Senzatie de sufocare

02-07-2017
sprinkleofglitter
Nu este medic/terapeut
sprinkleofglitter
Acum cateva luni am avut un atac de panica deoarece am simtit ca ma strange ceva de gat si ca ma sufoc, cei de la spital mi au dat prin vena calciu si glucoza si am fost mai bine insa simptomele de sufocare au continuat din a doua zi, am avut intepaturi in inima, durere in capul pieptului ca un fel de febra musculara si durere in gat
Mi am facut analizele si n a iesit nimic negativ, doctorul mi a dat aspacardin si o perioada m am simtit bine insa acum 3 zile m au apucat din nou senzatiile astea doar ca acum durerea din piept incepe sa fie ascutita, ca si cum cineva mi ar baga o sageata pana in stomac, iar senzatia de strangere de gat s a mutat spre glanda tiroida
De asemenea am si niste bubite mici in gat, doctorul a zis ca poate fi faringita dar mi e frica sa nu fie ceva mai grav
Alte simptome nu am avut, m au reapucat simptomele de acum cateva luni asa dintr o data si nu stiu ce sa mai fac
1 comentarii
0
02-07-2017, ora 16:06
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Buna ziua,
Daca medicul dvs., in urma analizelor si investigatiilor (care sper ca le-au inclus cel putin pe cele legate de sistemul endocrin- hormonii tiroidieni si un consult cardiologic) nu a pus niciun diagnostic de probleme fizice (de exemplu hipertiroidie), atunci poate fi vorba de atacuri de panica care se declanseaza exclusiv pe fond psihic. In situatia aceasta functioneaza cel mai bine cateva sedinte de psihoterapie cognitiv-comportamentala. In ele, invatati sa controlati atacurile de panica, apoi sa le impiedicati sa mai apara.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •