Se pot trata tulburarile psihice?

18-05-2006
mara1982
Nu este medic/terapeut
mara1982
Buna ziua! Sunt noua pe acest site si dupa citirea mai multor mesaje as dori sa va intreb ceva. O persoana care sufera de o tulburare psihica (cum ar fi depresie anxioasa) si care urmeaza un tratament, se poate vindeca?Poti sa scapi de aceste tulburari sau le ai toata viata?Le poti ameliora prin medicamente sau psihoterapie sau nu exista in nici un caz un rezultat pozitiv? Aceste stari vor exista mereu ? Se pot amplifica? Tin sa mentionez ca persoana in cauza a urmat un tratament cu medicamente si pentru o buna perioada de timp totul a fost foarte bine, dar acum starile au revenit. Totul a inceput de la un atac de panica dupa care frica de a iesi in lume, insomnie, dorinta de a sta singur etc! Am observat ca aceste stari de depresie apar atunci cand intervine stresul sau exista o proasta parere despre persoana in cauza sau pur si simplu este nemultumit de ce este in jur! Sper sa aflu un raspuns de la dv, multumesc anticipat!
3 comentarii
0
24-05-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Observatia dvs. este foarte buna, in ceea ce priveste legatura dintre stress si simptome. Ele fluctueaza cu stress-ul, fie ca sunt simptome ale anxietatii, fie ca sunt simptome depresive. Dar nu numai stress-ul este responsabil pentru ele ci si vulnerabilitatea persoanei. Simptomele anxioase si depresive se pot remite sub tratament medicamentos dar, la intreruperea tratamentului, exista riscul de recadere. Psihoterapia este cea care vine in completarea tratamentului medicamentos cu explicatii despre factorii de vulnerabilitate si cu strategii de gestionare a stress-ului, astfel incat recaderile sa fie rare sau deloc.
0
19-08-2009, ora 05:31
fabrizzio87
Nu este medic/terapeut
fabrizzio87
buna seara am ajuns pe acest blog pt ca am o problema mai mare si una mai mica aia mai mica sper sa o rezolv sunt niste pete mici pe fata in fine.problema mai mare este ca am aceeasi problema ca si mara1982 am si eu cateva simtome ce le-a enumerat ea mai sus (care frica de a iesi in lume, insomnie, dorinta de a sta singur).sunt zile ca ma trezesc cu dimineata beau cafeaua si imi vine o stare un pic de frica imi vin ganduri ciudate, (frica de ceva si nu stiu de ce) cate odata stau si ma gasdesc si nu imi dau seama imi fac eu singur frica de ceva nu inteleg cum sa va explic.poate sa fie din cauza stresului pt ca acum in ultimi 2 ani am trecut prin stres cam mult am plecat din tara si inca nu ma-m intors acasa parca mie frica sa ma intorc in tara. Nu stiu ce se intampla.De ex daca ma uit la un film ma emotionez si tot timplul ma gadesc la ceva indiferet ce la munca, afaceri etc as putea remedia aceasta stare
0
02-01-2011, ora 12:49
marinescugabriel79
Nu este medic/terapeut
marinescugabriel79
Buna numele meu este gabriel si am niste probleme, nici nu stiu cum sa le numesc, am fost plecat in Qatar in anul 2009 vre-o 5 luni si cind ma-m intors am observat ca am niste stari si niste ganduri nu tocmai buna adica, mie frica si sa va scriu am niste stari foarte urate imi apar in gand tot felul de lucruri rele adica sa fac rau, si ma ia cu frisoana cind apar gandurile astea, am fost la un doctor psihiatru in brasov si mi-a dat asentra si haloperidol nu ma-u ajutat cu nimic, de cind au aparut gadurile aste merg fregvent la biserica si ma rog si am incetut sa ma simt mai bine, ma puteti ajuta cu un sfat va rog mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •