usturimi urinare

20-01-2018
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
Buna ziua
Am facut sumar de urina pt ca sufar de usturimi urinare si vaginale cateodata sunt permanente.
La sumar de urina mi-a iesit hematii, rare leucocite, rara flora microbiana, fregvente celule epitelate plate iar ph este la limita.
Medicul mi-a recomandat urocultura zicand ca este o infectie urinara.
Urocultura a iesit negativa am facut si secretia vaginala unde a iesit si acolo o flora microbiana la care am facut tratament.
La ecograf a iesit nisip si pietre la rinichi de acolo or proveni aceste usturimi???
Nu stiu ce sa mai fac
6 comentarii
1
20-01-2018, ora 20:45
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Usturimea e permanentă sau doar când urinați? Ați avut vreun episod cu durere cruntă lombară?
0
21-01-2018, ora 10:36
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
Innainte de aceste usturimi am avut dureri foarte mari de burta si de spate am avut si cateva colici renale dar aceste dureri au incetat si am ramas cu aceste usturimi care sunt permanente.
1
21-01-2018, ora 11:11
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Cel mai probabil ați eliminat un calcul renal, o piatră. In funcție de dimensiunea calculului uretra poate fi afectată și de aici usturimea. Pentru inceput va recomand că după fiecare urinare să vă spălați zona intimă cu apă călduță, curată, fără săpun. Dacă usturimea persistă atunci uretra vă este afectată și există riscul unei infecții. Va trebui să mergeți din nou la medic pentru verificari și tratament. Sănătate!
0
23-01-2018, ora 15:03
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
Azi medicul de familie a citit urocultura, am avut 4000 limita fiind 1000, in paranteza scria bacteurie nesemnificativa, deci era usor pozitiva, cei de la laborator zicand ca trebuia sa fie peste o suta de mi ca sa poata sa faca antibiograma.
Asa ca medicul de familie mi-a dat Zanocin, dar tot nu inteleg o infectie asa de mica poate sa imi dea asa probleme mari, era bine sa fi putut face antibiograma ca sa stiu ce antibiotic sa iau, am luat ciprofloxacina acum o luna jumate si nu am simtit nici o ameliorare.
0
23-01-2018, ora 16:24
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Zanocin este un antibiotic. Urmați tratamentul așa cum a fost prescris de medicul d-voastră. Urmariti-va starea de sănătate. Dacă apar reacții adverse sau dacă după tratament nu vă simțiți mai bine mergeți din nou la medic. Să știți că în medicină nu contează dimensiunea infecției cât contează locația ei.
0
23-01-2018, ora 17:55
Ileana83
Nu este medic/terapeut
Ileana83
Multumesc pt raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: