Senzatii de asfixiere
Am fost racita si la un moment dat cand tuseam am simtit ca ma sufoc. Nu mai puteam sa trag deloc aer. M-am chinuit asa ceva timp si apoi am reiceput se respir. Am fost la doctor si mi-a spus ca e de la plamani si daca mai patesc sa folosesc Ventolin. La urmatoarea criza, dupa 2 zile, am folosit Ventolin dar nu m-a ajutat cu nimic. Apoi doctorul mi-a spus ca pot folosi Symbicort dar chiar si cu acest spray daca tusesc ma sufoc. Ma gandesc daca poate fi de la laringe sau faringe? Unde sa ma duc sa aflu ce sa fac? Si intr-o criza ce pot sa folosesc? Mi-e teama ca o data o sa mor asfixiata pentru ca nu o sa mai pot respira. Ce ma sfatuiti sa fac? Exista medicamente de urgenta pentru asa situatii? Precizez ca senzatia este ca atunci cand te ineci dar este extrem de puternica. Cand te ineci poti sa respiri, mai greu dar se poate. Eu practic nu pot trage deloc aer. Mi-e frica sa dorm, sa mananc, mi-e frica si sa inghit saliva. Crizele au aparut acum doua saptamani si pana atunci nu am avut nimic. Va rog spuneti-mi ce sa fac si daca exista vreun medicament in caz de asfixiere care sa destinda gatul, sa pot respira.
1 comentarii
Bună seara! Mergeți la pneumologie pentru consult și spirometrie care va evalua funcția pulmonară. Dacă iese normală este posibil ca aceste crize să fie de natură psihică, un fel de atacuri de panică care să inducă bronhospasm sever, caz în care ar fi necesară medicație de la un medic psihiatru. Dar vedeți rezultatele de la pneumologie mai întâi, este posibil să aveți un astm bronșic necontrolat terapeutic. O seară liniștită!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2am inceput sa ma sufoc de la aerul de la mare mai mult pe partea dreapta
- 6ma poate ajuta cineva?? :-s
- 5Noduli tiroidieni, insomnii si dureri in zona tiroidei.. cand vorbesc nu am aer
- 7dureri de stomac
- 10Buna ziua...medicamentul Stimuloton, am cateva intrebari
- 3Bronho-vaxon.Tusesc si simt ca ma sufoc-efect secundar?
- 1senzatie de sufocare
- 23tuse seaca iritativa si senzatie de sufocare
- 5am un nod mare in zona esofagului si simt ca ma sufoc
- 14Mama mea de 78 de ani se sufoca
- 6senzatie de sufocare, gat uscat
- 13Simt ca ma sufoc cand stau intins in pat
- 7sufocare, palpitatii
- 10rinita vasomotorie
- 5Senzatia de lipsa de aer - de la ce-o fi ?
- 3sufocare
- 1Senzatie de sufocare.
- 1Am senzația că mă sufoc
- 12Lipsa de aer
- 9Senzatia de sufocare
Mai multe informații despre: Sufocarea
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: