMPILLIA
Sunt in aceeasi situatie, am descoperit intimplator faptul ca rinichiul sting are mai multe chisturi crescute, cam 6x6 cm dimensiunea totala a acestora, dar nu am prezentat simptome anterior, nici urina nu pare schimbata, iar la analizele medicale generale pe care le fac anual totul a iesit ca la carte.Mai mult, fac sport in mod regulat, de 2-5 ori pe saptamina cite 2-3 ore si nu am simtit dureri.Am fost la 2 medici deja la ecografie penrtu a ma convinge ca e adevarat si este.Sunt programata acum la tomografie pe care urmeaza sa o fac.Am intrat in depresie, nu vreau sa ajung in situatii critice, sunt o fire sportiva si sper sa am sanse sa traiesc ca si pina acum.Ce solutii o sa am ?
Putei sa ma indrumati si pe mine ?
9 comentarii
0
07-04-2007, ora 00:00
pink
Nu este medic/terapeut
pink
Nu stiu daca ai rezolvat problema pina acum dar iti pot recomanda un supe medic urolog.Numele lui este Victor Cauni.Daca vrei detalii, imi poti scrie -
0
13-07-2009, ora 23:40
taniabadea2003
Nu este medic/terapeut
taniabadea2003
Am avut recent nefericirea de a trai pe viu o interventie medicala realizata de CAUNI VICTOR de la Sp. Sf. IOAN. In ciuda unui onorariu mai mult decat consistent pentru o punctie de rutina pe rinchiul stang, am fost tratata cu raceala, asemeni unui obiect, si fortata sa suport dureri dincolo de orice limita.
CAUNI VICTOR a inceput extragerea lichidului din chistul situat pe rinichiul meu, imediat ce mi-a administrat un anestezic local foarte slab, o fiola de xilina. Din pacate, in cazul meu, acest anestezic nu si-a facut efectul rapid si de-abia 30 de minute mai tarziu, cand totul era terminat, am simtit ca muschii incep sa amorteasca. Chiar din secunda in care a introdus fara mila si seringa speciala pentru inceperea extractiei lichidului, am inceput sa simt dureri puternice. In ciuda insistentelor mele si a repetatelor rugaminti de mai astepta efectul anestezicului, CAUNI VICTOR a continuat cu brutalitate punctia. Dupa extragerea a 10 seringi de lichid, deja la capatul puterilor mele, CAUNI VICTOR m-a avertizat ca urmeaza ceva "putin dureros" - injectarea unei doze de alcool in camasa chistului ramas gol. Imi este si acum foarte greu sa retraiesc acele momente de durere intensa - desi am nascut natural 2 copii, si pot sa fac fata destul de bine durerii, in acel moment am incept sa urlu de suferinta. Implacabil, doctorul m-a anuntat ca punctia s-a incheiat si ca trebuie sa ma ridic de pe masa. Nu puteam sa ma misc de durere, de-abia acum xilina isi facea efectul, muschii incepusera sa amorteasca si efectiv ramasesem intepenita pe masa. Pe un ton rece, CAUNI VICTOR a chemat o asistenta care sa ma care cu un scaun inapoi in salon si apoi a iesit imediat din sala.
Cele 7 calmante care mi-au fost administrate ulterior si-au facut efectul de-abia 8 ore mai tarziu, timp in care m-am zvarcolit in continuu de durere. Chemat la patul meu de catre o asistenta ingrijorata, CAUNI VICTOR a fost la fel de insensibil si de rece.
NU VA RECOMAND sa apelati la CAUNI VICTOR pentru punctii decat daca vreti sa suferiti. Lipsa de respect si emaptie fata de pacient, precum si lipsa de profesionalism ma determina sa-l consider pe CAUNI VICTOR nedemn de sa lucreze intr-un spital.
Tot ceea ce imi mai doresc acum este ca un strop din "tortura" prin care eu am trecut sa fie trait si de CAUNI VICTOR, astfel incat, data viitoare cand va mai spune unui bolnav ca "doare putin", sa stie perfect ceea ce inseamna suferinta.
0
10-11-2009, ora 09:10
catalincata
Nu este medic/terapeut
catalincata
Victor Cauni este unul dintre cei mai buni medici romani. Postarea de mai sus este "profi". Contine cuvinte cheie repetate in exces si distribuite uniform in text. Victor Cauni, Victor Cauni, Victor Cauni etc.
Au urmarit o cat mai buna calificare a informatiei pe Google, site ce era plin de lucrari stiintifice ale flacaului astuia. Nu-i mai bine sa vedem mizerii ? Aceiasi postare este luata cu "copy paste" si pusa pe toate forumurile medicale. Vedeti flacai ca nu punem botu ?
0
10-11-2009, ora 17:22
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Si mie mi s-a parut ciudata relatarea facuta de taniabadea. Mai ales ca il cunosc personal pe dl dr Cauni, stiu ce medic bun este. Absolut groaznic! sa denigrezi asa pe cineva! Chiar josnic!
0
14-03-2010, ora 00:25
clasim
Nu este medic/terapeut
clasim
Am fost pacienta doctorului Cauni in urma cu aproximativ 6 ani, este un om deosebit si un medic excelent. Mergeti cu incredere la acest medic!
In cazul meu, un renumit profesor doctor nu a reusit performanta de a ma vindeca, in schimb acest MARE doctor a luptat si mi-a salvat viata. Ii sunt recunoscatoare!
0
29-09-2010, ora 12:45
mentosan
Nu este medic/terapeut
mentosan
Din pacate, am ajuns si eu la acest "mare" dr. victor cauni (ortografierea numelui cu litere exclusiv mici, nu e intamplatoare!). Motivul consultatiei= nevralgie testiculara. Dupa efectuarea ecografiei, raspunsul marelui dr ("mare" doar ca si fizic!) a fost stupefiant: "Nu ai nimic, e o durere fara motiv". Nu zau? Adica "excelentul, magnificul" spune ca ma doare testiculul pt ca asa vrea el, sa ma doara??? Incerc si eu sa intreb ce analize se mai pot face, caci este neconfortabila durerea asta care ma urmareste de cateva luni, avand in vedere ca nu au existat traumatisme locale etc. Se uita fix in parafa lui de medic si zice :" Pai daca vrei, , uite, iti dau o reteta pentru antibiotic, sa te mai calmezi!", apoi imi scrie pe o hartiuta tip post-it, numele unui antibiotic si isi pune parafa.
Sfatul meu: FERITI-VA de el! Poate ca o fi fost el bun, dar... A FOST! Omul asta lucreaza in 3 locuri(=3 salarii), si poate ca e prea obosit cand va consulta ca sa mai fie apt sa dea un rezultat. Regret pt experienta traita si dezamagirea cea mare. Terminati cu ridicarea in slavi, sau continuati-o daca pt asta sunteti platiti...
0
08-10-2010, ora 03:28
catalincata
Nu este medic/terapeut
catalincata
Daca-ti faceai o radiografie la coloana vertebrala ai fi descoperit ca durerea vine de la jonctiunea S1-L5 si ca durerea este localizata in testicol doar aparent. Sunt sigur ca intelegi ca daca nervul dintre creierasul tau si testicol este comprimat, durerea pare de testicol, indiferent unde( pe toata lungimea lui) este nervul cu pricina comprimat. Ai observat ca daca stai intins nu doare ? Te-ai intrebat de ce ? Pentru ca nu mai ai cele doua vertebre comprimate.
Ce sa-ti faca un urolog ? Sa te maseze ?
0
08-10-2010, ora 20:38
mentosan
Nu este medic/terapeut
mentosan
@catalincata: "Merci" pt info si pt sfat! Ce medic bun esti!!! ai aflat tu asa, tata Omida, ca daca stau eu intins, nu ma mai doare?Ops! Scz! poate ca tocmai tu esti cel care ma doare! Nu fii tampitul tampitilor ca sa pui diagnostice pe net! Ca sa stai calm, te informez ca respectiva radiografie am facut-o inainte de intrevederea cu maretul cauni victor, iar despre tasarea/comprimarea celor 2 vertebre nu am auzit nimic de la d-nii dr. Continua sa pui diagnostice pe internet caci imi doresc sa ramai FIX in acest stadiu, adica sa nu ajungi medic practicant!
Ironia ta gratuita cu "Ce sa-ti faca un urolog ? Sa te maseze ?", demonstreaza cat de superficial esti! NU prea ITI MERITI PLATA, caci ai reactionat destul de greu la comentariul meu. Penalizare 15%! Next time sa fii mai vigilent!
0
08-12-2010, ora 00:05
andriesi.razvan
Nu este medic/terapeut
andriesi.razvan
vreau sa va spun ca familia mea va ramane vesnic recunoscatoare acestui om, dl dr VICTOR CAUNI pentru ca a scos-o pe mama mea efectiv din ghearele mortii. Miercuri, 1 decembrei 2010.Aceasta data ar fi putut sa reprezinte pentru mine cea mai neagra zi din cei 33 de ani pe care ii am. am aflat ca mama avusese un accident stupid in casa si astepta sa vina salvarea.La spitalul Elias am aflat ceea ce nici in cele mai negre ganduri nu puteam sa imi imaginez: avea un rinichi distrus si o hemoragie interna puternica, viata fiindu-i pusa sub semnul intrebarii.incepea o cursa contra cronometru cu destinul si cu viata.Sansa a facut ca printr-un concurs de imprejurari, acest minunat om sa fie de garda in acea noapte la Spitalu Sf ioan, locul in care a fost transferata.Deja trecusera 6 ore de la traumatism iar burta ii era plina de sange.A fost o misiune imposibila, pe care domnul doctor a incheiat-o cu succes.I-a fost extirpat un rinichi si o coasta, au fost clipe de cosmar dar, acum, dupa o saptamana de la operatie mama mea a inceput sa mearga iar peste 2 zile se externeaza.Multumim din suflet domnule doctor, sunteti un om deosebit si un profesionist desavarsit.Sa va dea Dumnezeu tot ce este mai bun in lume !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •