Rispolept Consta sau Xeplion?+Alte probleme

02-07-2018
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Care e mai bun?Injectia Rispolept Consta sau Xeplion?Care este diferenta dintre cele doua?
Eu fac de 1 an jumate Rispolept Consta dar imi da somnolenta s lipsa de energie sii nu prea ma simt chiar excelent de la el, am si ceva probleme de concentrare si atentie si am auzit ca e tot din cauza rispoleptului.Ar fi mai bun Xeplionul?Sa ii sugerez medicului poate ar fi o solutie mai buna?
Xeplion se considera a fi mai bun ca Rispolept Consta sau sa raman la Rispolept?Nu mai am simptome de genul delirului sau halucinatiilor de cand sunt sub Rispolept Consta.
Daca Xeplion nu ar fi bun, ce as putea face sa am o mai buna energie si mai putina somnolenta?Vreau sa nu mai fiu somnolent si lipsit de energie.
Problemele de concentrare ar fi tot de la Rispolept?

Precizez ca mai iau si quetiapina si Prozac.
4 comentarii
1
02-07-2018, ora 20:20
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Xeplion sau palipeeidonq este un antipsihotic din aceeași clasă ca și risperidona.
Mergeți și discutați cu medicul dv curant daca este indicat sa schimbați tratamentul.Eu nu l as schimba fundamental că va este bine cu rispolept
1
03-07-2018, ora 11:46
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Orice nelămuriri e bine să le discutați cu medicul psihiatru care v-a dat tratamentul pentru că el vă cunoaște cel mai bine și știe ce vă face bine și ce nu.
1
03-07-2018, ora 15:36
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Adica Xeplion este asemanator cu rispoleptul nu?Ca efect?Sau e mai bun?Care e parerea dvs?Cam am lentoare si probleme de concentrare, atentie si cica ar fi si de la tratament cu rispolept, quetiapina
Medicul nu imi da nimic pentu concentrare, ca cica nu, imi trebuie ca sunt tanar.
1
03-07-2018, ora 16:03
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Eu as merge pe rispolept Consta.Lentoarea este de la boala dv și de la medicamente
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: