Sete mare pe timpul noptii - mi se usuca gatul des

02-03-2020
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
De cand am inceput tratamentul cu Rispolept picaturi adica de vreo trei luni, ma trezesc in mijlocul noptii destul de frecvent pt a bea apa ca mi se usuca gatul des. Iau in fiecare seara 5ml solutie rispolept. Se intampla sa am problema asta de cand am inceput sa iau antipsihoticul. Ce as putea sa fac in situatia asta?
12 comentarii
2
02-03-2020, ora 18:50
Sergiuleanul
Nu este medic/terapeut
Sergiuleanul
Si eu ma trezeam noaptea sa beau apa, avand gura uscata. Dar in seara anterioara am baut sa zi 6-7 beri. Inseamna deshidratare.
2
03-03-2020, ora 16:21
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
E o reacție adversă la rispridona o sa treacă un timp
1
04-03-2020, ora 11:43
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Nu va îngrijorați. Este un efect secundar al medicatiei, dar in timp va dispărea. Important este daca acest lucru va afectează somnul. Dacă se întâmplă acest lucru, discutați cu medicul psihiatru.
2
05-03-2020, ora 00:04
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Buna seara.

Asa cum au spus si colegii, este o.reactie adversă a.risperidonei care dispare in timp. Daca persistă, mergeți la.medicul curant. O seara plăcuta!
2
06-03-2020, ora 13:47
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Așa cum v-au spus și colegii mei, dacă starea se prelungește discutați cu medicul să vă ajusteze schema de tratament.
1
06-03-2020, ora 14:24
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Va multumesc pt răspunsuri.
Voi vb cu Dr meu săptămână urmatoare poate îmi va reduce solutia de ripolept.
2
12-03-2020, ora 00:18
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Din pacate, E o reacție adversă care e posibil sa nu treaca. Schimbați antipsihoticul.
1
26-03-2020, ora 19:56
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Au trecut doua saptamani de cand am fost sa îmi iau reteta și i-am spus medicului meu ca am somnul întrerupt din cauză că mi se face sete noaptea. Mi a scazut doza de solutie antipsihotica la 3ml seara și 1ml dimineata fata de cum luam inainte 5 ml seara. Chiar și dozaj mai puțin și tot mă trezesc in miezul noptii sa beau lichide. Medicul mi a dat rețetă pe 2 luni pt ca e e situația asta cu coronavirus. Ma deranjează problema nu-i nimic grav dar incep sa ma enervez.
1
27-03-2020, ora 19:26
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Buna seara, Aceasta problema eu o am de cand eram copil! Beau mai mereu zoua, si apoi merg din ora in ora la toaleta! beau apa mereu pentru ca mi se usuca gatul si gura! Exact asa porcedez si noaptea! Si acum am varsta de 42 de ani si jumatate! In urma cu 5 ani cand a decedat tatal meu am suferit un soc si am facut atac de panica si depresie. Intr-un final am ajuns la medicul psihiatru, si am urmat si tratament cu Rispolept.Si am urmat acest tratament timp de 2 ani si jumatate.Apoi l-am intrerupt, caci pentru mine nu a avut niciun efect! care este cantitatea de Rispolept pe care o iei ?!
Numai bine!
0
27-03-2020, ora 21:16
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Buna seara Marian!


Iau Rispolept 3ml seara si 1ml solutie dimineata acum.


Am citit un articol chiar de pe acest site Romedic in care se prezinta detalii si chiar metode de a scapa de senzatia de gat uscat. In cazul meu a aparut doar de cand am inceput sa iau Rispolept.
Fumez un pachet tigari pe zi si in acel articol scrie ca ar trebui sa reduc fumatul la minim.
Poti sa citesti intregul articol aici:

https://www.romedic.ro/gat-uscat-de-ce-si-cum-te-tratezi-0R18784
0
06-09-2020, ora 04:26
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Buna dimineata, si imi cer scuze ca raspund asa de tarziu ! Da am citit multumesc mult !
0
06-09-2020, ora 05:24
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Incearca cu o doza mai mica pana te obisnuiesti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul