Ingrijirea persoanelor cu schizofrenie

14-08-2018
mihaela2004✅
Nu este medic/terapeut
mihaela2004✅
Buna seara!
Bunica mea sufera de schizofrenie si nu are cine sa o ingrijeasca. Va rog frumos imi puteti spune pasii pentru a o interna intr-un centru permanent? M-am adresat dgaspc insa ei nu fac decat sa traga de timp si noi nu vrem sa o lasam pe strazi ea refuza tratamentul chiar si in spital.
Multumesc
7 comentarii
1
14-08-2018, ora 22:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intai trebuie internata involuntar in spital pina accepta tratamentul.
1
15-08-2018, ora 07:06
mihaela2004✅
Nu este medic/terapeut
mihaela2004✅
Este internata are nenumărate internari dar, refuza categoric tratamentul. Insotitor nu-i permite legea.
1
15-08-2018, ora 20:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si nu o baga la cheie sa ii dea tratamentul fortat?
1
16-08-2018, ora 07:33
mihaela2004✅
Nu este medic/terapeut
mihaela2004✅
Da iar ea îl aruncă uneori
1
28-08-2018, ora 01:37
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Are handicap? De ce considerati ca are nevoie de însoțitor cand persoanele autorizate nu cred asta?
Cel mai probabil are discernământ de aceea nu este internată involuntar. Are dreptul să renunțe la tratament. Cata vreme nu prezintă simptomele, nu poate fi considerată bolnavă. Cum sa o lăsați pe străzi? Ea nu are o proprietate, o pensie pe munca ei? Se poate muta in chirie sau dacă are casa, are tot dreptul să trăiască în ea. Este clar ca aici e vorba de un abandon de vreme ce "noi vrem sa o înternam permanent". În primul rând ca nu decide familia dvs cand si cat sta un om internat în spital si nu puteti voi sa ii impuneti statului sa o declare handicapata pentru că o considerati bunica voastră până la un punct stabilit de voi. E clar ca realitatea nu e cum o prezinți aici de vreme ce femeia e liberă și fără tratament.
1
30-08-2018, ora 14:28
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Mihala 2004 identificati o fundatie specializata pe ingrijirea varstanicilor si poate va ofera si asistenta la domiciliu,
1
30-08-2018, ora 21:07
mihaela2004✅
Nu este medic/terapeut
mihaela2004✅
Am încercat Bunicii nu. Ia plăcut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •