Schizofrenie paranoida

28-08-2017
Pysy182003
Nu este medic/terapeut
Pysy182003
As dori sa stiu daca un bolnav de schizofrenie cu gr2 ar avea dreptul la insotitor...prb.e in felul urmator:fratele meu sufera de 5 ani de schizofrenie paranoida, diagnostic pus in italia, dupa o internare de3saptamani, si confirmat in Romania de alti2 doctors, inca imi e greu sa accept diagnosticul asta
18 comentarii
0
28-08-2017, ora 15:01
Pysy182003
Nu este medic/terapeut
Pysy182003
am scris mult mai mult dar vad ca nu a aparut, asa ca voi scrie din nou povestea pe scurt: el de aproape 3 ani sta la o matusa de a noastra, mai nou s a apucat de jucat pacanele, din acest motiv sotul ei nu il mai accepta sub nici o forma la el acasa, plus a mai stat la mine vreo 2 ani, asta inainte sa am copii( am 2 copii mici, 1, 6l si 3, 5 l), noi avem o casa parinteasca unde am mai incercat sa l ducem dar de fiecare data cand statea acolo sg o lua pe aratura rau- gen nu se mai spala, nu mai manca, isi facea nevoile in fata usii, etc, cand ne duceam sa i ducem mancare fugea de noi, amvrut sa l ducem la un centru de reucperare dar dupa cum bine stim cu totii in romania centrele astea numai de recuperare nu sunt :(, asta si doctorul lui ne a confirmat o cu centrele de recuperare
ar avea dreptul la un insotitor si daca da ce e de facut?
am uitat sa precizez ca este tanar abia are 29 de ani, am incercat si sa l angajam dar la primul servici s a dus o zi, si la al 2 o spalatorie 2 dar nu l a mai primit din cauza ca nu facea nimic, mai mult se incurcau de el.nsh cand ma uit la el cat e de barbat si e in toata puterea si cu toate astea nu face nimic, se misca in reluare, agresiv nu este chiar l am si batut cand mi a furat bani din geanta si din casa pt pacanele, l am si certat ii am si fost alaturi dar nsh ce sa mai fac, nici eu nu ma pot sacrifica la infinit!
0
28-08-2017, ora 19:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Din discutiile de pe forum si din cele particulare am ajuns la concluzia ca fiecare comisie de evaluare are criteriile ei. In principiu pentru schizofrenie paranoida ii puteti face pensie de invaliditate gradul II 520 lei si certificat de handicap cu indemnizatie gradul II, 272 lei. Daca are certificat de handicap isi poate face pensie de urmas, jumatate din pensiile ambilor parinti, dupa moartea acestora.
Intrebati la comisia de care apartine daca ii puteti face gradul I cu insotitor, dar sunt putine sanse ca la aceasta varsta sa se aprobe insotitor, pentru acest diagnostic.
1
28-08-2017, ora 23:57
Pysy182003
Nu este medic/terapeut
Pysy182003
Are certificat de handicap si are si pensie de handicap.dar la varsta asta ce pensie de urmas sa si mai faca ca doar nu e la scoala, n am mai auzit varianta asta, daca aveti vreun link cu legislatia care prevede asa ceva va rog sa l atasati.eu intrebam daca se poate acorda insotitor pt.a putea plati o pers.sa aiba grija de el, sa i faca mancare, etc, banii care ii ia abia ii ajung de tigari si mancare, de unde sa I mai ramana sa mai plateasca si pe cineva!?
0
29-08-2017, ora 23:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Repet. Numai comisia de care apartine va poate spune daca are dreptul la gradul I cu insotitor. Intrebati acolo. Fiecare comisie se pare ca are regulile ei.
Pentru ca are certificat de handicap are dreptul sa opteze in locul pe siei pe caz de invaliditate de 520 lei la pensia de urmas, jumatate din pensiile parintiilor decedati. Se depune o cerere in termen de 30 de zile de la moartea unui parinte daca vreti dupa un pari te sau a amandurora. Au dreptul la aceasta pensie de urmas persoanele cu handicap grad I sau II pe toata durata handicapului, din momentul depunerii cererii. Aceasta lege se refera la orfanii de 1 sau ambii parinti care detin certifiat de handicap. Trebuie sa va prezentati la Casa de Pensii de care apartine cu certificatul de handicap si ei de acolo va indruma mai departe cu actele pe care trebuie sa le aduceti.
Eu in principiu am vorbit cu un psiholog clinician despre problema insotitorului. Pentru a obtine pensie de gradul I trebuie sa ii iasa anumite scoruri la testele la psiholog. Depnde doar de el. Acel psiholog clinician mi-a spus ca nu se pune problema de asta la o varsta tanara. Nu am auzit niciodata de grad I pentru schizofrenie dar merita sa incercati.
Cautati pe net legea refertioare la pensia de urmas. Nu stiu sa va dau linkul dar am vorbit la comisia de invaliditate si casa de pensii despre asta si e adevarat. Multa lume nu cunoaste.
Ce e mai important este sa il faceti sa constientizeze ca are o boala si sa isi ia tratamentul ca sa nu va mai deranjeze.
Sanatate multa!
0
30-08-2017, ora 08:55
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Sa folosim terminologia actuala: grad I =handicap grav, grad II = handicap accentuat.

Pt. cei ce vor sa munceasca: de la 1 septembrie, adica de poimaine, vor fi posturi vacante special pt. cei cu handicap ce vor sa se angajeze, cu concursuri separate, iar firmele ce nu se conformeaza vor fi penalizate dublu ca pana acum. Evident ca, daca vor, persoanele cu handicap pot concura si pe posturile celor fara handicap. Legea aici: https://www.prostemcell.ro/4-cadru-juridic/40253-oug-nr-60-2017.html
3
01-09-2017, ora 13:07
epona
Nu este medic/terapeut
epona
In ceea ce priveste angajarea, anumite locuri de munca sunt pentru cei care au acest diagnostic si drept de munca. Unitatile protejate erau mai bune. Angajatorul ar prefera sa plateasca o amenda decat sa se complice cu cineva cu tulburare psihica grava...
0
01-09-2017, ora 14:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Corect!
1
22-01-2018, ora 17:58
AdrianKM
Nu este medic/terapeut
AdrianKM
Problema pensiei de urmas s-a reglementat printr-o lege intrata in vigoare la 1 ianuarie 2018. Copii urmasi cu pensie proprie ( de invaliditate)au drept de optiune intre pensia de invaliditate si cea de urmas.Cei cu problema asta ma puteti contacta si va lamuresc.
0
05-08-2018, ora 19:45
lory861
Nu este medic/terapeut
lory861
Buna ziua, as dori sa primesc un raspuns cat de curand la intrebarea mea. Maicamea este bolnava de schizofrenie paranoida grad II, are doar pensie de boala care este foarte mica (varsta de pensionare implinita, cativa ani lucrati). Deoarece nu s-a incadrat in legea privind pensia de handicap ( nu au existat dovezi de internari sau consultatii inainte de 32 ani cand a debutat boala pentru ca nu s-a dus) a pierdut acest avantaj. Intrebarea mea este : poate primi si o indemnizatie de insotitor care sa fie cumulata la pensia actuala de boala sau nu ?
0
09-08-2018, ora 17:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stiu ca la gradul 1 e posibil sa primeasca indemnizatie de insotitor. Vorbiti cu medicul de la comisia de pensionare pe caz de invaliditate. Nu exista astfel de medici pe forum.
Poate va ajuta sa ii obtineti gradul 1 cu insotitor.
0
10-08-2018, ora 08:46
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
Buna ! Stie cineva dintre cei care iau Pensie de 520 (640 de la 1 iulie 2018 ) lei ce se va intampla cu pensiile celor care sufera de schizofrenie ? Conform noii legi a pensiilor care va fi pusa in dezbatere publica se pare ca celor cu schizofrenie li se va taia pensia si li se va da un asa zis ajutor social care cred ca e foarte mic. Doar cei care pot beneficia de pensie de urmas pot opta intre ea si ajutorul social. Dar restul, adica cei care nu pot beneficia de pensie de urmas de pe urma unuia sau ambilor parinti ce fac, mor cu zile ? Cum sa traim cu ajutorul social cand noi luam tratamente, trebuie sa ne hranim? Cum vom avea mai avea energie macar sa iesim din casa daca nu ne (macar) hranim cat de cat?? Alo, Parlamentu' !!!?????
Astept comentariile voastre ! Multumesc !
0
10-08-2018, ora 23:15
AdrianKM
Nu este medic/terapeut
AdrianKM
Clozapin unde ai auzit că ni se taie pensia celor cu schizofrenie? Decizia ta de pensionare e un drept câștigat.Nu îți pot pur și simplu tăia pensia decât cu decizia guvernului un act că o OUG. Poți să-mi trimiți și mie linkul unde ai citit ?
0
11-08-2018, ora 22:14
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
A zis ministrul muncii ca nu se schimba nimic in legatura cu pensiile pana in 2021.Nu stiu unde ai auzit asta clozapin dar nu cred ca e adevarat.
1
11-08-2018, ora 22:46
Alexander29
Nu este medic/terapeut
Alexander29
La schizofrenie paranoida se poate da pensie de handicap cu insotitor
0
12-08-2018, ora 16:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ai tu sau ai auzit pe cineva?
2
12-08-2018, ora 17:31
Alexander29
Nu este medic/terapeut
Alexander29
Eu nu am desi si eu am schizofrenie paranoida dar are mama bolnava de aceasi boala, pensie de handicap cu insotitor 1162 de lei pensie de gr2 660 de lei si pensie de handicap 450 de lei. Deci se poate si totul e legal n-am dat nici o spaga.
1
12-08-2018, ora 21:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ok. Multumesc, Alex!
0
12-08-2018, ora 21:52
Alexander29
Nu este medic/terapeut
Alexander29
Cu placere!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul