Rinita hipertrofica - variante

19-10-2016
MisterA
Nu este medic/terapeut
MisterA
Buna ziua,

In urma unei raceli am inceput sa folosesc picaturi de nas.
"Abuzez" de Bixtonim / Olynth de circa 7-9 ani si drept urmare incep sa-si piarda din efect (nas semi infundat permanent, iritatie in gat data de secretile nazale, etc.)


Medicul ORL a diagnosticat ca fiind rinita hipertrofica + o usoara deviatie de sept pe nara dreapta (nu necesita operatie pentru deviatie - nu obstructioneaza simtibil respiratia).

Mi-a fost recomandat Nasonex Spray + Aerinaze pastile timp de 3 saptamani.

Pentru cornetele "supradimensionate" mediul ORL mi-a spus ca nu crede ca ar dura mai mult de 1 an efectele unei operatii cu radiofrecventa. Mi-a recomandat mucotomia (indepartarea integrala a cornetelor dar inainte de toate tratamentul medicamentos + spray).

-

1. Este adevarat ca operatia cu radiofrecventa pentru cornete "hipertrofiate" nu ar dura ca efecte decat 1 an in circumstantele sus-mentionate ?
Sustine ca mediul "poluat" ar provoca cornetele sa se inflameze in timp iar (chiar si daca nu as mai folosi picaturile de nas). Este o ipoteza corecta?

2. Am citit de mucotomie o serie de pareri negative (persoane operate) inclusiv ca fluxul de aer nu ar mai fi "simtit" corespunzator si alte N efecte secundare.
Sunt exceptiile sau operatia intr-adevar prezinta un risc indeajuns de mare de...esec?

3. In stadiul de "7 ani dependenta de bixtonim" si cornetele nazale extrem de marite mai am vreo sansa cu tratamentul cu spray+pastile sa respir realmente normal ? Daca da, ar fi cazul sa incerc si colargol ? alte recomandari sau orice fel de solutie in privinta asta ?

Va multumesc.
4 comentarii
0
19-10-2016, ora 13:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
obligatoriu renunti la tot ce desfunda nasul
folosesti doar spreiuri cu apa de mare si tratamentul cu Colargol 10 zile pe luna
tii cont ca si alimentatia gresita duce la probleme de circulatie a sângelui care tot afecteaza corneteel( fiind structuri cavernoase cu foarte multe vase sangvine)
dupa cateva cure cu Colargol.. o sa stii daca ajuta sau te pregatesti moral pentru operatie
folosirea pic. cu efect vasoconstrictor.. multi ani duce la absorbtia lor in sange si afectarea circulatiei cerebrale
0
19-10-2016, ora 17:21
MisterA
Nu este medic/terapeut
MisterA
Multumesc pentru raspuns.

Pentru a fi pe cat se poate de clar, nu ar trebui sa urmez si tratamentul prescris de medicul ORL care m-a diagnosticat, respectiv: Nasonex Spray + Aerinaze pastile timp de 3 saptamani si sa pun doar Colargol ?

Totodata revin cu intrebarea referitoare la radiofrecventa: "Este adevarat ca operatia cu radiofrecventa pentru cornete "hipertrofiate" nu ar dura ca efecte decat 1 an in circumstantele sus-mentionate asa cum sustine dna medic orl" ?
0
23-10-2016, ora 18:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trtamentul cu Nasonex..+ .
ajuta doar strict la rinitele alergice
2 radiofrecventa fomeaza o cicatrice in cornet care nu mai permite marirea cornetlui in volum in locul unde sa actionat cu pensa... si o rinita hipertrofica NU se mia reface
dar in cazul rinitelor alergice... cand nu se trateaza si cauza
in cazul rinitelor vasomotorii din cauza problemelor ne tratate de metabolism sau cardiace cu variatii de tensiune intradevar poate sa revina rinita..dara cauza nu e la medicii ORL..si la distanta
0
25-10-2016, ora 20:18
MisterA
Nu este medic/terapeut
MisterA
Multumesc.
In cazul meu e vorba strict de dependenta de bixtonim (de o foarte lunga durata).
Nu e vorba de factori alergici.

Banuiesc ca mi-a fost dat "tratamentul" respectiv ca sa -mi fie mai usor sa ma las de bixtonim (sa nu ma asfixiez cu totul!).

Actualmente m-am lasat de 6 zile de bixtonim si am luat tratamentul indicat (partial). Pot respira oarecum desi nemultumitor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.