Senzatie de arsura in ureche

04-02-2018
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Buna ziua,
Pe la mijlocul lui Decembrie anul trecut ma durea tot capul, in toate partile, cam ca de sinuzita asa, plus o ureche. Am fost la ORL, m-a consultat peste tot si mi-a zis ca nu am nimic. Am facut si radiografie la sinusuri si nu mi-a iesit nimic. Am facut si exudat din gat si nas, la fel, nici un microb. Totusi doctorul mi-a dat sa pun picaturi in ureche cu solutie auriculara. Am pus un timp dar degeaba. In prezent mi-au trecut toate durerile de cap dar a ramas cea de ureche. Si e mai mult ca o senzatie de arsura nu de durere. Ca atunci cand mananci o bomboana mentolata. Si nu tot timpul, ci asa din cand in cand imi vine. A trecut totusi mai mult de o luna si problema asta nu s-a rezolvat. Nu prea mi se pare in regula. Nici nu stiu ce sa mai fac. Am luat iar o trimitere la ORL dar mi-e si rusine sa mai ma duc iar (avem doar 1 doctor in tot orasul). Ce sa mai imi faca omul, ca si-a spus o data parerea.
Ar mai fi o chestie. Nu stiu daca are legatura cu ce mi se intampla cu urechea, dar a aparut cam tot in acelasi timp. Aceeasi senzatie pe care o am in ureche a inceput sa-mi apara la picoare, de la genunchi in jos. Simt asa un val de caldura prin ele din cand in cand.
5 comentarii
0
04-02-2018, ora 08:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
probleme poate fi legata de alimentatie, de probleme gastro-intestinale
un organsm intoxicat.. poate da si reactii alergce si probleme de proasta circulatie
depinde cate KG ai? cum te almentezi,
sunt multe de investiagat
0
04-02-2018, ora 13:07
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Am 1, 83 si 80kg.
Alimentatia mea cred ca e buna, ca sint preocupat in mod special de asa ceva. Mananc in general mancare facuta in casa, fructe, legume, carne (porc (fara grasime), pui, peste), paine integrala, si evit mancarurile procesate si dulciurile rafinate, nu beau nimic in a fara de apa.
Dar arsura din ureche nu vad ce legatura ar avea cu alimentatia.
0
04-02-2018, ora 16:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatii ciudate n ureche..au persoanee cu reflux gastro-esofagian.. cand este un faringe iritat, muschii faringelui sunt prinsi de osul Mastoidian, in spatele urechi..si simptomele din gat radiaza si in ureche
O sa mai mergi la ORL sa examineze urechea si faringele
0
04-02-2018, ora 19:04
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!E de preferat sa va spuneti si varsta!
Are dreptate colegul meu, poate fi toate ce vi le-a indicat dansul.
Ca tratatament local eu va indic pentru inceput =10 zile
-Nodoflor unguent de apicat in urechi cu un betidorx2 /zi, cu vata la intrarea in urechi
-Lioton gel x2/zi pe gambe
Tratament general=Pentoxifilin 400mg, 1 tb.seara la culcare, dupa masax2 luni, consecutiv
Ramanem in legatura!
Sanatate!
Elena Latcan
0
04-02-2018, ora 21:30
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Am 37 de ani.
Va multumesc pentru sfaturi.
Cu Nidoflor nu am inteles cum sa dau. Dau ca si cand as da cu betisorul sa ma curat prin urechi ? Adica peste tot pe acolo pe unde intra batul ?
Asta e doar pentru infectii externe sau patrunde si inauntru in urechea interna. Eu banui mai mult ca ar fi o problema interna, ca doctorul a zis ca nu am nimic extern.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: