Sfarsitul unei relatii interzise

20-06-2020
Raducu1
Nu este medic/terapeut
Raducu1
Vreau sa va povestesc despre ce am patit eu. Sunt un barbat in jur de 50 ani cu familie normala (sotie, un baiat de 14 ani si o fetita de 20 ani ) cu casa, masina , job si tot ce trebuie pentru o viata in principiu fara griji. Acum 10 ani sotia s-a imbolnavit de depresie (din cauza unor decese familiale si a mutarii noastre in alt oras) si a fost nevoita sa se pensioneze avand perioade de cadere destul de severe. Viata noastra de cuplu s-a cam deteriorat de atunci. In August anul trecut am cunoscut o femeie de 40 ani, nemaritata cu care am inceput o relatie paralela. Ne-am iubit tare si ne-am bucurat ca ne-am descoperit de parca ne asteptam de o viata. Totul pana intr-o zi cand ea a spus ca isi doreste de fapt o familie si ca a gasit pe cineva cu care poate lega ceva. Ne-am despartit cu lacrimi in ochi si cu o mie de regrete. Acum, la o luna de atunci nu reusesc sa mi-o scot din minte, cu toate ca stiu ca mai mult nu se putea, eu nedorind niciodata sa-mi las familia. Ce as putea sa fac sa o uit si sa nu mai sufar atat ? Uneori ma, , scutur, , singur si imi spun ca sunt penibil si ca tocmai la varsta asta m-au apucat nebuniile, dar chiar si asa imi este destul de greu sa ma adun.
3 comentarii
0
25-08-2020, ora 21:40
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Puneti-va problema si invers, daca nu se intampla ce ati fi avut in plus si ce in minus !
0
18-09-2020, ora 15:41
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Un raspuns frumos si util Stevens
0
20-09-2020, ora 23:08
Jonny Mnemonic
Nu este medic/terapeut
Jonny Mnemonic
Raducu1 a scris: "Ce as putea sa fac sa o uit si sa nu mai sufar atat ? Uneori ma, , scutur, , singur si imi spun ca sunt penibil si ca tocmai la varsta asta m-au apucat nebuniile, dar chiar si asa imi este destul de greu sa ma adun."

Pai cel mai bun lucru ar fi sa va schimbati modul de a gandi. Imi aduc aminte de sedintele de logoterapie a lui Viktor Frankl, cand pacientul desi acelasi gasea un sens evenimentului care il marca. Adica sa realizati ca ceea ce s-a intamplat a fost cel mai bine ptr toata lumea:
1. Ati devenit ceea ce ati jurat cu ani in urma, la taina cununiei, un sprijin de nadejde al sotiei, care cum spuneati avea probleme de sanatate si trebuia iubita si sustinuta.
2. Ati creat(pastrat) o armonie si cu restul familiei, cei doi copii erau extrem de marcati la o eventuala despartire a familiei si inca au nevoie ani buni de sprijin din partea familiei.
3. Femeia care o iubeati i-ati aratat ca o iubiti oferindu-i libertatea.
Sensul in cazul de fata este JERTFIREA PTR CEI DIN JUR. Toata lumea a avut de castigat.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.