rispen.. daca il intrerup brusc da ceva reactii dificile? | Forumul Medical ROmedic

rispen.. daca il intrerup brusc da ceva reactii dificile?

05-10-2010
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
Buna seara as dori sa stiu si eu daca rispenul care il iau pt anxietate jumate seara de 1 mg deci 0.5 seara are ceva daca il intrerup brusc da ceva reactii dificile?trebuie intrerupt gradat? da dependenta?
am 34 ani
4 comentarii
0
06-10-2010, ora 09:59
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Rispenul pe care il luati pentru anxietate, e in fapt un antipsihotic atipic si e bine sa-l intrerupeti numai la indicatia medicului, asa cum considera dumnealui de cuviinta.Puteti spune de ce suferiti?Trebuie vazuta situatia in ansamblu...Nu-i asa usor de spus, nu-l mai luati, sa-l intrerupeti gradat etc.Pana la urma, cine vi l-a prescris decide, nu eu, nu altii, nu Dumneavoastra.Intelegeti?Nu-i asa de simplu cum pare!
0
06-10-2010, ora 10:04
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
VROIAM SA STIU DACA DA DEPENDENTA Psiholoaga mi la recomandat jumate searade 1mg adica 0.5 ca am stari de anxietate -nevroza anxioasa vroiam sa stiu daca da stari de sevraj sau alte grave la intrerupere daca e la fel ca cele care da dependenta
0
06-10-2010, ora 14:02
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Doamna Mihaela,
dependenta dau benzodiazepinele, acolo e problema, medicamentele folosite in psihiatrie nu prea dau dependenta, ele sunt doar necesare si fenomenele care apar la intreruperea lor sunt cauzate de boala si nu de sevraj.Trebuie grija la bezodiazepine, cele de gen alprazolam(xanax), diazepam etc.(sunt multe preparate benzodiazepinice, care nu se dau cumulat).Psihologul nu are voie sa prescrie tratament medicamentos, poate ati vrut sa scrieti psihiatra.Va sfatuiesc sa cereti parerea medicului, sa nu va autotratati si sa nu intrerupeti ceva din proprie initiativa, pentru ca simpomele bolii vor reveni in forta.Este de notorietate faptul ca afectiunile psihice se trateaza un timp mai lung dupa incetarea simptomelor.Daca n-ati inteles ceva, va stau la dispozitie cu alte informatii.Va doresc numai bine si multa sanatate!
0
06-10-2010, ora 14:05
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Daca vreti sa va raspund punctual, va raspund: antipsihoticele nu dau dependenta!Deci nici Rispenul nu da dependenta...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •