Schizofrenie ce pot sa lucrez

06-10-2016
bogdy23
Nu este medic/terapeut
bogdy23
Buna ziua,

Am primit un soc de la medic mio zis cam o boala cronica psihica initial mi-a spus ca am nevoie de 2 ani de tratament acuma de inca 2.Intrebare mea este scriitor m-as putea face as putea sa scriu articole pt reviste etc.Ce as putea sa lucrez (momentan am fost propus pentru pensie.)Dar vreau sa lupt ce as putea sa fac
19 comentarii
1
06-10-2016, ora 14:06
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

Schizofrenia este o maladie complexa. Va recomand sa urmati tratamentul prescris de medic, sa incercati sa mergeti la una dintre fundatiile sau ONG-urile ce acorda sprijin celor care sunt in situatia dvs. Astfel, pe langa consiliere psihologica, grupuri de suport, oferirea de materiale si informatii in ceea ce priveste conditia dvs, veti putea fi sprijinit in toate demersurile pe care le veti face, inclusiv sa puteti sa lucrati, sa aveti propriul venit.
1
06-10-2016, ora 14:14
bogdy23
Nu este medic/terapeut
bogdy23
Fac ce mi se spune insa citeam de saracirea limbajului ce munci mi se potrivesc.Cele care necesita ceva cognitiv le pot face sau nu
1
06-10-2016, ora 14:29
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@bogdy23
Si eu la fel am avut un soc cand mi s-a spus ca am boala asta. Depinde ce stii sa faci, de exemplu eu am lucrat ca agent paza. Din cate stiu eu, la schizofrenie te poti pensiona medical daca vrei ca este un drept al celor cu boala asta.
1
06-10-2016, ora 15:00
bogdy23
Nu este medic/terapeut
bogdy23
Am fost propus pt pensie dar pensie ii de doar 400 de lei ca nu am lucrat am facut facultate masterat
1
06-10-2016, ora 15:21
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Tu ai spus ca ai putea sa scrii articole pt reviste.
Sunt unii care lucreaza cu jumatate de norma si care
au schizofrenie, am cunoscut si eu cateva cazuri.
Ce, nu merge treaba cu articole pt reviste?
Poti sa incerci sa faci altceva...
1
06-10-2016, ora 18:03
bogdy23
Nu este medic/terapeut
bogdy23
Simt cum in ultimul an mi s-a saracit limbajul si zilele trecute am facut ceva postari pe FB in care mancasem 2-3 cuvinte la 2 randuri scrise se simte o schimbare in rau
1
07-10-2016, ora 00:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Fundatia Estuar gaseste locuri de munca. Apeleaza la ei.
1
07-10-2016, ora 11:51
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Este foarte trist!
Si eu am schizofrenie de 24 de ani, acum am 40 de ani si sunt pensionata medical.
NU trebuie insa sa ne pierdem speranta in Dumnezeu!
1
07-10-2016, ora 12:52
bogdy23
Nu este medic/terapeut
bogdy23
Nu sunt din bucuresti si nu vreau sa spun de unde sunt.Mi-a spus medicul cam 90% sanse sa am schizofrenie si ca credea ca eu in adancul meu stiam ceea ce ii cam adevarat.Medicamentele ma tin sub control nu imi rezolva problema.Ce pot sa fac sa am mai multa motivatie de a lupta de a face ceva cu viata mea.Mio zis ca nu pot lucra sub stress nu pot lucra cu oamenii foarte mult se inchide plaja cu ceea ce pot lucra
1
07-10-2016, ora 15:02
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Eu u mai lucrez de 17 ani. Ce sa fac daca nu pot?
Mi-as dori si uneori plange sufletul in mine dar asta e soarta mea.
Doamne ajuta!
1
07-10-2016, ora 16:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cine nu poate sa lucreze isi face pensie pe caz de invaliditate 400 lei si indemnizatie de handicap 272 si sta acasa sa isi vada de sanatate. Se ingrijeste. E greu cu aceste boli. Trebuie sa avem grija de noi si sa fim protejati de societate si de catre familie, prieteni.
Nu e nici o rusine.
Boala nu e o rusine.
A face un lucru rau e o rusine.

Daca puteti sa lucrati ceva cat de mic prin casa, nu va obositi si faceti totul cu pauze mici. Politica pasilor marunti. Faceti lucruri marunte care dureaza putin.
1
08-10-2016, ora 20:53
bogdy23
Nu este medic/terapeut
bogdy23
Ca si asistent medical la SMURD sau Terapie Intensiva poti lucra daca te chinui sa lucrezi cu mintea sa poti lucra momentan fac scoala de asistenti
1
03-03-2017, ora 11:58
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@bogdy23
Daca nu ai simptome care sa te impiedice sa lucrezi gen halucinatii delir, anxietate deranjanta(care sa nu o poti controla) si depresie si daca te simti in stare(fizic si psihic) sa lucrezi poti opta pentru posturi unde nu se cere adeverinta de la medicul de familie ca figurezi cu boli cronice sau infecto-contagioase. Vanzator de magazin e cel mai bun exemplu ce ti-l pot da. Daca zici ca stai rau cu saracirea limbajului nu-ti recomand sa publici prin reviste. E plina tara de analisti politici, consultanti politici, taietori de frunza la caini...cine crezi ca mai citeste azi reviste!? Daca zici ca nu poti interactiona bine cu oamenii nu-ti recomand nimic din domeniul medical. Ebine ca vrei sa lucrezi dar crezi ca ai face fata la un program de 8 ore 5 zile pe saptamana? Medicamentele nu-ti dau somnolenta? Daca te crezi in stare sa-ti ajute Dumnezeu!!
1
03-03-2017, ora 15:18
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
@bodgy23
Am citit pe forum ca sunteti bolnav de schizofrenie si ca aveti pensie pe caz de boala.Am si eu schizofrenie.Intrebarea este daca ma pot pensiona si eu si cat este pensia.Eu am si o fobie sociala care ma impiedica sa ies afara din casa.Cu prieteni nu am mai iesit la un restaurant din 2007 de la debutul schizofrenie.Imi doresc enorm sa pot si eu sa ma plimb prin lume fara aceasta teama extrema.Pe o scala de la 0 la 10 uneori este 8, 5-9 teama.Va multumesc.
1
03-03-2017, ora 22:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa aveti internari sa va pensionati si sa va faceti indemnizatie de handicap. Total 672 lei.
1
04-03-2017, ora 01:44
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
@clara_p
Aveti idee cate zile de internari am nevoie pt pensionare?
1
04-03-2017, ora 12:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Minim 2-3. In unele cazuri a mers si cu una.
1
04-03-2017, ora 12:53
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Eu am 4 a câte 40 sau 42 de zile. Ultima a fost în 2011 în mai.
1
04-03-2017, ora 12:54
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Contează când a fost ultima?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •