Rinita cronica, sinuzita si deviatie de sept.

08-02-2022
CosminD
Nu este medic/terapeut
CosminD
Buna ziua. Dupa aproximativ 10 ani de dependenta de Olynth, am hotarat sa renunt definitiv la ele. Am fost la un cabinet ORL si am fost diagnosticat cu deviatie de sept nara stanga, rinita cronica si sinuzita. Am primit un tratament cu aerinaze, avamys spray si rinoil. Tratamentul a functionat. Am tinut tratamentul o luna de zile, apoi m-am prezentat la control. Doctorul mi-a schimbat tratamentul doar cu avamys si xyzal. Primele 2 saptamani au functionat. Fara sa racesc sau sa schimb ceva, nasul s-a infundat pe nara stanga complet iar pe nara dreapta pot cu greu respira. Mentionez ca am o mucoaza in gat iar nasul este uscat pe interior. Nu il pot sufla. In momentul cand stau intins in pat pe laterala, nara de jos se infunda complet iar cea de sus se desfunda complet (si vice versa) desi cand stau in picioare, nara stanga este tot timpul infundata. As dori sa incerc un alt tratament medicamentos, inainte de a ajunge la chirurgie. Multumesc anticipat !
4 comentarii
0
08-02-2022, ora 14:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa 10 ani de dependenta de olint
si daca nu tratezi si cauza inflamatiei.
posibil infectii dentare cu sinusite odontogene
posibil reflux gastro esofagian in somn.. care irita faringele si cozile de cornet
nu ai nici o sanza sa vindeci
CT3D la dantura si sinus
invetaigtiila gastrologie
0
08-02-2022, ora 18:38
CosminD
Nu este medic/terapeut
CosminD
Multumesc de raspuns. Nu am probleme la dantura. Singura problema este nasul infundat si dureri de cap mai frecvente. Nu am avut probleme nici cu refluxul gastric. Pentru rinita cronica, pot incerca tratamentul cu Colargol ? Din ce am citit pe forum, probabil este o rinita cronica vasomotorie.
0
18-08-2022, ora 10:07
Veveion
Nu este medic/terapeut
Veveion
Buna ziua.Am fost diagnosticat cu Rinita cronica hipertrofica si Parestezii faringo laringiene.Se manifesta cum as avea ceva lipicios in gat si uneori nasul se aude ca si cum s-ar desfunda si ma doare capul uneori pe partea stg si fruntea.Mi sa recomandat Turbinotomie prin radiofrecventa dupa ce am luat o gramada de spraiuri.Ce imi recomandati sa fac?
0
18-08-2022, ora 11:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ce am scris și mai sus
1. CT3D. La un cab stomatologic modern. Exclus infecții dentare ascunse
2. Consult gastrologie
Inflamațiile gastrointestinale. Refluxul gastroesofagian Care prin acidul gastric irita gat. Nas. Alimentația cu exces lapte. Făinoase... Produc un Mucus vascos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •