Schizofrenie?...am sanse sa-mi revin? | Forumul Medical ROmedic

Schizofrenie?...am sanse sa-mi revin?

11-07-2011
isiss
Nu este medic/terapeut
isiss
Buna seara. am nevoie de ajutor si as vrea sa va rog sa-mi dati si mie niste sfaturi...si eventual niste raspunsuri...
De mai bine de un an am inceput sa ma simt rau...ganduri ciudate...anxietate...paranoia.inversiune afectiva...oboseala.lipsa de putere de concentrare.pe toate le am dar la un nivel moderat. in sensul ca nu m-am rupt nici o data complet de realiate.si nu am avut chiar un episod psihotic in toata regula.cu halucinatii si tot tacamul.
Totusi simt ca m-am schimbat.am devenit extrem de sensibila...vulnerabila...si obsedata de gandul ca m-am imbolnavit de schizofrenie
Am perioade in care ma simt rau si prioade in care parca simt ca imi revin.
Oricum si in perioadele in care ma simt rau raman destul de constienta si incerc sa lupt cu starile si gandurile negre...
La insistentele mele am mers cu parintii la un medic psihiatru, care in urma unei discutii, mi-a spus ca nu-mi poate da un diagnostic exact intrucat nu indeplinesc toate criteriile necesare incadrarii intr-o anumita boala...
Totusi m-a intrebat daca as fi deacord sa iau o pastiluta de 10mg de zyprexa in fiecare seara inainte de culcare...timp de vreo luna...2...3...
Mi-a spus ca momentan poate spune doar ca am o tulburare de personalitate.care poate decompensa...

Eu eram ferm convinsa pana acum ca mi s-a declansat o tulburare schizo-afectiva.intr-o forma relativ usoara care ma lasa sa fuctionez cat de cat normal...sa ma mentin pe o linie de plutire destul de fragila...chiar si fara tratament

Acum dupa discutia cu medicul am inteles ca poate fi doar peroada pordormala a bolii.care se poate declansa intr-un mod mult, mult mai agresiv. in orice moment..

Imi este foarte teama si as vrea sa intreb.

Care credeti ca sunt sansele mele sa imi revin?

Cat de rau poate avansa boala?

Pot ramane asa.fara vreo alta scimbare toata viata?

Credeti ca pastilutele de zyprexa imi vor da o sansa in plus sau doar ma vor transorma intr-o leguma in perioada de tratament.fara a influenta in vreun fel posibila ameliorare sau agravare a bolii?

Nu as vrea sa iau un medicament extrem de puternic si daunator organismului...degeaba.mai ales ca din ce am citit.am aflat ca de la acest tratasment cresti in greutate.si pt mine ar fi o tragedie pt ca deja am vreo 15kg in plus fata de greutatea normala

aaa.si apropo acest medicament "ingrasa" pt ca iti creste pofta de mancare si iti scade vointa si deci incepi sa mananci mai mult.sau favorizeaza retentia de apa.ori deregleaza metabolismul si efectiv nu poti face nimic pt a opri luare in greutate?

Va multumesc mult..si astept nerabdatoare opinii!!!!
19 comentarii
0
11-07-2011, ora 23:30
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
spune-ne mai multe despre gandurile tale negre
la ce te referi?
dupa parerea mea nu esti schizofrenica
asta e doar in mintea ta
incearca sa te deschizi cu noi aici pe forum poate noi toti te putem face sa vezi ca nu e ceea ce crezi tu
eu sant tot timpul pe forum pot sa vorbesc cu tine cand vrei tu
0
12-07-2011, ora 00:06
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Normal că aveţi şanse de recuperare foarte mari din moment ce aţi luat măsuri imediat. E bine să urmaţi un tratament, pentru că stările nu sunt normale şi, într-adevăr, pot fi preambulul unei tulburări mai serioase. Dereglările de metabolism în cazul unui tratament cu antipsihotice pot apărea după o prioadă mult mai îndelungată decât o lună, două.
0
12-07-2011, ora 00:41
isiss
Nu este medic/terapeut
isiss
Gandurile mele sunt legate in mare parte de niste complexe de inferioritate cumplite.
Ma simt ciudat in prezenta oamenilor...si cred ca ei ma resping pt ca simt ca nici eu nu ma pot accepta.
Sunt extrem de frustrata pt ca nu ma simt in stare de nimic.
Viata mea are un nivel mediu (spre mic) de stress dar eu ma simt coplesita...si fac eforturi destul de mari sa continui sa merg mai departe.desi nu avansez in nici o directie...doar ma tarai de pe-o zi pe alta..
Sunt momente cand ma simt confuza...parca sunt pe alta lume... creierul imi ingheta si nu pot inchega nici macar un gand.daramite sa pot comunica cu oamenii din jur...
Am avut perioade in care mi se parea ca oamenii din jurul meu au ceva cu mine.credeam ca sunt mintita...si folosita
Am avut si un usor delir mistic.cand incepusem sa ma gandesc ca starea mea ar putea fi un soi de pedeapsa divina..si incepusem chiar sa ma rog la dumnezeu sa ma lumineze si sa ma ajute sa-mi repar greselile pe care l-am facut in viata asta pt ca numai asa m-as putea vindeca.desi eu sunt un ateu care are cel mult inclinatii agnostice.

acum ma simt mai bine.dar imi este teama ca o sa incep din nou sa ma simt rau...poate din ce in ce mai rau...offf doamne..la ce sa ma astept ?!
0
12-07-2011, ora 10:04
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
issis - cand am mers la psihiatru - care este si directorul spitalului --un om cu picioarele pe pamant ; mi-a spus mai multe atunci printre care am retinut ca --chiar si schizofrenia se vindeca in 40 % din cazuri; a mai mentionat si faptul ca pocaitii se vindeca (amelioreaza ) intotdeauna mai usor decat restul bolnavilor -- ceea ce e un lucru constatat si de mine;

nu va temeti de boala pt ca in felul acesta nu puteti iesi din ea - ci din contra; stiu pe cineva care a fost pe maorte - ca si mine dealtfel - din cauza unei astfel de afectiuni; a stat 4 ani la pat. auzea si voci la un moment dat, a luat tot felul de pastile, dar cu mult ajutor in rugaciune si-a revenit. sunt si forme grave de depresie in care apar simptomele acestea asemanatoare cu ale schizofreniei --am si citit asta ; creierul poate fi afectat destul de tare si atunci e normal sa deraiezi - dar cu ajutorul rugaciunilor --care si stiintific s-a dovedit cat sunt de benefice - facute de altii pt cel bolnav - si de el daca poate -- plus o viata echilibtrata si tratament, se poate.

si nu traiti cu ideea ca aveti schizo -- nu credeti in totalitate medicii ; unii spun intr-un fel, altii in altul. Puterea este in noi : vointa + credinta si un Dumnezeu care se indura

inclinatii agnostice -- suntem fapturi materiale, toti suntem astfel la un moment dat - dar logica dvs buna va spune: este ceva mai mult dincolo de ce se vede... ; in plus nici Dumnezeu nu cere cuiva decat dupa masura propriei puteri/ sau sa fie ascet, dimpotriva viata trebuie traita plenar si cu respect/multumire fata de divinitatea care ne-a dat- o; nu trebuie sa intri cu mintea in lucruri care nu-s facute pt minte umana (o obosim ) Multa sanatate !
0
12-07-2011, ora 10:18
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
@Isiss Draga mea cum ai reusit tu sa te gaandesti la schizofrenie?parerea mea e aceeasi cu ceea ce spunea lory esti prea prapastioasa, mergi deprte gandind la asa ceva, O probleme este dar de ce nu te gandesti ca e doar o depresie care se poate trata. Daca toti care au astfel de simptome s ar gandi ca devin legume ce s ar intampla? Aici fiecare spune parea lui, eu cred ca este o perioada dificila prin care se trece dar se poate rezolva cu succes.Eu am trecut prin asta iar acum dupa multa rabdare si timp, cu ajutorul medicului psihiaatru, psiholog si a celor apropiati am depasit faza asta.Nu e nici o rusine sa mergi la psihiatru, e ca si cand ai merge la internist, boli pe lumea asta sunt multe, fiecare se trateaza cu ceea ce e nevoie la organism sa fie bn..Intai de toate treb sa ti recapeti increderea in tine, nimeni nu e mai inferior decat ceilalti fiecare are calitati si defecte, astea sunt doar gandurile tale
N am inteles de ce la insistentele tale parintii te au dus la psihiatru, tu treb sa i convingi ca ai nevoie de ajutor si treb sa mergi sa stabileasca un diagnostic clar, o schema de tratament competa pt ce ti trebuie tie. Daca cel la care ai fost era asa neclar cere parerea si altui medic.
Asa cum spunea lory mai intra cu cei de aici, ei te pot ajuta cu sfaturile lor
Iti urez din toata inima multa sanatate!!!!!
0
12-07-2011, ora 10:26
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
@ bleuciel Ai dreptate 100% in tot ce spui dar stii ca multe persoane sunt asa negativiste ca si fac rau singure, vezi in jur cati si au pierdut increderea si speranta ceea ce este un lucru total gresit, daca isiss ia in seama acele pareri nu e de bn.
Sa ai o zi buna!
1
12-07-2011, ora 10:38
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
draga mea la felul cum scrii tu pe forum schizofrenica nu esti
si vad ca esti capabila sa vorbesti cu noi pe forum
trebuie sa stii sa iti alegi prietenii ca sa nu te mai simti mintita inselata folosita
tu esti doar dezamagita
poate i suferit vreo dezamagire din partea unui prieten/iubit si nu ne-ai spus
poate tu ai probleme cu familia
poate de aceea nu te simti tu bine nu ca esti schizofrenica
eu nu cred asa ceva
tu esti o femeie mai slaba de inger cum se zice
normal ca trebuie sa iti revii din starea asta dar cu ajutorul apropiatilor
esti casatorita ai un iubit?
1
12-07-2011, ora 18:55
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Este greu de pus sau de infirmat un diagnostic pe un forum, fara sa ai habar de omul care scrie. Simptomele dvs sunt importante si nu se pot neglija. Este posibil sa aveti o tulburare de personalitate fara a se putea spune daca ea va ramane in acest stadiu, va avansa sau va regresa la un moment dat. Nimeni nu poate face astfel de previziuni. Nici diagnosticul de schizofrenie nu se pune pe loc, pur si simplu. Este nevoie de niste criterii clare pe care sa le indepliniti si probabil ca medicul dvs are dreptate cu ceea ce v-a spus. Nu imi pot da seama daca Zyprexa este sau nu tratamentul potrivit pentru dvs. Dar va sugerez sa mai faceti si un alt consult psihiatric. Asta nu inseamna sa renuntati la medicul dvs, care poate fi foarte bun, ci sa mai cereti inca o opinie care va va ajuta sa intelegeti mai bine unde va situati. Iar daca cei doi medici vor avea pareri asemanatoare, veti stii ce p[roblema de sanatate aveti si cum se poate trata.
0
12-07-2011, ora 20:34
Psiholog Popa Anca
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Popa Anca
Isiss, am inteles ca psihiatrul ti-a spus ca momentan nu suferi decat de o tulburare de personalitate. Ti-a spus si cum se numeste ea?
Sincer, pana nu ai manifestari schizofrenice nimeni nu iti poate spune ca poti fi intr-o faza prodomala
Totusi, care este viata ta in afara de problemele de care ai vorbit? Exista niste situatii concrete, sau persoane, care te fac sa simti ca nu esti in control asupra vietii tale?
0
15-07-2011, ora 00:07
isiss
Nu este medic/terapeut
isiss
Va multumesc mult pt raspunsuri...

parintii mei cred ca nu pot accepta ca se intampla ceva cu mine...mama, care a lucrat intr-un spital de psihiatrie 20 de ani imi spune ca nu am nimic...si ca eu nu realizez ce inseamna cu adevarat o boala psihica grava... ca totul depinde numai de mine..
Argumentele ei supreme sunt faptul ca nu am privirea unui om bolnav..si faptul ca bolnavii nu isi constientizeaza boala.dar eu cred ca astea sunt niste generalitati care nu se aplica totusi in toate cazurile.
Eu simt ca e ceva destul de in ne regula cu mine.iar faptul ca realizez asta cred ca e un lucru bun...

Medicul care m-a consultat nu mi-a spus ce tip de tulburare de personalitate am...oricum cred acest diagnostic mi-a fost dat la insistentele mele...si cred ca a fost doar menit sa satisfaca dorinta mea de a primi un raspuns concret...

Probleme majore nu am.este adevarat ca nu sunt absolut deloc multumita de mine.si de ceea ce reprezint eu ca om.dar asta totusi nu cred ca justifica starea mea...
Am o viata destul de relaxata din punct de vedere financiar..parinti care ma adora.si cativa prieteni apropiati care ma iubesc sincer..asa ca sunt o norocoasa care ar trebui sa fie fericita si sa se bucure de tot ce i-a fost daruit..numai ca mie aproape ca nu-mi pasa de nimic..
Chiar si acum in perioada asta cand aproape ca nu mai am nici un fel de simptome..am ramas cu o frica cumplita si cu amintirea acelor perioade in care ma prabusesc.

As fi vrut sa va mai intreb.daca se poate..

Asa se manifesta boala asta? periodic?

Eu am luni de zile in care aproape ca imi revin complet...si luni in care sunt la pamant.
Boala se poate croniciza si perioadele de remisie pot disparea?

Va multumesc mult, mult, mult.raspunsurile dumneavoastra imi sunt de un real folos!!!
0
15-07-2011, ora 00:14
isiss
Nu este medic/terapeut
isiss
Boala poate remite si asa spontan fara tratament?

oricum inca nu m-am hotarat cand sa incep sa iau sau nu zyperexa.
sper...ca de fiecare data cand ma simt mai bine..ca simptomele sa nu mai apara niciodata!!!
daca vor mai aparea.cu siguranta ca va trebui sa incerc si un antipsihotic.
0
15-07-2011, ora 07:00
Psiholog Popa Anca
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Popa Anca
Tot incerc sa inteleg ce te face pe tine sa crezi ca ceea ce se intampla cu tine si felul in care te simti este din cauza ca ai schizofrenie.
In primul rand, am inteles ca deja te simti asa de mai bine de un an. In mod normal, pana acum ar fi trebuit sa ai semne mult mai distinctive ale schizofreniei, iar simptomele pe care la descrii tu exista si in cazul depresiilor, si al fobiilor si anxietatii, precum si al altor multe tulburari emotionale.
Te-am intrebat cam ce se intampla in viata ta cu un scop, iar faptul ca tu nu esti deloc multumita de tine poate explica mult din simptomele pe care le ai. Iar faptul ca tu pari deja asa de obisnuita cu felul in care te percepi ma face sa ma gandesc ca ai o imagine negativa de sine de un timp destul de indelungat. Gandurile noarte afecteaza enorm felul in care ne simtit...
M-ar interesa sa aflu mai mult din simptomele tale, poate reusim sa ne dam seama de ce te simti foarte rau cateodata si ce poti face sa schimbi asta.
0
15-07-2011, ora 09:55
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
este un adevar al fiecaruia - o cale a lui - pe care trebuie sa se situeze pt a fi in echilibru, in regula; de cele mai multe ori ne construim in minte propriul sistem si cautam sa corelam/ sau sa punem de acord realitatea la acel sistem; ar trebui avut in vedere mai intai planul real, si in functie de asta sa adapatam gandirea, vointa si infaptuirea proprie; Pt ca putem schimba, interveni in schimbarea realitatii, dar numai respecatand un anumit criteriu ( al verticalitatii ) ; poti urca, numai dupa ce te-ai facut apt sa-ti depasesti nivelul real - nu imaginar - in care te afli... Dumnezeu iti da sprijin in masura in care tu ti-ai facut partea - 100%- acolo unde nu mai depinde de tine, de puterea ta, intervine El ; principiul e valabil in toate domeniile vietii: chiar si in procesul de insanatosire; Eu nu doresc nimanui ceva diferit decat sa reuseasca pe aceasta unica linie: Adevar, credinta/voinrta, biruinta !

Si mai stiu un lucru: Dumnezeu e complet in afara bolii psihice -- prezenta depresiei e de fapt semnul departariii de El, de voia Lui -- De aceea ingrijorarea mea a fost si este atat de mare legat de aceasta tulburare !!

( ma refer in special la depresie -nu si la alte boli- dar banuiesc ca ea sta de fapt la baza tuturor bolilor psihice )

Nu interpretati gresit niste lucruri ! Nu ramaneti in afara adevarului mintindu-va singuri, multumindu-va cu ameliorari de pe o zi pe alta;

Experienta mea f bogata de viata - dar si cunoasterea temeinica a Cuvantului lui Dumnezeu - ma autorizeaza sa fiu sigura pe tot ce spun. Am capatat tarie si intelepciune trecand prin multe experinte si depasindu-le cu ajutor de Sus- ( mobilul meu a fost: TREBUIE ! - si voi invinge )

Fiti intariti in Adevarul biruintei Lui ! Doamne ajuta.
0
15-07-2011, ora 10:43
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Iar aici depinde mult ce punct de reper iti iei: sau privesti / asculti de vocea medicului/ a stiintei, sau privesti prin credinta la Hristos ( vezi Evrei 12.2 ) --dar si toate cazurile de vindecari -- in care Domnul Iisus cerea conditia aceasta; "..priveste tinta la Mine..." ;
Bolanavul psihic, tocmai asta nu poate: sa priveasca tinta... De aceea el, mai mult decat bolanvii clinici -- TREBUIE ajutat in rugaciune - daca doreste, bineinteles. Daca constientizeaza.

Restul interpretarilor/ preferintelor - de religie, de ritual, sunt nesemnificative in comparatie cu scopul dorit. De aceea, si eu, o persoana cu gusturi si sensibilitati multiple -- am inchis ochii la ceea ce nu se potrivea structurii mele si gusturilor proprii, luand din toate esenta, miezul de putere si de dragoste care...cu greu l-am descoperit..cu greu.

Pe Dumnezeu il vom descoperi din ce in ce mai greu...s-ar putea sa fie aproape imposibil de-acum...pt ca raceala oamenilor si individualismul, nesiguranta si teama pune stapanire din ce in ce mai mult pe omenire; alienarea este un proces inevitabil..., curentul ei ii absoarbe pe cei mai multi.ASta nu doar parearea mea ( am reluat literatura, si am descoperit si acolo- in spusele marilor personalitati ale scrisului, ca si in Biserica, acelasi idei - Nu spun asta pt a speria pe cineva... realitatea se vede.

Teama mea vine din neintelegerea unora -- ca ne putem permite a fi caldicei in loc sa ne lipim practic de Hristos - pt ca numai asa putem ramane cu El -- cernerea vremurilor este de asa natura incat impune masuri de urgenta

dar, ca unul cu slabiciuni -- ma rog cu cuvintele acestea: " Tu nu stingi mucul care mai fumega, si nu frangi trestia rupta.." - Isaia, Tu din Nimic poti zidi un Univers.

"" 26. De pilda, fratilor, uitati-va la voi care ati fost chemati: printre voi nu sunt multi intelepti in felul lumii, nici multi puternici, nici multi de neam ales.

27. Dar Dumnezeu a ales lucrurile nebune ale lumii, ca sa faca de rusine pe cele intelepte. Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca sa faca de rusine pe cele tari.

28. Si Dumnezeu a ales lucrurile josnice ale lumii si lucrurile dispretuite, ba inca lucrurile care nu sunt, ca sa nimiceasca pe cele ce sunt;

29. pentru ca nimeni sa nu se laude inaintea lui Dumnezeu. (.)

31. pentru ca, dupa cum este scris: "Cine se lauda sa se laude in Domnul." -- 1 CORINTENI 1

Multa sanatatae si lumina adevarului !
0
15-07-2011, ora 10:56
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Iar aici depinde mult ce punct de reper iti iei: sau privesti / asculti de vocea medicului/ a stiintei, sau privesti prin credinta la Hristos ( vezi Evrei 12.2 ) -

2. Sa ne uitam tinta la Capetenia si Desavarsirea credintei noastre, adica la Isus, care, pentru bucuria care-I era pusa inainte, a suferit crucea, a dispretuit rusinea, si sade la dreapta scaunului de domnie al lui Dumnezeu.

3. Uitati-va, dar, cu luare aminte la Cel ce a suferit din partea pacatosilor o impotrivire asa de mare fata de Sine, pentru ca nu cumva sa va pierdeti inima si sa cadeti de oboseala in sufletele voastre.

4. Voi nu v-ati impotrivit inca pana la sange, in lupta impotriva pacatului. --
=

Afirmatia nu trebuie luata literal: situatia omuli bolnav impune recurgerea la tratamentul dat de medici -- E INDICAT SA FACA ASTA -- dar parerea medicului, aceea ca o numita boala a pus stapanire pe un om iremediabil si pe viata -- sa nu fie ca convingere pt nimeni.ci, dimpotriva... sa ne folosim de beneficiile stiintei, de tarament --dar tinta noastra sa fie Hristos si puterea Lui, promisiunile Lui pline de iubire;

Asa cum am gasit pe unele topice : "Medicul doar trateaza, dar Dumnezeu vindeca cu adevarat. "

El sa ne binecuvinteze! Amin.
0
15-07-2011, ora 10:59
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Afirmatia facuta de mine -- la asta ma refeream ;

..sa ne folosim de beneficiile stiintei, de tratament --..:P
0
15-07-2011, ora 11:02
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
ca o convingere...:P2
0
15-07-2011, ora 15:47
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
http://bya-visimplinit.blogspot.com/2011/06/dragii-mei-prieteni.html -- daca nu ati citi deja, cititi aceasta poveste de viata -
Cand Dumnezeu are un plan cu cineva, cand omul respectiv Il cauta cu sinceritate --El se lasa descoperit, chair induplecat ;

Numai bine !!
0
23-07-2023, ora 16:00
Davincii
Nu este medic/terapeut
Davincii
Salut Issis,
Am citit atent ce ai scris și după cum bănuiesc știi și tu ca schizofrenia începe cu episoade psihotice.

La tine nu pare sa fii avut vre-un episod psihotic, doar ceva paranoia. Personaal nu as lua medicamentul decât în cazuri extreme și mai ai pana acolo.

Credinta în Dumnezeu ajuta, dar trebuie sa faci și ce e necesar pentru corp.

Oboseala, confuzia și faptul ca te simți ciudat În preajma oamenilor. Eu as face câteva analize sa fi sigura.
În primul rand sa afli cum stai cu B-urile, în special B12, dar și B9. As verifica și nivelul de cortizol și as mai verifica glanda tiroida.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul