Sciatica?

26-09-2012
Olghi
Nu este medic/terapeut
Olghi
Am si eu o intrebare!
Am o problema cu piciorul stang!
Acum ceva timp am avut probleme cu spatele, durerei foarte puternice care ma puneau la pat si nu ma puteam misca, mai ales in partea stanga (banuiesc ca este vb de reumatism).
In iunie mi s-a mai intamplat sa ma aplec putin si sa simt o fulgerare care s-a dus de la spate pe piciorul stang pana la talpa! De atunci cam o luna de zile am avut probleme cu acel picior! Nu puteam sa dorm pe el pentru ca ma durea si m-am tot dat cu diclofenac si puterea ursului dar nu se ameliora!
Acum, de ceva timp a trecut dar mi se intampal ca de multe ori mai ales cand stau in picioare, simt ca niste furnicaturi in laba piciorului stang iar cand ridic piciorul o mica durere la spate, parca de la coloana! Cateodata simt ca mi se incalzeste o zona dar in piciorul drept! Nu stiu daca are legatura!
Am si probleme cu mainile, de multe ori este o slabiciune in maini, ca si cum nu as putea sa apuc cu ele dar pot sa fac asta, parca este ceva prin interior, o senzatie ciudata! Mi se intampla mai mult cand stau jos sau dimineata cand ma scol (chestia cu mainile).
Ar putea fi sciatica? Ar putea fi ceva la coloana vertebrala? Ar avea legatura cu mainile?
Am facut radiografie dar nu a iesit nimic!
Este si o somnolenta si o slabiciune cam in tot corpul! Ar putea avea legatura???
Am facut EMG si a iesit totul bine, doar o mica oboseala a muschilor!
Ce poate sa fie? Ce ar trebui sa fac?
3 comentarii
0
26-09-2012, ora 22:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
D-voastra descrieti cu mare finete sindromul compresiv vertebral, cu origine atat lombara cat si cervicala (hernie de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-04-2013, ora 16:42
RONNIN75
Nu este medic/terapeut
RONNIN75
Buna ziua,
Si eu am cam de 2 sapt. furnicaturi in talpa stanga, pe tot parcursul zilei si noapte, chiar si cabd stau culcat in pat. De la genunchi in jos simt ca o amorteala, iar furnicaturile se tot muta cand pe gamba cand in talpa si degetele piciorului.
Mentionez ca am o lombosciatica. Am 1.83/85 kg si 38 ani.
Presupun ca trebuie sa merg la un neurochirurg? Si ce investigatii sa fac?
Multumesc
0
07-04-2013, ora 20:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu trebuie sa faceti absolut nici o investigatie pana cand neurochirurgul nu va examineaza clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de durerea sciatică (lombosciatică)
  •