RMN cerebral

17-09-2010
getar
Nu este medic/terapeut
getar
De cativa ani ma confrunt cu o durere mare de cap, care s-a accentuat in ultima perioada, iar durerile revin si la o saptamana si ma tin 2-3 zile.Mai exact oasele din jurul ochilor si tamplele cu partea stanga de cap sus.Durerea este mai mare pe stanga si nu este pe ambele parti o data.Am facut numeroase consultatii orl, crezand ca este de la o sinuzita veche(radiografii).Pana am ajuns de curand si la neurolog care mi-a spus ca confom RMN-ului nu are ce sa imi faca.Doar calmante pentru migrena, ca mucozitatile ce se vad nu pot fi eliminate.Ieri a vazut RMN-ul un alt medic orl si a zis sa mai fac niste teste sa vada daca ar fi ceva la sinusuri pentru ca nu este analiza concludenta pentru sinusuri. Nu stiu ce sa mai fac.Atasez concluziile din RMN cu multumiri.
Rezonanata magnetica
IRM CEREBRAL NATIV
Rezultat
Asimetrie de coarne temporale si zone hipocampice cu usoara crestere dimensionala a cornului ventricular drept
si formare incompleta a giratiei corticale pe nivelul uncusului hipocampic drept in discret hipersemnal T2 si FLAIR,
hiposemnal T1 fata de contextul similar pe partea stanga.
Aspect normal al fosei posterioare.
Igrosare inflamatorie cu retentie mucoida la nivelul etmoidului stang.
CONCLZII
Modoficari cortex si dimensiuni ventriculare la nivel hipocampic drept cu aspect posibil de screloza meziala
1 comentarii
0
28-01-2012, ora 15:19
elenapetre
Nu este medic/terapeut
elenapetre
Ma confrunt si eu cam cu aceeasi problema ca Dv., am o presiune mare in tample si in nari, mucoasa nazala este foarte uscata si parca nu primesc suficient aer.La Dv.cum s-a rezolvat problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.