ruptura tendon achile

21-07-2013
alexpopa99
Nu este medic/terapeut
alexpopa99
Pentru Dl Dr Marius Uscatu
Buna seara.Ma aflu in a 45zi de la operatie ruptura tendon achile.De trei zile nu mai am gips piciorul fiind adus la 90 grade.Calc pe picior cu sprijin pe carja.Când imi las greutatea mai mult pe acesta simt o durere ascutita in fata maleolei interioare.Durerea poate fi de la articulatiile gleznei fiind imobilizata timp indelungat ?Am si un edem la glezna piciorul se inroseste când il tin in jos fara sa calc pe el.Este indicat lioton gel ?Multumesc.
5 comentarii
0
22-07-2013, ora 19:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In acest stadiu exista tulburari vasomotorii firesti, precum cele mentionate. Vor fi gestionate prin compresie elastica si prin limitarea drastica a pozitiei declive (adica, trebuie sa mentineti cat mai mult pozitia ridicata a membrului pelvin).
Kineto-terapia specifica este foarte utila, as spune chiar obligatorie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-07-2013, ora 09:24
Dan Stoian
Nu este medic/terapeut
Dan Stoian
Buna ziua,

Dl doctor a solicitat atela de rasina pt imobilizare post operatorie. Ma ajutati cu un producator sau o farmacie unde pot gasi aceast atela.

Am gasit fasa de rasina 12.5cm / 3M insa nu pare sa fie produsul dorit intrucat acopera integral piciorul.

Multumesc mult,

PS: maine oparatia.
0
28-07-2013, ora 11:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunt foarte bune, medicul stiind sa le adapteze oricarei situatii (se pot modela, se pot plia etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-07-2013, ora 13:02
Dan Stoian
Nu este medic/terapeut
Dan Stoian
Buna ziua,

Multumesc de raspuns, problema mea nu este corectitudinea sau necesitatea unei astfel de atele ci unde sau la ce producator sa apelez.

Cu deosebita stima,

Dan Stoianl
0
28-07-2013, ora 22:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-am raspuns precis: fesile mentionate de catre D-voastra (pe care deja le-ati gasit) sunt bune, putand fi utilizate de catre medic sau de catre asistentul gipsolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: