Simptome multiple Scleroza multipla / Lyme / SLA ?

20-09-2022
stefansorin
Nu este medic/terapeut
stefansorin
Buna ziua, ma numesc Sorin, 36 ani, 80 Kg, hepatita B tratata cu tenofovir de 7 ani fara alte antecedente. Descriu succint situatia mea: in luna mai am avut o durere puternica de cap urmata de o stare de slabiciune musculara generala...Am fost la urgente, s-a infirmat AVC. Am facut un entero RMN pt ca aveam ceva probleme gastrice si au descoperit o tumora GIST pe care am operat-o in Franta unde locuiesc in prezent. Am facut multiple analize de sange inainte si dupa operatie, scanner abdominal...tumora nu s-a extins iar analizele la sange sunt foarte bune. Urmez un tratament adjuvant in prezent.
Singurele care nu au regresat sunt simptomele neurologice care le aveam inainte de operatie si par sa se agraveze. Am vazut un neurolog specializat in SM si a exclus SM sau SLA dupa un control si un RMN cerebral. Urmeaza sa fac si alte teste...
Am o multitudine de simptome si mi-e greu sa cred ca e din cauza stresului, anxietatii sau tumorii...:
-dureri musculare puternice in special coapse, gambe
-senzatii de arsura pe care migreaza pe tot corpul aproape...uneori obraji, maini, picioare, spate...
-vedere incetosata ochi stang dar care uneori dureaza cateva ore sau deloc pe parcursul unei zile
-fasciculatii gambe, brate, chiar si spate
-inapetenta si pierdere lejera in greutate
-tremor dar destul de rar
-dureri articulare care dureaza uneori minute sau o zi etc.
M-am gandit ca imunitatea fiind asa de jos, anemia inainte de operatie + anestezia generala pt operatie a declansat ceva dar cu simptome asa diferite nici nu stiu unde sa ma adresez. Se poate sa fie lyme? As face un test la o clinica din germania...
Vreau sa stiu daca a mai trait cineva simptome neurologice asa diferite si cu o agravare destul de acccentuata?
Multumesc!
3 comentarii
0
20-09-2022, ora 23:36
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Incercati sa faceti si un test de lyme, precum si boli autoimune sau presiune intra-craniana ridicata. Sau teste de intoxicatie cu metale grele.

Pot fi multe cauze, trebuie sa le eliminati pe rand si sa vedeti ce cauzeaza toate simptomele.

La mine erau din cauza unei vasculite.
1
23-09-2022, ora 16:42
stefansorin
Nu este medic/terapeut
stefansorin
Intr-adevar stiu ca sunt multe cauze si incerc sa fiu pozitiv cat pot. Mi-a fost destul de dificil cu tumora la intestinul subtire si totul suprapus poate are legatura.
0
31-01-2024, ora 00:24
d3nisx
Nu este medic/terapeut
d3nisx
Salut Ștefan, ai aflat ce probleme ai?trec prin ceva asemănător și m ar ajuta niște informații.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Prevenirea și tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Lipsa poftei de mâncare la copil
  • Dureri articulații - durerea în mai multe articulații
  • Durerile musculoscheletale cronice pot accelera îmbătrânirea creierului
  •