Secretie alba

01-08-2017
Robertxz
Nu este medic/terapeut
Robertxz
Buna ziua, am fost in lunia iulie 2017 la un medic dermato-venerelog, cred ca am sistemul imunitar scazut si ciupercile isi fac de cap pe pielea mea, ultimul act sexual a fost doar oral ( ea mi-a facut mie si atat) in luna iunie 2017, doctorul mi-a dat tratament pentru onicomicoza : omicral 3 luni, 7 zile pe luna, 4 pastile pe zi, cate 2 pastile la 12 ore si crema lomexin 2 saptamani. Am luat tratamentul primele 7 zile, au trecut 2 saptamani de cand l-am luat si m-am dat si cu crema, eu am folosit crema si pe capul penisului, iar acum din penis imi curge uneori o secretie alba si ma ustura la urinat, dar nu foarte tare, urina uneori are un miros urat si urinez mai des decat de obicei. Sa fie de la tratament sau sa am si altceva?
P.S. Am sunat la doctorita, dar e in concediu pana pe 08.08.2017, iar eu ma impacientez foarte repede si nush daca rezist o saptamana pana vine doctorul. Cred ca ma duc si la un urolog si sa fac si cateva analize sa fiu sigur.
3 comentarii
0
31-08-2017, ora 09:12
Robertxz
Nu este medic/terapeut
Robertxz
Am fost la urolog, mi-a dat doxiciclina 14 zile -uretrita- bts a fost diagnosticul si mi-a spus ca nu trebuie sa mai iau probe ca sa depistez ce bacterie este pentru ca toate au acelasi tratament, gonoree sigur nu este, mi-a spus ca poate fi chlamydia sau altceva - am luat tratamentul, dupa 2-3 zile de tratament nu am mai avut secretie si nici usturimi in timpul tratamentului, dar la 2 zile dupa ce am terminat tratamentul am o usoara usturime, o simt chiar in varful penisului, nu ma ustura cand urinez, ma ustura cand nu fac nimic si penisul e in repaus. Ce ar trebui sa fac? Sa fac o recoltare de urina sau ce proba as putea sa fac si usturimea de la ce ar putea fii?
0
13-09-2017, ora 08:31
Robertxz
Nu este medic/terapeut
Robertxz
Rezultate Analize:

Sumar urina -cu sediment
Urina, Cobas u411, reflectometrie, microscopie optica
Test Rezultat UM Interval de referinta
Densitate 1025 1016-1022
pH 5 4.8-7.4
Leucocite - Negativ Negativ (<10 Leu/µL)
Nitriti - Negativ Negativ
Proteine - Negativ Negativ (<10 mg/dL)
Glucoza - Normal Normal (<30 mg/dL)
Corpi cetonici - Negativ Negativ (<5 mg/dL)
Urobilinogen - Normal Normal (<1 mg/dL)
Bilirubina - Negativ Negativ (<0.2 mg/dL)
Eritrocite - Negativ Negativ (<5 Ery/µL )
Sediment:
- foarte rare celule epiteliale plate
- foarte rare leucocite (0-1/camp)
- prezent mucus


Urocultura cantitativa (rezultat 2-5 zile)
Rezultat : Culturi bacteriene < 1000 UFC/ml
(Enterobacteriaceae, Enterococcus spp., Streptococcus agalactiae (grup B), Pseudomonas spp.,
Staphylococcus saprophyticus, Staphylococcus aureus)

Interpretari:
rezultat: < 1.000 UFC/ml - fara semnificatie clinica
rezultat: >= 100.000 UFC/ml - infectie de tract urinar
rezultat: 10.000 - 100.000 UFC/ml, cultura monomicrobiana - infectie de tract urinar sau contaminare
(interpretare in context clinic, in corelatie cu sedimentul urinar)
rezultat: 10.000 - 100.000 UFC/ml, cultura polimicrobiana (2 sau 3 specii bacteriene) - contaminare
(se recomanda repetarea recoltarii cu respectarea exigentelor de prelevare si transport )

Conform rezultatelor sunt in regula, dar eu tot simt ca inca nu am revenit complet la normalitate dupa infectia asta BTS.
Ar trebui sa mai fac si alte investigatii?
0
10-12-2017, ora 16:19
Mercutio
Nu este medic/terapeut
Mercutio
Ce analize să mai faci ?

Ai nevoie de tratament SUSȚINUT întrucât ți s-au evidențiat 3 (trei) streptococi periculoși:

Streptococcus agalactiae (grup B),
Staphylococcus saprophyticus, Staphylococcus aureus.

Da, văd ce scrie pe buletinul de rezultate. Însă rezultatele sunt , , fara semnificatie clinica, , - iar pacientul în stare gravă:


Culturi bacteriene < 1000 UFC/ml
(Enterobacteriaceae, Enterococcus spp., Streptococcus agalactiae (grup B), Pseudomonas spp.,
Staphylococcus saprophyticus, Staphylococcus aureus)
Interpretari:
rezultat: < 1.000 UFC/ml - fara semnificatie clinica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții / scurgeri genitale la bărbați - cauze, diagnostic, tratament
  •