sa fie ceva grav?

12-01-2007
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
Totul a inceput in urma cu 2 luni de zile.In timp ce imi desfasuram activitatea prin casa am simtit dintr'o data ca un scurt-circuit ca un soc ca o trosnitura in interiroul capului, mi s-a impanzit privirea, m-am panicat si m-am asezat, dupa care in cateva secunde totul a revenit la normal.A doua zi tata mi-a sugerat sa mergem sa facem un RMN, ei bine am fost, l-am facut si nu s-a descoperit absolut nimic.Chiar a doua zi au inceput ameteli pe partea dreapta a capului si simteam o senzatie foarte ciudata ca si cum ma dezechilibram dar de fapt era o iluzie.In fine in cateva zile am iesit afara si stand in exces am simtit ca o caldura puternica in spate la ceafa cu spasme ale picioarelor si senzatii de lesin+ameteli.Am chemat salvarea si am fost la spitalul 9 unde am facut si un Computer Tomograf undeva nu a iesit absolut nimic si mi-au dat drumul.De atunci a aparut si o stare foarte ciudata coroborata cu ametelile.E ca si cum traiesc o senzatie de vis adica in sensul ca ma deplasez prin casa si ma trezesc undeva si habar nu am cum am ajuns acolo fiind totodata constient si ma sperii de acest lucru si apare si o stare de panica care dispare.Tin sa precizez ca sunt student si in liceu aveam rezultate foarte bune BAC-ul l-am luat cu rezultate foarte bune.In fine, de 2 luni de zile parca as trai un cosmar, parca nu mai sunt eu nu ma mai recunosc.Simt ca e ca si cum stau in spatele ochilor mei si privesc tot ce se intampla in jurul meu.Acea senzatie de vis ma omoara.Restul analizelor au iesit perfect.Am uitat sa mentionez ca inainte de aceasta intamplare consumam tigari cam 1 pachet si jumatate pe zi si simteam ca nu puteam sa le las si consumator de cafea, nopti pierdute etc.In momentul in care am patit acest lucru dintr-o data am renuntat complet la toate aceste vicii si probabil pentru ca am stat in pat aprox 1 luna m-a afectat psihic probabil.Practic mi-am schimbat viata radical.Poate aceasta renuntare la vicii sa creeze o astfel de stare?In continuare am aceeasi senzatie de vis parca nu simt ca traiesc nu am chef de nimic.Si in stare de repaus mai am si spsme ale tuturor muschilor din corp dupa care se relaxeaza, acum fac fizioterapie.Sper sa existe o rezolvare si pentru asta.Mi s-a spus ca am o o dereglare pe sistem neuro-vegetativ.Va multumesc anticipatsi astept raspuns.Mii de multumiri
3 comentarii
0
23-01-2007, ora 00:00
botezatl
Nu este medic/terapeut
botezatl
Cred ca este nevoie si de un examen neurologic (+EEG} pentru a elimina diagnosticul de epilepsie care nu este. vizibil la RMN.In ultima instanta (prin eliminare ) ramine diagnosticul psihiatric in care nu doresc sa ma hazardez pe internet.
0
25-01-2007, ora 00:00
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
Multumesc pentru raspuns, in ultimul timp observ ca s-a mai ameliorat oarecum, am fost si la psihiatru si la psiholog, la psihiatru mi s-'a prescris Xanax(la nevoie) de 0.25 si seroxat (una pe zi timp de 1 luna). Medicatia ruleaza in paralel cu psihoterapia pe care am inceput'o in momentul in care am apucat sa iau primele pastile. Am inteles ca seroxatul isi face efectul pe timp mai indelungat.Parca "mam mai trezit la realitate oarecum" dar tot nu am chef de nimic sunt plictisit, parca sunt drogat, nush despre ce ar putea fi vorba.Parca am mai iesit din starea aia de visare, parca pluteam mi s-a zis ca e vorba de anxietate cu depresie.Astept raspunsuri Multumesc
0
31-01-2007, ora 00:00
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
daca a mai suferit cineva de asa ceva sau poate sa imi spuna despre ce este vorba pana la urma astept raspunsuri. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul