sangerari anormale, mai precis in afara ciclului

07-10-2008
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Ma numesc Ana. Si de vreun an am niste probleme. Mai precis sangerari in afara ciclului. Inca nu stiu cauza precisa. Am facut acum vreo trei luni si o ecografie transvaginala dar nu s-a vazut nimic. Am crezut poate ca o fi de natura hormonala. Mi s-au dat anticonceptionale si mai apoi duphaston. Am crezut ca s-a rezolvat dar a venit sotul acasa (este navigator) si dupa vre-o doua zile iar a inceput. Vreau sa spun ca dupa contact. Astfel de probleme mai avusesem si in primavara. Sincer nu stiu de la ce pot surveni astfel de probleme. Mai pot spune ca am o nastere normala dar cu ceva probleme, mai precis a trebuit sa ma taie "pe jos" pt ca nu mai iesea copilul. Am avut un travaliu destul de prelungit (vreo 14 ore), mi se rupsese apa prea devreme. Cine ma poate ajuta cu vreun sfat astept un raspuns. Poate mai trebuie sa fac ceva investigatii dar nu stiu ce anume. Imi doresc inca un copil dar cu asa probleme.mai greu.
7 comentarii
0
07-10-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
fă papanicolau şi colposcopie
0
08-10-2008, ora 00:00
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Am facut papanicolau de doua ori anul acesta si nimic.Am facut si colposcopie si iarasi nimic. Ipohondra nu sunt ca doar exista problema asta, e vizibila dar nu stiu despre ce este vorba. Inainte de nastere nu aveam asa probleme. O eroziune de la contact nu cred ca e ca se vedea la colposcopie. Mai aveti si alte idei, cunostinta de astfel de probleme. Mai pot spune ca inainte de sarcina reusita am mai avut o sarcina multipla pe care insa nu am putut sa o duc la bun sfarsit, si am cam tras dupa chiuretaj pt ca nu am fost curatata cum trebuie. Nu stiu.mai astept si alte sfaturi. Multumesc oricum.
0
19-02-2009, ora 22:33
alexa11
Nu este medic/terapeut
alexa11
Buna, si eu ma confrunt in ultimele 2 luni cu aceeasi problema..nu am avut copii si nici alte probleme...am consultat deja trei doctori (care au trecut dintr-o extrema intr-alta, in sensul ca unul s-a panicat f tare - ceea ce m-a speriat si pe mine extrem de tare, iar ceilalti 2 nici nu s-au stresat si au zis ca sunt doar banale probleme hormonale)..Am facut 2 ecografii transvaginale, la prima mi s-a zis ca "se vede acolo ceva" de vreo 2 cm, dar ca ei nu stiu ce anume ar putea fi si ca trebuie facut urgent chiuretaj ca sa se opreasca sangerarea (nu mi s-a parut ok abordarea, asa ca am decis sa cer si parerea altui medic)..dupa vreo cateva zile de sangerari puternice, a urmat o pauza de 5 zile cand totul a fost ok..am facut o noua ecografie transvaginala si un nou consult la care mi s-a zis ca totul e ok, nu am nimic acolo, doar ca ovarele mele par a fi polichistice si ca ar fi indicat sa iau anticonceptionale..imediat la o zi dupa ecografia asta, au inceput din nou sangerarile (in prima zi 2-3 picaturi maronii, in cea de-a doua 4-5 picaturi tot maronii, iar apoi cateva cheaguri rosii-negricioase si sange puternic rosu - nu in cantitati mari, ci mici. Nu stiu ce sa fac mai departe..tu ce ai facut?
0
05-05-2009, ora 20:35
iuliana1
Nu este medic/terapeut
iuliana1
Buna ! Si eu cu aceeasi problema ma confrunt. Am sangerari in cantitati mici aproximativ din ziua a18/a si pana la venirea menstrei abundente care mai dureaza inca 4 zile deci destul de mult. Am fost si mi-am facut colposcopie apoi chiuretaj biopsic pt ca dr a spus ca sangerarea vine din uter, echografii transvaginale la 5 medici, ecografii abdominale, apoi am mers la endocrinolog unde analizele hormonale, radiografa de sa turceasca, ct cerebral cu subst de contrast si ecografia glandelor suprarenale.toate au iesit bine. Mai trebuie sa fac histeroscopia si cred ca am facut tot ce se putea face. Daca voi aveti sfaturi.eu astept.
0
05-05-2009, ora 21:13
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Fetelor eu aveam sangerarile de la un polip si de la o mica rana pe col.
Am facut colposcopie si eco transvaginala si mi- s-au descoperit cele doua probleme. Dupa aceasta mi s-a facut ERAD si chiuretaj biopsic si problema s-a rezolvat. Acum ramane sa rezolv alta problema. Se pare ca un alt bebe se cam lasa asteptat.
0
07-05-2009, ora 22:07
alexa11
Nu este medic/terapeut
alexa11
Am revenit cu relatari..am ajus la o doctora careia i-am povestit tot ce s-a intamplat..mi-a dat sa fac niste analize la sange si apoi o noua ecografie TV..la sange se pare ca am testosteronul prea mare ( asta era de fapt cauza acestor sangerari), iar la ecografie a fost totul ok, ovarele nu pareau a fi polichistice(doctorii astia parca dau cu banul cand fac ecografii..ba ovarele sunt polichistice, ba nu sunt)).
Ca atare, mi s-a dat sa iau anticonceptionale (Yasmine) timp de 6 luni..si apoi sa repet analizele..si mai ciudat e ca ceilalti doctori la care au fost fie nu m-au bagat in seama, fie m-au speriat facandu-mi tot felul de scenarii...important e ca am ajuns la acea doctora pe care a dus-o capu' sa imi faca niste analize la sange si abia apoi sa ma indoape cu pastile sau sa ma lase sa plec acasa zicandu-mi ca o sa imi treaca.
Asa ca, momentan problema mea pare sa fie una de natura hormonala si sunt curioasa sa vad cum o sa iasa analizele dupa cele 6 luni de anticonceptionale. Tot ciudat mi se pare si faptul ca nimic nu mi-a indicat vreodata un nivel ridicat al testosteronului..nu pilozitate excesiva pe corp, sanii ii am dezvoltati, vocea nu imi este groasa..In fine, sper sa fie bine. Va tin la curent.
0
08-05-2009, ora 10:34
iuliana1
Nu este medic/terapeut
iuliana1
Mie analizele de sange date de endocrinolog mi-au iesit in limite normale. Nu stiu ce sa fac. am sangerari (picaturi) de 8 zile si pana la ciclu mai am inca6 zile.
Bafta in continuare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții (scurgeri) vaginale albicioase - normale sau nu?
  •