Senzatii de greata | Forumul Medical ROmedic

Senzatii de greata

22-01-2012
robero
Nu este medic/terapeut
robero
Buna ziua - cam de o luna am zilnic senzatii de greata. Uneori si ametesc si am impresia ca se invarte casa cu mine. Dupa ce mananc imi este bine cam o jumatate de ora, o ora maxim, apoi incepe greata.. si asta indiferent ce as manca. Dureri de stomac nu prea am. Care ar putea fi cauzele? Imi mai vine cateodata pofta de ceva si nu pot sa stau linistit pana nu mananc ceea ce poftesc (mentionez ca sunt barbat).
3 comentarii
0
22-01-2012, ora 16:30
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Este posibil sa fie de la colecist, adica sa ai o fiere cam groasa. Sau ai cumva colecistul scos?
Nu manca un timp grasimi - smantana, unt, oua, pateuri, mancare cu ceapa prajita.
Bea des apa, cate putin ca sa fluidifici bila.
Ia cu jumatate de ora inainte de a manca - o lingura de ulei de masline extravirgin cu cateva picaturi de lamaie si apoi bei o jumatate de pahar cu apa calduta - cu inghitituri mici. Poti sa nu ii pui si lamaie daca nu iti place. Vezi cum te simti.
Mergi la un gastroenterolog sa te consulte, poate este nevoie sa faci si o analiza sa vezi daca nu cumva ai Helicobacter Pylori.
Poti manca salate cu ulei de masline si lamaie, la orice masa si asta va face digestia mai usoara.
Alte simptome sau afectiuni mai ai?
0
25-01-2012, ora 20:36
robero
Nu este medic/terapeut
robero
In ultimul timp vad din ce in ce mai des punctulete luminoase.. asa din senin..
0
25-01-2012, ora 21:14
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi imediat la oftalmologie.
Sa ii descrii neaparat medicului oftalmolog aceste luminite, exact cum le vezi. Nu face efort si nu sta cu capul in jos, pana stii sigur ce ai la ochi.
Punctele luminoase sunt sub forma de scantei? Asta ar putea insemna o dezlipire de retina.
Greata si ametelile pot fi de la ochi.
Ai cumva hipertensiune? Nu manca sarat si nu bea multa apa deodata, ca poate creste brusc tensiunea.
Urinezi bine?
Daca de la oftalmologie spune ca nu ai nimic, atunci vezi unde te iti recomanda sa mergi sa mai faci investigatii si eventual, scrie aici sa mai primesti indrumari.
Poti merge in urgenta, asa o sa iti verifice si tensiunea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: