Tuse seca si senzatie de ceva in piept sau gat

19-02-2016
doina0505
Nu este medic/terapeut
doina0505
Buna ziua.Acum 3 saptamani am fost la doctor pt ca respiram mai greu si aveam senzatia ca am ca o spută in pipt sau in gat si imi venea sa tusesc ca sa elimin..dar nu puteam elimina nimic..Mi-a facut radiografie la plamani si mi a zis ca nu am decat o raceala.Mi a dat salbutamol sirop, si antibiotic, dar tusea asta tot a ramas..simt ca o raguseala ori in gat ori pe trahee, ceva care nu-si da drumul si tot imi vine sa tusesc ca sa elimin, dar degeaba.Si mentionez ca am momente in timpul zilei cand respir greu, casc f des.Va rog ajutati-ma cu un raspuns!
22 comentarii
0
20-02-2016, ora 22:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 conteaza cum stai cu tractul digestiv, cu alimentatia si cu Kg
2 pe forum am scris multe postari depsre cum afceteaza alimentatia faringele si poate duce la senzatii de sufocare
3 cred ca e cazul de consult la ORL si gastrologie
1
20-02-2016, ora 23:16
doina0505
Nu este medic/terapeut
doina0505
Am 165 si 63 kg.cu alimentatia nu exagerez, adica nu manac prea des prajeli si acide.oricum multumesc pt raspuns!
0
21-02-2016, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
63 e mult...
sunt si alte greseli alimentare care duc la reflux si iritate in gat
nu, numai prajelile
ca exemplu si cina tarzie..sau fructele mancate dupa cina deja... explica situatia...
0
21-02-2016, ora 23:20
doina0505
Nu este medic/terapeut
doina0505
Si in momentul asta tusesc fortat numai ca sa pot scoate ceea ce simt lipit undeva in gat, parca ar fi o raguseala, lipita acolo, dar eu vorbesc normal, nu am vocea ragusita!maine dim merg la med de fam ca nu mai suport starea asta..tusrsc intruna ca sa elimin ceva ce nu vrea sa se dezplipeasca de acolo si plus de asta ma si sperie, omi da senzatia ca nu pot respira bine.multumesc pt sfaturi si intelegere.
0
22-02-2016, ora 11:27
doina0505
Nu este medic/terapeut
doina0505
Am fost la doctor si mi-a zis ca am faringele ititat.mi-a dat vit A si tamtum verde solutie, exact cum ati mentionat si dv.Multumesc pt raspunsuri.
0
26-02-2016, ora 17:50
Aerro90
Nu este medic/terapeut
Aerro90
Buna am asa o intrebare medicul orl astazi mea zis ca nu am laringita 2 saptamini in urma mia zis ca e laringita, dar am durere in git gidileala pina in ureche tuse uscate lipsa de aer si nod in git, vorbesc ragusit si ma simt foarte prost am fost si mam controlat tot corpul de sus pina jos si la endocrinolog am fost si nu sunt pacientul lui, in starea aceasta ma aflu mai mult de 2-3 luni, azi mia dat antibiotice injectii, tusesc si nu am mucoasa, ce sa fac ? cum sa procedez in continuare?
0
27-02-2016, ora 18:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sa mergi sa faci investigatiila gastrologie
2 sa citesti tot ce am scris pe forum despre faringite, tise.., nod in gat.. provocate de alimente acre, acide, citrice si reflux gastro-esofagian
0
27-02-2016, ora 21:03
Aerro90
Nu este medic/terapeut
Aerro90
am fost si la gastrolog si am facut si renghen la stomac reflux esofagic nui
0
29-02-2016, ora 09:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e de bine
doar tii regimul corect alimentar si folosesti tot ce gasesti uleios pentru refecerea mucoasei faringelui
0
29-02-2016, ora 18:34
Aerro90
Nu este medic/terapeut
Aerro90
am de citeva zile acum a inceput sa ma doara si ma stringe de git in regiunea tiroidei si ma gidila in regiunea aceasta ma face sa tusesc, dar am analizurile is bune ce miati propune sa imi treaca durerea ?
0
15-03-2016, ora 22:50
doina0505
Nu este medic/terapeut
doina0505
buna seara.Dle doctor, v-am mai cerut sfatul in legatura cu sputa mea din gat care nu vrea sa se desprinda, o simt in gat, deseori imi vine sa tusesc ca sa o scot, dar degeaba.nu in fiecare zi am aceasta senzatie, o senzatie de ceva in gat, ca o raguseala, dar defapr eu nu vb ragusit, ceva in gat, ceva ce nici medicul orl nu isi explica.mi-a dat tratament cu tamtum verde solutie, vit A.nu mi-a trecut, am fost iar mi-a dat glicerina cu nistatina, gargara cu bicarbonat si sa elimin lactatele, dar eu tot aceiasi senzatie de deranj in gat, tot acolo este sputa, rareori mai expectorez, dar foarte putin.dna doctor ar presupune ca e o candida, dar nu stie sigur.nu stiu unde sa mai apelez, cu aceasta sputa, jena in gat...multumesc!
0
16-03-2016, ora 16:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la gastrologie
toate problemele din faringe au ca si origine si cauza problemele gastro-intestinale
0
19-03-2016, ora 23:40
doina0505
Nu este medic/terapeut
doina0505
la stomac stiu ca am gastrita si aceasta gastrita o am de 2 3 ani dar niciodata nu am patit asta.mentionez ca am 2 luni de cand m-am lasat de fumat.poate sa fie o reactie a organismului din aceasta cauza?se elinina nicotina?
0
25-03-2016, ora 20:41
doina0505
Nu este medic/terapeut
doina0505
Puteti sa mi spuneti daca poate sa fie de la lasatul de tigari aceaata senzatie de ceva ramas in gat...sa die de la nicotina?
0
25-03-2016, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mucoasa faringelui este afectata de..aerul, alimentele care trec prin gat..si de refluxul gastro esofagian
toti factorii influenteaza
acum trebuei sa hidratezi mucoasa cu solutii uleioase..VIt A, E..ulei de catina, spreiuri uleioase
0
25-03-2016, ora 21:53
doina0505
Nu este medic/terapeut
doina0505
Deci trebuie sa tin regim pt stomac(fiert totul sau pe gratar, fara dulciuri si grasimi).si aa iau uleiurule astea care ati spus.mentionez ca lucrez si intr un mediu unde e f curent...si acaaa stau la partier, nu bate soarele deloc in casa...e multa umezeala...multumrsc pt raspuns.o seara buna!
0
13-06-2016, ora 14:19
doina0505
Nu este medic/terapeut
doina0505
Buna ziua, dle doctor!Acum 2 sapt, am avut o raceala(am avut doar nasul foarte infundat si expectoram din gat f multa sputa).In urma acestei raceli, am facut o otita la urechea stanga(durere, ureche infundata).Am fost la doctor, mi-a dat augumentin, nurofen pt durere si ceva picaturi de nas, le-am luat, durerea de ureche m-a lasat, dar nu s-a desfundat urechea nici in ziua de azi, aud cu ea foarte putin 10%.Intre timp am aflat ca sunt si insarcinata si stiu ca nu mai pot lua orice medicament, mai deloc.Va rog, ajutati-ma cu un sfat.Cum pot sa desfund urechea, e o senzatie f ciudata, cand vorbesc ma aud in ea...multumesc.
0
13-06-2016, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
oooo.. este obligatoriu consult la ORL..cu investiagtii, timpanograma, audiograma.. ca sa stim ce tratam...
0
24-06-2016, ora 20:27
doina0505
Nu este medic/terapeut
doina0505
Multumesc pt raspuns.Mi s-a desfundat urechea de la sine, numai ca mai aud anumite pocnituri in ea.As vrea sa va mai intreb ceva, eu am o gastrita, dr nu ma doare stomacul, rar simt acreala aia in gat si f des simt ca am eva in gat, un fel de raguseala si imi vine sa tusesc ca sa o scot, dar degeaba.nu am senzatia asta toata ziua.Tin sa mentinez ca pe perioada cat am luat emanera in fiecare dim timp de o luna, nu am mai avut simtomele astea, cum nu le-am mai luat si nu prea am mai tinut regim, iar m-a luat.le-am oprit pastilele deoarece sunt insarcinata si nu stiu cum sa mai fac.
0
25-06-2016, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sarcina este un stres hormonal pentru organism si duce la acutizare bolilor cronice
2 problemele gastrice se pot trata cu alimentatie crecta si tratament naturist
3 anume acidul gastric irita faringele si duce la probleme cu faringele, nasul si urechile
1
26-06-2016, ora 08:25
doina0505
Nu este medic/terapeut
doina0505
Multumesc pt raspuns, d-le doctor.O zi buna sa aveti!!
0
28-01-2022, ora 15:07
anais_s
Nu este medic/terapeut
anais_s
Buna ziua!!
O intrebare pt doina0505, cum ati rezolvat problema dvs cu acea senzatie din gat care va facea sa tusiti fortat dar nu eliminati nimic?
Dupa o raceala puternica, tratata cu Klacid si tot felul de siropuri, am ramas cu acea fasaiala sau uneori harcaiala (parca am o sputa acolo)in piept, doar ca oricat as tusi, nu se rupe… Care poate fi cauza si ce va ajutat sa treceti peste?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Flegma în gât - ce este și de ce apare?
  •