Rinita alergica sau sinuzita?

06-03-2016
Diana 24
Nu este medic/terapeut
Diana 24
Buna ziua...In urma cu doi ani am fost foarte racita, nu ma puteam ridica din pat am luat antibiotice am fost la medic si am scapat de raceala sau mai degrapa gripa.In urma acestei intamplari am ramas cu o secretie care din cate imi dau seama vine de la baza gatului si mereu trebuie sa expectorez.Culoarea este albicioasa am incercat cu ceai de cimbrisor si ulei de samburi de graperfruit naturist, dar a fost doar o mica ameliorare am facut si infuzii cu musetel. Acum cateva luni am fost la ORL de unde am primit Borenar si un spray nazal quixx soft dar nimic.In acea perioada fumam am renuntat pentru ca imi accentua acea stare.Nu mai fumez am imunitatea destul de buna nu am alte probleme am un regim alimentar cat de cat sanatos.Doctorul mi-a spus ca este rinita alergica dar ma gandesc ca poate fi si o sinuzita. Va multumesc !
1 comentarii
0
06-03-2016, ora 22:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic ORL..dupa ce vede Radiografia SAF si nasul pacientului.. poate sa spuna daca este sau nu Sinuzita...restul este o presupunere cel mai frecvent Gresita
in rest am scris mult pe forum cum greselile in alimentatie si refluxul gastro-esofagian duc la secretii in gat.. care se confunda cu o raceala defapt fiind o producere excesiva de mucus
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Flegma în gât - ce este și de ce apare?
  •