Schizofrenie alarmanta

21-10-2012
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,


Ma numesc Bogdan, am suferit si eu si rareori mai revin atacurile de panica dar cea ce ma ingrijoreaza cel mai rau este faptul ca am un fost coleg de clasa si prieten de familie care are niste simtome alarmante.

Am apelat la dumneavoastra pentru ca el este o persoana inchisa, de 1 an de zile sta la tara, spune ca nu vine in oras pentru ca ii este frica ca se omoare aruncandu-se de la etaj. Intr-o discutie anterioarra spune ca ii e frica sa nu se omoare ca a gasit soda in beci. El sta in permanenta cu parintii, la doctor a fost, a luat vreo 4 ani pastile pentru depresii si atacuri de panica iar acum de ceva timp a trecut pe pastile speciale pt schizofrenie. Toata ideea e ca el nu prea spune doctorului simtomele, cu parintii e inchis, daca il intreaba de vorba vorbeste daca nu, nu. NU are prietena, nu merge la discoteci s.a.m.d. Singurul lui gand e ca ii e frica ca nu se omoare. Nu stiu exact dar se pare ca mie mi-a spus totul, suntem amandoi la acealas medic psihiatru, respectivul medic mi-a zis sa-i spun simtimele lui daac mi le spune, dar apoi daca se supara el pe mine ? E cam suparacios, din cea ce am vazut eu are incredere mare in mine, intradevar, cand am putut l-am ajutat cu orice, dar spre exemplu daca nu l sun 3-4 zile, se cam supara, ca nu l-am sunat s.a.m.d. In fine, printre simtomele astea cu suicidul el frecventa des unitatea de primiri urgente cu dureri groaznice in piept, lipsa respiratie, ameteli si agitatie, i-am spus si eu atunci ca sunt atacuri de panica ( Am facut si eu ceva de genul, dar fara dureri in piept ), toata lumea ii spunea ca nu are nimic la inima, el ca are. A zis ca nu are nicio simtoma in afara de cele enumerate, cel putin asta spune el, INTREBAREA este :

Individul sufera de Schizofrenie sau de Depresie majora, el tot timpul se invinuie ca nu a facut nimic in viata, ca nu are iubita ca nu se distreaza, ca s-a izolat la tara.

Intreb asta pentru a indruma parintii spre un alt medic, intradevar doar un singur medic psihiatru au contactat !
Nu se afla intr-o situatie financiara buna, parintii din cate am vazut eu au inceput sa se cam sature pentru ca ii chinuie rau, mama fiind bolnava de cancer.Ce naiba sa faca, unde sa mearga, chiar imi pare rau de el, in discutii este foarte foarte lucid, are un coeficient de gandire foarte promitator, in cls. era printre primii, la facultate la fel, niciodata nu devieaza de la subiect, doar spune ca e ' tra la la ' si ca trece viata pe langa el si nu se vindeca niciodata !
28 comentarii
0
21-10-2012, ora 23:41
pantera72
Nu este medic/terapeut
pantera72
Frate Bogdane, si eu am avut astfel de probleme, vreo trei ani, acum sunt mult mai bine, stai linistit ca nu cred ca are schizofrenie, din descrierile facute de tine, problema e ca trebuie sa lupte cu el si sa nu cedeze, eu cred ca il va ajuta foarte mult sa mearga la biserica sa se spovedeasca, sa se dea pe calea credintei de-adevaratelea, sa faca rugaciuni si dimineata si seara si atunci cand simte nevoia, si sa bea ceaiuri de Sunatoare, Tei, Menta, Musetel, Lavanda, Roinita, si deasemeni Mierea il va ajuta mult.Medicamente de la medic am luat si eu, m-au tinut un an binisor, apoi la un an dupa ce le-am scos am recazut, apoi am recurs la naturiste si mi-am revenit mult mai repede si mai bine.Si in cele din urma am facut 10 sedinte de acupunctura, care au dat cele mai bune rezultate.
0
22-10-2012, ora 11:06
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut pantera,

La el nu si-au facut efect pastilutele pt schizofrenie, doar cele pt atacuri de panica. Adica pe el il aud in continu ca e nebun, ca a trecut viata pe langa el si n-a facut nimic, inchis in el, nu vb cu parintii doar cumine cum spuneam. Am postat asta pt ca m-am saturat eu de cate ori spune ca nu se simte bine, ca are ganduri necurate s.a.m.d. O sa merg cu el la un alt doctor, parintii sunt deznadajduiti, au cheltuit multi bani, rmn, doplere, tot felul de analize, are aceste probleme de vreo 4 ani si de vreo 2 cu suicidul. Iti multumesc pt raspuns !

Sanatate !
0
22-10-2012, ora 20:05
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Salut,

Nu cred ca are schizofrenie pe baza descrierilor facute de tine. Desigur nu-s medic, ci am citit foarte mult interesandu-ma boli din sfera anxietatii.
Chiar daca ia medicatie pentru schizo, e posibil sa nu fie schizo.

Numai un medic competent ii poate pune diafnostic de schizofrenie si asta dupa ceva perioade psihotice prelungite!

Daca doresti sa il ajuti, o poti face si altfel, spunandu-i prietenului sa aibe incredere in tine si sa mearga la un medic bun. Poate fi doar o depresie ce se poate vindeca cu tratament adecvat.

Apoi tot tu il poti ajuta sa iasa, sa isi faca un cerc de prieteni si sa aiba preocupari similare, specifice varstei voastre.
0
22-10-2012, ora 22:52
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Nu cred ca prietenul dvs are schizofrenie - sau chiar daca a alunecat intr-o depresie sau ceva asemanator, sa nu dispere.
Daca ar putea iesi din mediu chiar si temporar - sa aiba un prieten de incredere sau o ruda. Sau sa gaseasca ceva de facut util. Sa nu ramana intr-un cerc inchis, cu orice risc.

Dureri in piept apar din cauza stresului, a grijilor persistente. Si mie mi s-a intamplat, dar si oameni sanatosi clinic acuza astfel de dureri la oboseala prea mare.
Nu stiu daca Gerovital este numai pt o anumita varsta ( am citit ca e bun pt depresie, pt refacerea organismului ) - eu am folosit si m-a ajutat intrucatva. Regimul de viata e f important, echilibrul sufletesc in primul rand. Multa sanatate.
0
23-10-2012, ora 01:18
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
prozac@

Zilnic ii repet la telefon ( face2face ne intalnim mai rar, cum spuneam s-a mutat la tara sa nu se arunce de la etaj ) dar e foarte deznadajduit, adica nu are pofta de viata de loc. Nu mai sta in oras si mai mult de un telefon nu-l pot ajuta. Despre reprizele psihotice sau cum le numiti, din ce stiu eu nu a avut niciodata, nu a auzit sau vazut altceva decat realitatea, nu a avut crize sa nu recunoasca ceva. Sincer sa fiu diagnosticul de catre medicul respectiv i-a fost pus intr-o seara cand ducea doctorita acasa ( el fiind tratat de anxietate ). Ducand medicul acasa mi-a spus ca, chiar o masina a mers tot drumul in spatele lor fiind coincidenta bine inteles iar el in gluma zicand " ce dracu asta ne cam urmareste " iar de atunci doctorul i-a pus acest diagnostic. L-am intrebat, bai frate e adevarat, ti se pare ca esti urmarit sau ca are cineva ciuda pe tine, mi-a zis nu, CERT NU. El nu refuza boala, recunoaste, eu ii zic in gluma ( asa ne atacam cand sufeream noi de atacuri de panica ) " bai esti nebun " iar el raspunde, cu acte in regula :). Deci nu l afecteaza sau deranjeaza, eu zic ca ar recunoaste. SPune ca nu prea se simte bine in locuri aglomerate, el stiind ca ii e rau (dureri in piept, palpitatii) i se pare ca e putin diferit fata de alti, ca e palid la fata, ca lumea stie ca ii e rau s.a.m.d.

Am intrebat si pe mama lui de starile care le are, a spus ca in afara de faptul ca zice ca se omoara si ca nu a realizat nimic in viata, neavand o prietena de vreo 3-4 ani de cand s-a imbolnavit nu are alte simtome.. aaaa si foarte tacut.

Ca tratament, nu stiu ce ia in afara cipralexului pe care nu l-a intrerupt de foarte mult timp. Mi-a zis ca ia si pastile pt schizofrenie dar nu stiu ce !
0
23-10-2012, ora 08:10
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@bogdys

Retragerea in modul asta duce in timp la ramolire, nefiind vorba de o scurta vacanta cind, , iti incarci bateriile, ,
Orasele de o vreme furnizeaza bolnavi pe banda rulanda si se pierde sensul vietii.Nu trebuie lasat in izolare, 4 ani de medicatie e deja mult, iar un an de izolare e grav, iata a trecut la nivelul medicatie pt Schizofrenie, fricile i-au alimentat si i-au adincit starile, e pacat se puteau face multe.Un om izolat lasat doar cu gindurile lui, lipsa socializarii, fara factori externi care sa-i dea o stare de stabilitate, siguranta, incredere.Pina la urma va ajunge sa aiba simptomalogia din sfera psihozelor.
Incearca sa-i demontezi fricile desi nu mai merge asa usor acum, s-au inradacinat, tot schimbind medicatia n-o sa se ajunga nicaieri, trebuie schimbat ambientul si fondul lui psihologic.
Mai curind in directia asta trebuie sa va indreptati, de fapt familia lui, un profesionist sa-l ajute sa-si invinga fricile, atacurile de panica si ce mai are.CINEVA trebuie sa fie in preajma lui, cineva in care el are incredere.
0
23-10-2012, ora 13:16
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Daca va ramane pe tratamentul asta si la medicul asta, probabil va fi ramane acolo izolat si cu tratament pentru o boala care se pare ca nu o are.

Incearca sa discuti cu mama lui si sa o rogi sa-l vada si altcineva, alt medic.
Eu nu ma pronunt mai mult pentru ca nu sunt medic, insa banuiesc ca tot din sfera tulburarilor de anxietate sufera colegul dvs la care s-au adaugat anumite idei fixe.

Roaga-l sa vina sa vina cu tine la alt medic si sa-i reevalueze tratamentul si diagnosticul.
Cu un tratament corect, probabil trebuie ceva tratament, poate iesi din starea de izolare si o poate apuca pe un alt drum, mai bun.

Crede-ma ca se poate. Tu ai o sarcina dificila, sa-l ajuti si inainte de toate sa-i convingi parintii sa iasa din starea asta, insa zic eu ca se poate:)

Bafta!

Prozac
0
23-10-2012, ora 17:52
dr carlogogorita
Identitate neconfirmată
dr carlogogorita
Buna ziua dl.bogdys. Ce sa va spun, in cazul schizofreniei sunt cateva elemente sigure ca si simptome care ajuta foarte mult la diagnosticare, cum ar fi:
1. aplatizarea emotionala ;
2. Fuga de idei;
3. Pacientul aude voci, etc
4.Tulburari de personalitate.
Debutul acestei boli este dupa varsta de 22 ani. In situatia prietenului d-tra este vorba de cu totul altceva. Este vorba de o depresie atipica netratata corespunzator. Focarizarea pe deficit, pe cauza, pe problema este tipica acestei afectiuni. Tendintele suicidare fac si ele parte tot din acelasi tablou. De indicat este cat mai urgent posibil sa-l convingeti sa completeze o scala de evaluare a depresiei. Aceasta scala ajuta in a constata cat de pregnanta este instalata starea depresiva. Functie de scorul obtinut ne putem pronunta fata de forma de tratament personalizata. Dac dorit ajutorul meu, gratuit, scrieti-mi va rog in privat. Succes.
0
23-10-2012, ora 20:44
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

Va multumesc tuturor pt sprijinul acordat, chiar si astazi am vb cu el si i-am explicat ce am facut ( ca am scris aici, simtome si restul ), s-a bucurat nespus. Urmatorul pas este sa schimbe medicul. Nu vreau sa jignesc medicul respectiv, este si medicul meu si m-a repus pe picioare dupa o anxietate, e foarte buna pe aceasta ramura dar cred ca de 4-5 ani de cand el avea probleme cu depresii, anxietate, atacuri de panica si la insistentele parintilor prietenului meu cred ca s-a pripit putin in legatura cu diagnosticul. Adica tatal prietenului este unul dur si am asistat la o discutie, ii spunea medicului " du-l la nebuni s.a.m.d", pur si simplu punea presiune pe medic, era indignat si frustrat ca, copilul lui nu se insanatoseste dupa 3-4 ani de tratament. Cred ca a cedat psihic iar medicul neputincios a pus acest diagnostic. In ceea ce priveste prietenul meu, este o persoana foarte foarte foarte incapatanata si totodata fricoasa, fricoasa de boala. Pot spune ca si eu m-am saturat dar daca nu as fi suferit de o boala asemanatoare depresiei ( eu am anxietate, sau am avut ) nu l-as fi crezut, dar fac tot posibilul sa-l ajut. Cu parintii am vorbit, sunt si ei necajiti, mama lui are cancer, va dati seama, bani cu el au cheltuit foarte multi, o sa incerc sa-l ajut eu cu plata consultatiilor si sa vedem unde mergem. Ma gandeam sa incerc sa fac o programare pe la bucuresti, deja e prea mult, are 4-5 ani de cand nu e om practic, cu rau incontinu si de 1-2 cu ganduri de suicid. Sper sa nu ma repet dar el initial a avut atacuri de panica si anxietate, apoi se pare ca a evoluat in depresie dar ca si medicamentatie el sufera de schizo.


Va multumesc, multa sanatate.

O sa mai facde indata ce stabilesc cu el ce vom face !
0
23-10-2012, ora 21:47
Verbina
Nu este medic/terapeut
Verbina
dr carlogogorita: 'Dac doriti ajutorul meu, gratuit, scrieti-mi va rog in privat'.
Cum nu urmăresc (în mod special) activitatea nici unui utilizator Romedic - nici postările dr-iţei carlogogorita nu le cunosc. Însă m-a surprins (plăcut) dorinţa ei de a fi de ajutor.

(...) Că tot am atins subiectul sensibil 'Cine oferă AJUTOR în regim de voluntariat', ţin să exprim o DEZAMĂGIRE. O MARE DEZAMĂGIRE. În ciuda atâtor URGENŢE PSIHIATRICE (unele cu RISC de auto-vătămare/sinucidere!!) de pe forumul Romedic - nici un reprezentant al vreunei biserici, al vreunui cult (fie el preot, pastor sau rabin) NU a schiţat măcar un minim gest de a se apropia CU CĂLDURĂ DUHOVNICEASCĂ de sufletele în derivă care strigă AICI după ajutor.

Şi o rugăminte pentru doctor carlogogorita: aş vrea să îmi indicaţi câteva surse web bine documentate - care să mă lămurească ce înseamnă 'fuga de idei' în schizofrenie. Spre exemplu cazul lui John Forbes Nash, Jr http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/economics/laureates/1994/nash-autobio.html Cazul acestui matematician ar constitui o bună ilustrare a conceptului 'fugă de idei' ? Sau... cazul său situându-se pe level-ul ăla 'de sus' al bolii ăsteia, care surpă personalitatea şi destinul individului... este SINGULAR şi cvasi-irelevant pentru practica psihiatrică ?
0
24-10-2012, ora 14:35
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

Hai sa nu deviem de la subiect, fara rautati si atacuri, fiecare ajuta cum poate. Poznac nu mi-a dat niciun sfat deplasat in acest topic, din contra, "Roaga-l sa vina sa vina cu tine la alt medic si sa-i reevalueze tratamentul si diagnosticul" m-a indrumat perfect.

In ceea ce priveste topicul, am vb cu mama lui aseara si am luat decizia sa mergem la un alt medic. Deci se pare ca suntem pe calea cea buna. Am intrebat-o pe femeie de episoade psihotice sau ceva de genul si mi-a spus ca nu a avut asa ceva singurul gand este acela de suicid si ATAT. Deci se pare ca este o depresie. Va multumesc mult tuturor, se pare ca, cu sfaturile dumneavoastra am convins pacientul sa viziteze alt doctor.

Revin cudupa consult !
0
24-10-2012, ora 17:11
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
bogdys -- daca te referi la mine... sa stii ca nu am atacat-o pe prozac sau sa fi fost ironic macar. Chiar cred ca e o persoana deosebita...
0
24-10-2012, ora 18:57
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut

daniel d. nu am nimic cu nimeni va respect pe toti la fel, doar credeam ca esti ironic :P
0
24-10-2012, ora 22:38
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Apropoul lui daniel.d imi era adresat mie si cu aceasta ocazie raspund la toate aluziile care le-a facut mai mult sau mai putin ostentativ.

@daniel.d

In cazurile voastre care sunteti, , destinati, , sa luati medicatie toata viata, nu am nimic sa va spun, sa va sugerez, sau sa ma mai intereseze acest aspect.Rareori intervin in cazurile noi aparute pe forum si de data asta am considerat ca ar fi bine exact ce-am sustinut mai sus, , schimbarea ambientului si a fondului psihic, , si cred cu tarie in asta.Flacaul in necaz e pe 4 ani de medicatie, uite ca raza de speranta nu vine din sfera asta si schimbatul medicului poate fi benefic daca medicul este alt gen de om care chiar sa se implice sau poate fi si mai rau, sa-si insuseasca intru totul ca este schizofrenic si sa nu mai scape de acest stigmat.Dupa parerea ta cit sa ia medicatie?o eternitate?nu asta-i lipseste, dar nu pot eu face nimic, doar am lasat o parere, cei care decid sunt altii.Nu-mi sugera tu mie sa iau exemplul nimanui pt ca aici iar sunt multe de spus, dar scurtez lucrurile.

Aluziile cu ce am scris pe topic despre B-uri si consumul de carne ce rost au avut?daca fraza, , corpurile ne sunt cimitire umblatoare.., , era semnata de mine si nu de Leonardo da Vinci cred ca se stirnea o mare avalansa.

Eu nu-mi doresc sa vad ca tineri dominati de frici intra in zona dependentei de medicatie si ca sfaturile rapide pe care le primesc nu le da timp sa realizeze ce se intimpla.In vietile oamenilor lipseste altceva.Mai lasati exemplul cu Germont, noroc ca a existat el aici sa aveti de cine va impiedica si sa-l acuzati de psihoza Clarei. Daca o psihoza este blocata cu medicatie si apoi se retrage, va urma mai mult ca sigur o alta, in cazul ei era tirziu sa se incerce altceva, trebuie sa ai spatele asigurat, e complicat deci nu va sfatuiesc pt ca nu aveti vlaga pt asta, nici incredere si nici suport.

Cu psihologul Cristian.A ce-ai avut?in loc sa-i puneti intrebari si sa primiti raspunsuri gratuit mai bine cautati nod in papura asa cum faceti de atitia ani.Da! eu sunt consecventa si sigura pe mine si nu ma dau la o parte cu toata stradania voastra a tuturor.Cui mai trebuie sa cer voie sa postez?.Cit de sinceri sunteti cind indemnati oamenii sa ia doar medicatie?le-ati povestit vreodata prin ce-ati trecut?sau mergeti pe ipoteza placebo, daca nu afla relele poate se simt bine.

Scuze autorului acestui topic
0
25-10-2012, ora 15:59
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

Hai mai lasati naiba rautatile la o parte, cel putin eu cand aveam atacuri de panica orice idee ma ajuta, ce atata rautate pe acest forum. Dupa ce ca totul este facut benevol va mai si atacati. Daniel, k.v, dati mana si impacati-va :)


saptamana viitoare are prietenul meu programare la alt psihiatru.

Apropo k.v, tu mi-ai dat niste sfaturi bune, el trebuie sa scape de frica respectiva cu ajutorul unei persoane in care are incredere, nu vreau sa bat campii dar eu cred ca im mine are incredere maxina, adica doar mie mi-a povesti anumite lucruri, ca si simtome sunt cateva care doar mi-e mi le spus, cele cu soda din beci, ca ar vrea sa se omoare s.a.m.d. Sper ca viitorul psihiatru sa-i fie de ajutor si sa capete incredere in el, chiar daca el este o persoana foarte foarte foarte dificila cand vine vb de medici, s-a cam saturat am impresia.
0
25-10-2012, ora 16:08
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
-*

@bogdys

Nu trebuie sa intelegi imediat cum stau lucrurile aici si nu conteaza asta acum.Despre amicul tau eu cred ca va avea o medicatie asemanatoare, depinde de ce va spune medicului.Daca o sa inceapa cu, , ma simt urmarit, , , , nu ies in lume de teama de.., , va avea ceva medicatie din gama schizofreniei.O tactica buna este sa nu pomenesti nici in gluma cuvintul, , nebun, , astfel il va asimila ca pe un adevar integrat deja.Numai un profesionist stie cum sa-i demonteze acest crez fals, tu poti sa-l sustii doar ca persoana de incredere.


(*modificat de admin)
0
25-10-2012, ora 16:24
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
-*

bogdys, vorbeste cu prietenul tau si incearca sa aflii cat mai multe de la el; faceti impreuna un plan de atac. Nu cred ca e o parere buna sa mascati anumite simptome. Nu cred, e parerea mea
Pina la urma la naiba, psihiatria e o stiinta care se bazeaza pe simptome. Mi-e greu sa cred ca poti pacali un doctor bun in ambele sensuri, fie ca nu-i zici toata simptomatologie, fie ca exagerezi.

Am curaj sa pun pariu ca diagnosticul prietenlui tau va fi in sfera tulb de anxietate, nu spun mai mult sa nu zica K.V ca ma dau desteapta:)


(*modificat de admin)
1
25-10-2012, ora 19:49
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

Foarte frumos prozac, chiar te apreciez, sper ca si k.v sa te urmeze sau cel putin sa va evitati si sa va ignorati posturile, nu e o lume atat de stresanta, chiar trebuie sa fie si cea virtuala la fel.

Apropo : Sa iti traiasca copilasul.

Dar se pare ca din unul care incerca sa-si ajute un prieten am ajuns sa fiu eu cel care vrea ajutor :)

Adica de ceva timp m-am apucat de un joc ( diablo 3), petrec foarte mult timp in fata pc-ului 5-6h la servici si 3-4 acasa cred, pot spune ca de vreo 2-3-4 zile am inceput sa ma simt cam molesit, un fel de ameteala ( cea ca la debutul anxietatii ). de dormit dorm chiar mai mult decat trebuie, nu ar fi asta problema, ma culc pe la 3-4 dimineata si ma trezesc pe la 1 cand trebuie sa merg la munca :)). Partea a proasta care o vad este ca de cand ma simt bine am inceput si cu, coca-cola :)). Credeti voi ca pc-ul are un rol atat de important in anxietate ?

Va multumesc !
0
25-10-2012, ora 20:21
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Yeap, are mai mult de cat ne-am imagina!
Eu muncesc in IT si din pacate la fel pot sa-ti spun ca experimentez stari nasoale cand e vorba de lucrat prelungit si/sau baut coca-cola.

O evit sau beau foarte rar si mai mult light, darin ultima vreme chiar am evitat-o.

Cat priveste computerul, lasa-l naiba, adica mai moale cu jucatul, te oboseste si nu iti aduce nici o valoare adaugata.
Daca esti bun in calculatoare sau iti plac, invata programare asa beton si o sa faci o caruta de bani cu care te poti plimba, vizita locuri pe Pamant care merita vazute.

Sfat pe termen scurt: acum cat mai e vremea frumoasa iesi cat mai mult in aer liber, bucura-te de culoarea asta fascinanta data de Natura.
Sper ca nu te-am cicalit:)
0
25-10-2012, ora 22:45
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Bogdane, asa cum ti s-a mai spus, amicul tau sufera de o tulburare de anxietate ( anxio-depresiva) si cel mai probabil are nevoie de un ad triciclic, gen clomipramina, care este eficienta pe toate simptomele inclusiv pe obsesii, adica teama ca ar putea face gesturi necugetate sau frica de frica ! Deci titlul subiectului este doar alarmant insa nu si real ! :)

K.v, v-am mai spus tie si amicei (noastre) Ciorapel dar s-a sters mesajul, ca voi ( mai ales tu ) actionati gresit din start prin faptul ca intrati in competitie cu bolnavii de pe aici si de asta aveti parte de reactii atat de iritate, uneori ! Asta nu inseamna ca trebuie sa mergi la extrema cealalta insa trebuie un anumit tact pt fiecare gen de afectiune ( neputinta) in parte : pentru cardiaci, pentru reumatici..! Pt bolnavii depresivi va recomand un subiect deschis de dl. Carlogogorita "cum sa ne purtam cu bolnavii depresivi", cred ca este cel mai potrivit pt voi doua !

Bafta si succes ! :)
0
25-10-2012, ora 22:59
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Ms stev :)

Oricum fetele/femeile sunt tari hazlii, nu stiu ce au de impartit :)))

Stev, eu doar am preluat diagnosticul dat de medic, nu stiam ca nu are schizofrenie, eu doar incerc sa'mi ajut prietenul, din pct meu de vedere e un caz alarmant atat timp cat ii e frica sa vina in oras (sta la etajul 4) sa nu se arunce pe geam.
0
26-10-2012, ora 09:18
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Bogdane,

Daca ti-as spune ca nu am personal, nimic de impartit cu cineva m-ai crede?
Pentru ca asta e adevarul, gol-golut.

Insa nu pot tacea cand oamenilor li se spun iluzii si li se dau false sperante in tratarea tulburarilor psihice. Nu pot sa tac pentru ca nu e corect sa spui ca o anumita boala se vindeca cu un ceai, suplimente naturiste si mai stiu eu ce alte lucruri.

Am spus-o si o repet, da anumite boli usoare, gen depresii de conjuntura, melancolii, trioteti da, astea se pot ameliora cu tratamente naturiste, pentru ca sunt trecatoare
Dar nu cand e vorba de schizofrenie, tulburari bipolare, toc samd, interventia unui medic este imperios necesara. Unde aberez? Cu ce anume aberez?
Nu exista dovezi stiintifice care sa ateste rezultate marcante ca aceste boli se vindeca cu faneturi si pajisti alpine:)
Da, exista remisii in toate bolile de mai sus, sunt remisii spontane, dar nu sunt legate de un tratament anume, de ce sa imbatam oamenii cu coca-cola, cand nu e asa?!

In al doilea rand, medicina alternativa anuleaza parerea unui medic, adica nici nu e adus in discutie, ce conteaza ca bietul dr a facut atatia amar de ani de scoala care pentru unii e egal cu zero, ca pentru ei tot papadia e mai buna:)

Mi-e ciuda ca nu avem un dr aici care sa contra-atace cu argumente stiintifice si sa spuna nu, are omul o problema serioasa merge la medic!

Acum, cum sunt spitalee din Romania, in ce hal de degradare au ajuns, cum este personalul medical, asta nu mai tine nici de medici si nici de pacienti...

Asta m-a intrigat foarte tare si am sarit sa contra-atac, nu persoana, ci ideea!
Si cum suntem romani, s-a inteles ca eu atac persoana.

Deci dragilor, ca tot am intrat in conflictul acesta, asta am avut de spus, lasati medicii sa-si faca treaba, chiar daca unii au dat rateuri (mie personal mi s-a intamplat acest lucru), cautati acel medic care va asculta si va trateaza nu ca pe un pacient, ci ca pe un client. sper sa se inteleaga corect acest aspect.
O zi buna!
Prozac
0
26-10-2012, ora 18:54
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
prozac @


Ca un mic exemplu, vreo 3 ani si jumatate am stat cu toate simtomele anxietatii fara sa iau niciun fel de medicament, in afara faptului ca s-a agravar anxietate si atacurile de panica chiar nu am simtit nicio ameliorare. Am incercat mai multe kkt-uri naturiste, chiar asa le pot numi, ele sunt produse doar sa faca profit si daca la unii oameni efectul placebo functioneaza, atunci si naturistele au de castigat, in afara de asta nimic, doar frectie la picior de lemn. Nu pot spune ca tratamentul cu anxiolitice/depresive/psihotice este bun, dar pe termen mai scurt in functie de caz si gravitatea bolii sunt ok.

Eu iau cipralex de 8 luni, primele 4 -5 luni cate 1 pastila pe zi am luat, acum 1/2 la 2 zile.

Va urez sanatate, fiecare cu parerile lor, pana la urma medicul e specialistul, el ne prescrie reteta, nu ne-o da cu forta, noi decidem daca le luam sau nu.
0
26-10-2012, ora 21:04
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
@Bogdane, idem si eu. Am stat vreo 3 ani pe tratament aiurea, ori subdozat, ori deloc si luat naturiste la greu. Degeaba!

Am fost la dr Pavel Chirila, un doctor pentru care am toata admiratia, dansul mi-a administrat tratament homeopat, fara sa iau pe cel alopat.
Dupa cateva luni buna, vazand ca ma afund si mai tare in depresie si anxietate, mi-a spus ca se roaga pentru mine si ca sa merg la un dr psihiatru bun.
M-a asigurat cu toata caldura ca voi deveni functionala pentru ca eram atat de fricoasa incat mi-era teama si de propria umbra:(

Am o mare admiratie pentru acest dr, care si-a declinat competenta in homeopatie spunadu-mi sa merg la un medic psihiatru. Dansul putea sa ma manance de bani in continuare si sa nu-i pese. Atunci am inteles si i-am multumit. Este un Mare Om.

Asadar caile naturiste imi sunt cunoscute si din pacate, mi-ar fi placut enorm sa functioneze si pentru noi sa nu mai fim nevoiti sa luam atatea chimicale. Nu e o placere!
Asa sunt si eu, pe doza minima de vreo jumatate de an si desi am avut un an greu, se pare ca merge:))

Vorbim
ZZZZZZ
0
27-10-2012, ora 00:37
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
salut prozac,


eu zic ca ar fi mai bine fara pastilute, adica fiind ea minima, dar totusi :)

O samerg si eu zilele astea la medic sa incerce sa imi faca o schema finala :) dar m-am cam saturat de ei. De vreo 2 luni numai pe la doctori stau, toti stomatologii i-am luat la rand :))
2
21-02-2018, ora 00:08
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

Chiar daca au trecut multi ani de cand nu am scris nimic, prietenul meu e bine mersi, s-a angajat ( chiar manager ), are in jur de 40 de oameni in subordine sa zic asa, si-a revenit cu atacurile de panica, depresie, nu mai ia tratament pt schizo ci doar ceva antidepresive. Emotiv si tantalau tot asa e, mai zice uneori, ba ma maiapuca cand un gand din asta tampit dupa ce trec prin perioada f stresanta dar in rest n-am treaba, e perfect normal :D

Va multumesc si va stimez !
0
22-02-2018, ora 10:50
MamaM
Nu este medic/terapeut
MamaM
Am citit și eu povestea voastră din 2012 acum santem2018 mă bucur că ai revenit cu vesti bune despre prietenul tau, felicitări pt tine că ti_a pasat de el și l_ai dus la alt medic , zine daca știi ce antidepresiv ia dat.
0
08-03-2018, ora 18:53
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Salut! Medicamentele antipsihotice nu se dau doar in caz de schizofrenie! Atentie! Diagnosticul pentru schizofrenie se declara doar atunci cand pacientul este examinat atent, sub supraveghere stricta in spital de minim 6 luni.
Nu acceptati ca medicii sa va diagnosticheze cu orice atat de usor. NU este in interesul vostru. Un diagnostic, oricare ar fi, se pune in luni de zile, cand mergi la un cabinet privat. Daca doresti un diagnostic rapid, atunci e cazul sa te internezi. Oricum, sunt psihiatrii care nu sustin actualele abordari medicale in ceea ce priveste sanatatea mintala. Bolile psihiatrice nu sunt neurologice, sa ne intelegem! Nu au cauze biologice cunoscute si dovedite cu certitudine. Bolile psihice nu sunt organice! Sunt doar manifestari ale sufletului sau ale corpului aflat intr-un mediu inadecvat gandirii omului sau conditiei fizice in care se afla.
Problemele emotionale se rezolva cel mai bine la un psiholog. Daca prietenul tau inca nu este sigur de starea sa de sanatate, poate apela la medicul de familie, care este generalist, pentru un consult obisnuit in care sa se efectueze analizeze uzuale. Asa isi va iesi din pareri.'
Explica i prietenului tau ca fiecare dintre noi are cale libera de a face tot ce dorim sa facem! Nu executam automat ce gandim. Daca eu ma gandesc ca sar de la balcon, nu inseamna ca si fac asta. Nu se intampla acest lucru fara vointa mea. Avem dreptul de a alege. Dumnezeu sau natura ne a dat dreptul de a decide ce dorim sa facem in viata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: