Scoatere Ghips mai repede

04-11-2016
norbilaur112
Nu este medic/terapeut
norbilaur112
Buna Seara.Duminica pe 30 octombrie mi-a fost fracturat piciorul la radiografie mi-a aratat fractura metatarsiana 3.Mi-am pus piciorul in ghips dar nu l-am putut tine mai mult pana vineri.Este vreo problema daca mi l-am scos mai repede ghipsul?Medicii de la spital mi-au zis ca se sudeaza osul si fara ghips dar gresit.Dupa 4 zile nu ma mai doare cum ma durea.Acum am zis sa il menajez cateva saptamani sa nu ies afara din casa.Eu sunt putin cam nelinistit din aceasta privinta.Mi-au dat si medicamente precum Vimovo 500 si anticoagulant Pentoxi Retard.va multumesc anticipat
7 comentarii
1
05-11-2016, ora 12:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema se pune fundamental diferit:
- fractura izolata a metatarsianului 3 este destul de rara. De obicei se asociaza cu alte fracturi, constituind entitati patologice severe (de exemplu, fractura-luxatie Lisfranc).
- prin urmare, exista o problema reala de diagnostic;
- o fractura izolata a metatarsianului 3 nu necesita imobilizare gipsata, insa o fractura grava de tip Lisfranc necesita cizma gipsata pentru 6-10 saptamani si, adesea, interventie chirurgicala.
- nu cred ca este o atitudine corecta si responsabila sa neglijati tratamentul corect, inlaturand gipsul din proprie initiativa. Conscintele pot fi dezastruoase, cu invaliditate majora pentru tot restul vietii.
Eu va propun sa recurgeti la o reexaminare clinica si radiologica a situatiei, eventual insotita chiar de un computer-tomograf (nu RMN), in cazul in care fractura este situata la baza metatarsianului 3.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-11-2016, ora 16:17
norbilaur112
Nu este medic/terapeut
norbilaur112
Buna Seara

Diagnosticul la cele doua spitale unde am fost a fost fractura MTS III.Ei mi-au recomandat sa pun piciorul in ghips 3 saptamani.Doctorii mi-au zis ca am posibilitatea si sa nu pun piciorul in ghips dar se sudeaza gresit.Am purtat de luni pana vineri seara ghipsul dar nu am putut sa il tin piciorul imi transpira am decis pana la urma totusi daca tot mi-au zis ca se sudeaza cum se sudeaza sa raman asa dar nu depun efort in perioada aceasta.Inca o saptamana imi menajez piciorul stand in casa.Fractura lis-franc nu am.Care ar fi consecintele daca se sudeaza gresit?Medicii de la Muncipal mi-au zis cand va fi un nor o sa ma doara.Nu cred ca e ceva grav daca se sudeaza gresit osul nu?

Va multumesc frumos
1
06-11-2016, ora 17:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Daca este vorba despre o fractura-luxatie tip Lisfranc, conescintele sunt dezastruoase.
Tratatele serioase de ortopedie mentioneaza ca, in 80% din cazuri, fractura-luxatie Lisfranc "scapa" diagnosticului initial, necesitand controale clinice repetate si, eventual, chiar Computer-Tomograf (nu RMN).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-07-2019, ora 22:36
Teodora8
Nu este medic/terapeut
Teodora8
Buna seara imi cer scuze de deranj am si eu o problema acum doi ani am avut o fractura la bratul stang cand ma externat mi sa zis ca trebuie sa stau cu ghipsul o luna dar dupa sapt jumatate l am dat jos singura nu mai aveam dureri si nici la control nu am fost de 2 zile a inceput dintr-o data sa ma doar iar cand o misc (mentionez timp de doi ani nu am avut nici o problema) Ce e de facut?
Va multumesc !
1
17-07-2019, ora 09:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Doar dupa o examinare clinica directa se poate raspunde intrebarii D-voastre.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-07-2023, ora 17:29
Madalina Ionela
Nu este medic/terapeut
Madalina Ionela
Bună ziua. Pe data de 20 iunie mi am rupt degetul mic de la picior mi s a spus sa stau 3 săptămâni cu el în ghips și mai am 4 zile pana pot sa îl scot, dar as vrea sa îl dau jos acum ar fii o problema?
0
07-07-2023, ora 20:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Daca este vorba despre o fractura a degetului, gipsul este total inutil.
Daca, insa, este vorba despre o fractura a metatarsianului 5, atitudinea terapeutica depinde de tipul acestei fracturi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: