sangerare gingii

13-01-2017
florentina9900
Nu este medic/terapeut
florentina9900
Buna ziua, de la o vreme imi sangereaza gingiile chiar si cand le ating putin cu ata dentara, nici nu folosesc din aia aspra/dura, si au devenit sensibile, imi sangereaza si la periaj bland. Doresc sa merg si la stomatolog, dar pana ajung doresc sa stiu daca e ceva grav? Se poate ajunge si la caderea dintilor? Am inceput sa folosesc parodontax si sa iau vitamina C dar nu stiu daca ce am eu necesita si alte tratamente. Daca conteaza, am 25 de ani. Multumesc!
2 comentarii
0
15-01-2017, ora 00:17
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna seara! Sangerarea gingiilor poate avea multiple cauze, tartrul subgingival este o cauza uzuala. Poate fi nevoie si de niste analize de sange, unele afectiuni generale pot influenta si starea gingiilor. Da, mergeti la medicul stomatolog pentru o prima evaluare a situatiei.
0
15-01-2017, ora 10:42
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
Mergeti la un medic stomatolog si asa veti afla daca cauza sangerarii este locala sau generala.( adica vreun alt tip de problema de sanatate)
Cu cat ajungeti mai repede cu atat va fi mai bine pentru dumneavoastra.
Nu va poate raspunde nimeni pe un forum care e cauza cu exactitate si daca e grav sau nu.:)
Consultul stomatologic este cel edificator!
O zi buna sa aveti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul