senzatia de picare din picioare

09-08-2013
adrianna43
Nu este medic/terapeut
adrianna43
buna, de cateva luni ma simt ciudat... imi pulseaza tot corpul, am senzatia ca plutesc, si atunci cnd merg sau stau in picioare ma simt foarte grea si simt ca pic din picioare. vad numai dungulite si stelute, ma doare capu pe partea stanga toata partea stanga, mai nou la tampla foarte tare pana la ureche. toate astea in fiecare zi de cand ma trezesc pana ma adorm... dati-mi un sfat va rog sau o parere... am fost la 10 de medici nici unul nu mia dat un raspuns concret...va multumesc !
11 comentarii
0
09-08-2013, ora 22:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La oftalmolog ati fost ?
0
10-08-2013, ora 00:10
adrianna43
Nu este medic/terapeut
adrianna43
Da am fosr, mi-au spus ca nu am nimic
0
11-08-2013, ora 19:48
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
CT sau RMN cerebral ai efectat?daca da, care a fost rezultatul?in conditiile in care simptomele nu sunt justificate de existenta unei patologii, iar medicii nu au gasit inca o explicatie, cel mai probabil vorbim de o tulburare de somatizare.Vorbesti despre o hemicranie, dar nu are caracterul migrenei, cat despre senzatiile neplacute resimtite la nivelul intregului corp sunt frecvente in cazul anxietatii.
0
11-08-2013, ora 19:59
adrianna43
Nu este medic/terapeut
adrianna43
Rmn cerebral am facut, rezultatele mi-au spus ca sunt bune insa mi-au spus ca ii o ingrosare s mucoasei in partea stanga...
0
11-08-2013, ora 20:25
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Ingrosarea mucoasei inseamna sinuzita, insa aceasta nu justifica in totalitate celelalte simptome.In conditiile in care analizele sunt bune, iar starea generala este una proasta am putea spune ca se produce un dezechilibru minte-corp, iar somatizarea si anxietate produc astfel de stari.Printre acei zece medici macar unul dintre ei a fost psihiatru?
0
11-08-2013, ora 20:35
adrianna43
Nu este medic/terapeut
adrianna43
Am facut doar o sedinta la psiholog, am incercat sa contactez acel psiholog dar nam mai reusit sa dau de el, acea sedinta am facut-o in spital
0
11-08-2013, ora 20:37
adrianna43
Nu este medic/terapeut
adrianna43
Nustiu daca am spus in postare de un an ma doare f tare in partea stanga de l coaste pana la san... si cand ma misc brusc sau pur si simplu... am fost la ginecolog si nu am nimic la san
0
11-08-2013, ora 20:51
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Tulburarea somatoforma se imparte in mai multe categorii printre care si tulburarea algica, consta in durere, nu este simulata, dar factorul psihogen o declanseaza.
0
11-08-2013, ora 20:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu v-au depistat cu nimic fiziologic, atunci aveti niste somatizari de anxietate sau depresie. Chiar daca nu va confruntati cu stari propriu-zise de anxietate sau depresie.
Faceti cateva sedinte de psihoterapie sustinuta. Unora le trec de la primele sedinte astfel de dureri.
Daca tot nu trec (ceea ce nu cred), mergeti la medicul psihiatru sa va prescrie un medicament pentru aceste dureri (Lyrica).
0
11-08-2013, ora 23:47
adrianna43
Nu este medic/terapeut
adrianna43
Va multumesc pentru sfat. Voi merge la un psihiatru.
0
12-08-2013, ora 13:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intai incercati cateva sedinte la psiholog.
Am o cunostinta care s-a vindecat de astfel de probleme dupa o singura sedinta la psiholog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.