Salut am o problema.. | Forumul Medical ROmedic

Salut am o problema..

27-03-2007
Gabriel01
Nu este medic/terapeut
Gabriel01
Am 19 ani am fost la medic acum 3 luni deoarece intamplator am aflat ca imi bate inima repede.. mi'a facut ekg, ecografie si transesofagian si mi'a zis ca am o vena la inima ingrosata un pic si ca nu am nimic doar sa nu mai beau sucuri care contin cofeina si cafea... acum dupa cele 3 luni am o senzatie de a casca.. dar ritmul inimi a scazut.. totusi aceasta senzatie nu imi place. mentionez ca am facut fotbal de performanta 4 ani dar m'am lasat pe la vreo 16 ani. va rog sa imi raspundeti cat de repede puteti. Va multumesc.
3 comentarii
0
28-03-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Ar trebui sa ne spui ce inseamna ca iti batea inima repede? Cate batai pe minut? In general, sportivilor de performanta le bate inima mai rar, fiindca au inima antrenata si e mai eficienta. Cat a scazut de tare ritmul inimii dupa cele 3 luni?
Probabil beai prea multa Cola, daca medicul ti-a recomandat sa te lasi si ritmul inimii s-a imbunatatit. Daca erai intoxicat cu Cola, e normal sa ai o senzatie neplacuta dupa ce te+ai lasat, e ca si la fumatorii sau la alcoolicii care o perioada nu mai fumeaza sau nu mai beau: se simt rau. Insa, dupa ce organismul se detoxifica, nu vei mai avea starile astea neplacute.
0
28-03-2007, ora 00:00
Gabriel01
Nu este medic/terapeut
Gabriel01
dap... beam krek vreo 2 sticle de 2 litri de pepsi pe zi... :| iar atunci imi batea cam 90 95.. acum 85 max.. bie sunt si o persoana care se emotioneaza.. foarte usor mai ales cand sunt in preajma medicilor.. :D ce ma ingrijoareaza pe mine este aceasta senzatie de oftat (cascat) pe care o am.. de apropox 2 luni m'am lasat de tot ce contine cofeina e posibil ca aceasta senzatie sa fie din cauza asta?:)
0
28-03-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Oftatul in sine nu e un simptom grav. Probabil mai ai tu si altele pe suflet de oftezi. Nici usor nu ti-a fost sa te lasi, si, ca orice om amarat, ai tot oftat in perioada asta. Chestia cu cascatul o pateste orice bautor de cafea daca nu bea cafea o zi. Dar, dupa cum am spus, va trece cu vremea, dupa ce se reobisnuieste organismul asa. Oricum, e o mare realizare ca te-ai lasat de cofeina pentru ca esti tanar si, daca o tineai tot asa, daca nu aveai probleme cu inima, in curand ai fi avut probleme cu stomacul sau cu ficatul. Tine-ti "regimul" si ai grija sa nu mai "cazi" in abuz, ca vezi ce greu e sa te lasi. Si sa mai faci un control cardiologic dupa o vreme, sa iti confirme medicul ca esti pe calea cea buna. Pa si succes. Mult a fost, putin mai e pana sa revii la starea dinainte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: