amigdale marite, rosu in gat, febra

18-12-2014
iustina duca1
Nu este medic/terapeut
iustina duca1
Bună seara!!! Fetiţă me de 3 ani are din naştere amigdalele mai mari, dar acum o săptămână a făcut puţin roşu în gat, febra şi mucisori.am urmat tratament ospen antibiotic tantum verde şi pt febra.problema este ca de 4 zile am observat ca are amigdalele foarte marite fără roşu în gat sau puroi! Doctorul a recomandat pastilele homeopate tonsilotren 2 cp de 3 /zi...dar nu văd nici o diferenţă, sunt la fel de inflamate.mentionez ca nu este în colectivitate, nu avem episode de răceli dese (2 3 pe an de roşu în gat) mănâncă bine, doarme bine, nu cred ca o deranjează., febra nu mai face! Întrebarea este oare se recomanda scoaterea lor sau ce soluţie exista sa îşi revină la forma iniţială? ?? Multumesc
2 comentarii
0
18-12-2014, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
afirmatia "dar nu văd nici o diferenţă, sunt la fel de inflamate "
este gresita
amigdalele NU sunt inflamate.. este o simpla Hipertrofie a tesutului limfatic
poate fi din mai multe motive..
imunitate scazuta, organmismul mareste tesutul limfatic pentru a produce mai multe limfocite pentru aparare
reactie de intoleranta. la anumite produse alimentare cum ar fi laptele din comert sau carnea de pui care sunt pline CU hormoni de crestere...
NU se trataeza cu antibiotic asa ceva
mergeti la un medic ORL.. in clinica ORL sa decida daca se poate face rezectia partiala a amigdalelor
daca NU doriti interventia
NU se mai da copilului.. fructe citrice, sucuri, mancare acra// care irita amigdalele si le mentine marite
se reduc drastic lactatele si carnea, ducliurile din comert.
local se poate folosi cate 10 zile pe luna spreiuri Difesa sau faringo-sprey
pastilele de supt NU tre sa contina VIt C si lamaie
cele mai indicate sunt voseptol, faringo-sept si salvie..
0
18-12-2014, ora 17:07
iustina duca1
Nu este medic/terapeut
iustina duca1
Mulţumesc mult pt răspunsul dvs.. Am fost la control azi şi am primit tratament colargol pic şi ser.! Doamna doctor a spus ca intervenţia chirurgicala a amigdalelor se face după 3 ani -3 ani jumătate..Dacă nu o deranjează şi poate manca, respira bine, o tine sub observaţie şi sa revin la un control în luna ianuarie.sarbatori fericite va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.