rinosinuzita cronica

27-02-2009
Serban Mihaela
Nu este medic/terapeut
Serban Mihaela
Stimate d-le doctor, sora mea din cauza unei infectii la masele si din cauza netratarii corespunzatoare s-a umflat f.tare si a facut si un hematom la cap!A fost operata s-au extirpat dintii si cu toate ca dupa 7 zile de spitalizare mai curgea puroi doctorul a spus ca din punctul lui de vedere totul este ok!a fost la consult la alt medic deoarece puroiul continua sa curga şi i s-a facut alta interventie chirurgicala deoarece punga de puroi se localizase sus deasupra nasului !ieri a iesit din spital si i s-a spus ca trebuie sa mai faca o alta operatie pentru ca nu s-a putut curata tot si a mai intrat puroi in orificiile nasului!Va rog sa ne ajutati cu un sfat pentru ca nu i s-a prescris nici un tratament dupa ultima operatie !
Va multumesc
Mihaela Serban
5 comentarii
0
28-02-2009, ora 19:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU ati precizat.. unde a fost operata.. la stomatolog. la Oromaxilo-facial, la neurochirurgie.. sau la ORL..
Din cele descrise deduc ca nu ati fost la ORl... Gresesc?
Trebue sa o internati in clinica ORL..
0
02-03-2009, ora 08:47
Serban Mihaela
Nu este medic/terapeut
Serban Mihaela
Stimate d-le doctor F.Valeriu
Ultima data a fost operata de un doctor ORL-ist din Italia, celalate doua au fost efectuate in Bucuresti!.I s-a spus ca mai trebuie sa faca inca o operatie deoarece nu au reusit sa curete tot!Precizez ca ar fi a -4-a operatie in decurs de o luna si jumatate! au fost 2 operatii ( scoaterea maselei de minte si a caninului si eliminarea cheagului de sange) o operatie deoarece puroiul se localizase la nivelul sinusurilor si una care urmeaza deoarece a mai ramas puroi la nivelul nasului!Este un adevarat lant al slabiciunilor si inca o operatie la nici o saptamana mi se pare riscant!
Va multumesc
Mihaela Serban
0
02-03-2009, ora 11:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mi se pare mai riscant.. sa lasati acel puroi acolo in sinus.
Cred ca trebue sa faceti tot ce va recomandat medicul.
Cunoasteti in care sinus acum este localizata infectia?
sfenoidal, etmoidal?
se face interventia endoscopic?
0
08-11-2010, ora 11:23
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Buna ziua domnule doctor. Comentez la raspunsul dvs. in speranta ca nu o sa ocoliti intrebarea mea.
In ultima vreme, de vreo 2 ani, am dureri de cap ingrozitoare. De fiecare data am zis ca am tras curent, am luat o pastiluta si gata.De curant am facut un CT si am aflat ca am o rinosinuzita cronica si o deviatie de sept nazal. Rinosinuzita cred ca e din cauza maselii, am o masea foarte cariata in partea de sus-stanga, pentru care nu am reusit sa-mi adun toate fortele sa ma duc la stomatolog sa o scot.As vrea sa stiu daca se poate trata aceasta rinosinuzita pe cale naturala, sau doar cu antibiotice?Din pacate sunt cu ficatul in pioneze si nu as vrea sa-l mai otravesc si cu antibiotice, acum nu mai iau nici macar un antiinflamator de frica.Si daca nu se trateaza ar putea aparea complicatii?Multumesc
0
08-11-2010, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul comlet la stomato..si dupa 2-3 saptamani se decide ce mai e de facut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: