sangerari nazale matinale

29-10-2009
irina69
Nu este medic/terapeut
irina69
Tatal meu (81 ani), are de patru zile sangerari nazale dimineata, cand se ridica din pat, sangerari destul de abundente. i-am facut analize si s-a descoperit o sinuzita frontala si maxilara. A primit tratament cu antibiotice, o zi nu a mai sangerat, apoi a doua zi a reinceput. Tensiunea era 13 cu 8. O fi de la sinuzita sau tensiune? Ma ingrijoreaza aceste sangerari, mai ales ca sunt abundente. Va rog, sa ma lumineze cineva! Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
29-10-2009, ora 20:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca sunteti destul de luminata in mod natural puteti inteleg usor ca sangerarile si sinuzita nu au nimic in comun. Si de aceea nici un tratament medicmentos, cu atat mai putin unul cu antibiotice va ajuta la aceste probleme. Des astfel de sangerari sunt necesare din motive de sanatate (de ex. din cauza hipertensiunii) si intreruperea lor in mod fortat poate duce la moarte sua boli grave. Asa ca reglati mai bine tensiunea taatlui cu un remediu natural sau homeopat in loc sa-i stricati sangele cu medicamente alopate si nu va mai faceti grij de acest ventil necesar si poate chiar indisensabil.
0
29-10-2009, ora 20:27
irina69
Nu este medic/terapeut
irina69
M-ati inteles gresit, tratamentul este pentru sinusurile pline de puroi, nu pentru sangerari. Tensiunea lui, de obicei este foarte buna, acum a luat-o razna. De ce apar aceste sangerari atunci cand se da jos din pat, la trezire, imediat ce se afla in pozitie verticala ? Imi fac griji, ca este slab si pierderile de sange la varsta lui...M-am gandit ca daca sangerarile au coincis cu sinuzita ar avea o legatura. Ce tratament pentru tensiune mi-ati recomanda? Multumesc.
0
03-11-2009, ora 08:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Scularea din pate este timpul cel mai critic pt. om. Dormitul pe orizontala nu este sanatos, omul nu a trebui sa doarma asa si inainte paturile nu erau ca in ziua de azi. Se dormea in pozitia dintr-un fotoliu.
Nici un mamifer patruped nu doarme cu capul la nivelul trupului si acest lucru duce la adunarea de prea mult sange in cap. Cele mai multe infarcturi si comotii se petrec dupa scularea in pat.
Diferenta brusca intre pozitia oriziontala si verticala este pt. organism o mare problema, in special la anumite afectiuni. Ar trebui ca orice cardiac si hipertensiv sa-si puna multe perne sau sa ridice partea de pat de la cap/trup la 30-35 de grade pt. a atenua aceasta diferenta. Somnul in fotoliu este mult mai odihnitor pt. organism daca omul s-a obisnuit cu el si acest lucru il stie oricine care a avut ocazia sa adoarma pe scaun: lipseste acea mahmurire ca atunci cand se doarme in pat.
Omenirea face multe pe dos si chiar modul in care se doarme este pe dos. Dar cine sa creada asta
cand nici macar lucrurile mai evidente nu sunt crezute...

Pierderile de sange apar din cauza tensiunii probabil iar tensiunea inalta vine de la rinichii infundati si care nu mai pot filtra sangele in timp util creeindu-se o presiune inaintea lor.

Tratament eficient gasiti numai la un medic homeopat sau naturist. Va recomand un medic homeopat si
remediul de la plafar "regulator de tensiune" contra la tensiune pana aceasta se regleaza singura.
In rest ar trebui evitate medicamentele chimice, mai ales betaclocherii, care sunt dati in mod automat de medici si care nu fac nimic altceva decat sa inhibe in mod artificial puterea inimii reducand-o cu 30-40%.
Cauza hipertensiunii nu este inima ci rinichii, dar medicina inca nu stie acest lucru elementar !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hemoragia nazala
  •