schimbare de contraceptive

29-01-2008
D3vil_lov3_Ang3l
Nu este medic/terapeut
D3vil_lov3_Ang3l
Buna ziua! am si eu o intrebare...am luat dessorelle apr doi ani am fct pauza de 3 luni am fst din nou la ginecolog si mi-a recomandat logest iau de 3 luni urmeaza sa-mi vina ciclu si de la logest nu m-am simtit bine am avut numai stari de disconfort...vreau sa iau triregol, e vreo problema daca le schimb..precizez ca sunt si foarte slabuta la 1.74 m am 46 kg...si nu reusesc sa ma ingras ma gandesc ca daca iua anticonceptionale cu o cantitate mai mare de hormoni o sa ma si ingras putin...de la dessorelle am scapat de acnee dar am avut prb cu parul...de la logest nu am avut decat dureri abdominale f mari si prb cu acneea din nou.ma poate ajuta careva...e vreo prb daca fara sa fac pauza iau alte anticonceptionale(triregol)
5 comentarii
0
29-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Triregol face parte din cu totul alta clasa de contraceptive decât logest. Unele au doza variabila de hormoni, celelalte au doza fixă, Cereţi mai bine avizul doctorului dv.
0
30-01-2008, ora 00:00
D3vil_lov3_Ang3l
Nu este medic/terapeut
D3vil_lov3_Ang3l
problema e ca logest nu mi-au priit deloc desorelle da...cu exceptia parului inestetic cea devenit putin vizibil..sunt si bruneta dar sunt sigura ca de la pastile sa accentuat "puful" nu-i pot spune par...pt ca pana sa incep sa iau nu avem nici un complex vara in a iesi cu buricul la vedere deoarce nu ma deranja aveam dar era aproape invizibil...nu atragea atentia
0
09-02-2008, ora 00:00
lilianamarcu
Nu este medic/terapeut
lilianamarcu
as vrea sa stiu daca anticonceptionalele afecteaza f.mult organismul?am nascut in urma cu 3.5 luni si de abia acum a venit prima data ciclul, este normal?ar trebui sa ma adresez medicului?exista posibiliatea de a ajunge la menopauza de la 38 de ani?contaceptivele ajuta cumva la impiedecarea acestui fapt, menopauza?
0
09-02-2008, ora 00:00
lilianamarcu
Nu este medic/terapeut
lilianamarcu
as vrea sa stiu daca anticonceptionalele afecteaza f.mult organismul?am nascut in urma cu 3.5 luni si de abia acum a venit prima data ciclul, este normal?ar trebui sa ma adresez medicului?exista posibiliatea de a ajunge la menopauza de la 38 de ani?contaceptivele ajuta cumva la impiedecarea acestui fapt, menopauza?
0
10-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1) Da, este cert că anticoncepţionalele pot avea reacţii adverse, unele serioase.
2) Este normal ca ciclul menstrual să reapară după 3, 5 luni de la naştere, nu este motiv de îngrijoarare sau de prezentare la medic.
3) Vârsta medie de apariţie a menopauzei este, pentru cele mai multe ţări, între 45 şi 48 de ani. Menopauza poate apărea şi la 38 de ani. Vorbim de menopauză precoce atunci când apare până la 36 de ani.
4) Contraceptivele nu ajută la împiedicarea sau amânarea menopauzei, din motive pe care nici medicina nu le-a înţeles prea bine (teoretic ar trebui ca după n cicluri de anticoncepţionale, menopauza să fie amânată cu n luni. Ei bine, nu este aşa.)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  •