Ruptura ligament tibio fibular anterior

06-03-2021
Dark_Charlie
Nu este medic/terapeut
Dark_Charlie
In anul 2020 in luna februarie in timpul unui meci de fotbal mi-a fugit glezna in exterior. Glezzna a fost umflata timp de cateva zile cu dureri la miscari ample. Dupa 2-3 saptamani glezna era mult mai bine doar ca simteam ca nu mai este la fel de stabila ca inainte.
Am efectuat un RMN in aceasta luna si am aflat ca am ruptura de ligament tibio fibular anterior. Am 23 de ani si sunt o persoana activa care doreste sa faca sport in continuare (nu de performanta). Ce tratament este recomandat in acest scop si pana cand tratamentul este urmat este indicat efortul fizic (ex: alergat, ciclism)?
3 comentarii
0
06-03-2021, ora 19:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Examenul RMN nu este un scop in sine: imaginile au valoare numai in contextul examinarii clinice.
La ora actuala refacerea acestui ligament (ligamentoplastie) este tot mai putin practicata, deoarece determina o redoare (ankiloza) majora a gleznei.
Jogging-ul (alergarea) este, in opinia mea, un sport fabulos de agresiv pentru glezna, pe care o distruge rapid.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-03-2021, ora 20:25
Dark_Charlie
Nu este medic/terapeut
Dark_Charlie
Va multumesc pentru raspuns. In opinia dumneavoastra care reprezinta modalitatea de rezolvare a acestei rupturi?
0
08-03-2021, ora 22:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Exista doar doua solutii: kineto-terapia si interventia chirurgicala.
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica a gleznei.
Trebuie, insa, sa retineti ca jogging-ul (alergarea) este un sport fabulos de agresiv pentru glezna, pe care o distruge rapid.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •