Rmn

29-11-2016
andreearusu
Nu este medic/terapeut
andreearusu
Buna seara ! am o intrebare ! La efectuarea unui rmn la coloana vetrebrala se vad si muschii si ligamentele ? adica in cazul in care doamne fereste este vorba de o tumoare in tesuturi s-ar fi vazut la rmn-ul facut la coloana vertebrala ? multumesc!
6 comentarii
0
30-11-2016, ora 21:45
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
se vad, insa daca exista sanse ca sa fie vorba de o tumoara atunci deobicei este necesara si o examinara cu substanta de contrast
0
30-11-2016, ora 22:41
andreearusu
Nu este medic/terapeut
andreearusu
problema mea este ca am dureri de spate de aproximativ 6 luni. am facut in urma cu 2-3 luni un rmn la coloana si nu a iesit nimic in neregula. si ma tem sa nu fie vorba de vreo tumoare la muschi sau tesuturi sau cine stie pe unde si sa nu se fii vazut pe rmn doar coloana..
0
30-11-2016, ora 23:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
deobicei durerile au cauze degenerative (uzura mecanica a articulatiilor, discurilor intervertebrale).
0
30-11-2016, ora 23:10
andreearusu
Nu este medic/terapeut
andreearusu
chiar daca e de atata timp?
0
01-12-2016, ora 00:47
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa mergeti la un ortoped/neurochirurg pentru un examen fizic. prin acesta se poate aprecia cauzele problemei
0
11-12-2016, ora 19:50
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara

Este adevarat ca RMN poate sa arate - mai ales - tesuturile moi, informatiile despre os fiind de regula indirecte, dar nu mai putin valoroase. In mod sigur ceea ce spuneti Dvs s-ar vedea pe RMN, desi ar fi destul de neobisnuit ca localizare. Medical vorbind, practic orice "umflatura" poate fi denumita tumora (tumor - in lb. latina = umflatura).
Sfatul de a consulta un ortoped este binevenit; mai bine faceti o radiografie de coloana si verificati daca nu aveti cumva o scolioza (usoara) care poate incepe sa doara din cauza activitatilor dupa adolescenta si mai frecvent in decadele 3-4.
Cu stima
SL Univ. DR. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie-Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de spate după somn
  • Cum menținem sănătatea spatelui?
  • Este paracetamolul un remediu pentru durere eficient și sigur?
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Dispozitivul care te ajută să îți corectezi postura
  • Dispozitivul care poate ajuta la diminuarea durerilor de spate
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  •