Rosu in gat?

22-09-2021
Daniela1402
Nu este medic/terapeut
Daniela1402
Buna ziua, ma numesc Daniela.
A racit copilasul meu de 3 ani, durere in gat dar fara puroi, nu e grav, e un rosu in gat mai usor. A avut in trecut un episod mult mai rau ca cel de acum..poate nici nu e rosu in gat acum, pt ca nu refuza mancarea. Copilul are tuse productiva acum, mai exact are respiratia suieratoare, de tusit nu prea tuseste.
Febra a facut in prima zi doar, usoara.
Copilul e vesel, se joaca, rade, mananca bine, doar ca e putin mai moale ca de obicei si gafaie ca la raceala, cand face efort.
Peste 3 zile de la raceala copilasului raceste si tatal meu (locuim impreuna), desi tata nu s a jucat cu copilul, nu s a apropiat mult de el, nu a mancat dupa el.
Vreau sa va intreb daca e posibil ca aceasta raceala, mai exact rosu in gat cu durere mare si inflamare (a tatalui meu) ar putea fi venit de la copil.
Daca doar au fost in aceeasi camera, se poate transmite cest virus...prin aer?
M -ar ajuta aceasta informatie sa stiu cat de usor poate lua tatal meu virusul de la cei din familie. Tatal meu e bolnav cronic de ani de zile si sigur are imunitatea slabita de multi ani.

Eu, mama copilasului, am facut si eu o inflamare cu usturime pe gat in jos, cu raguseala, nas infundat...ca si tatal meu.
Ce sfaturi ne puteti da sa nu ajunga raceala la plamani?
Mie si tatalui meu caci copilul a fost la medic.

Sunt curioasa daca rosu in gat se transmite ass usor, prin aer.
Sa stiu daca imi voi feri tatal de copilul bolnav data viitoare.
Va multumesc mult!
1 comentarii
0
22-09-2021, ora 10:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU rosu in gat se transmite...
2 rosu in gat.. in 90% din cazuri..este de la alimentatie incorecta seara cu fructe, dulciuri, otet, lamai, usturoi, prajeli. care consumate tarziu.. produc Reflux gastro eosfagian in somn. de la acidul gastric care urca sus.. apare acel rosu in gat. Dupa asta pe un gat iritat de acid..se lipesc mai usor microbii si virusii
3. tata daca are boli cronice multe.. trebuie Vaccinat obligatoriu. sau trebuie sa locuiasca separat de voi in alta camera unde nu intra nimeni la el... Virusiii se transmit Foarte usor in o incapere daca nu este corect aerisita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.