Sfat ce medic sa mai merg? streptococ beta hemolitic C, Crp marit, dureri articulatii

28-10-2019
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
As dori un sfat la ce medic sa mai apelez? Am descoperit anul trecut că am pietre la ambii rinichi (calculi coraliformi) hidronefroză Gr 4 pe rinichi drept, Gr 2 pe rinichi stâng, sepsis, infecție cu Proteus, menționez că până atunci nu am avut nicio problema medicala, am născut un copil natural cu 3 ani in urma, între timp am aflat că scintigrafic rinichiul drept funcționează la 19% iar stângul 79%, recomandările au fost de nefrectomie pe dreapta. Am făcut și computer tomograf a reieșit același lucru plus un chist ovarian stâng de 5 cm. Am făcut uretroscopie și am eliberat rinichiul stâng, fiind liber sa funcționeze, iar pe partea dreapta am decis împreună cu medicul sa incercam sa scoatem piatră și după sa observam că se întâmplă cu rinichiul daca va pune problema de complicații atunci îl vom scoate daca nu poate rămâne acolo fără probleme și nefuncțional. Însă când s-a încercat pe partea dreapta sa se scoată piatra s-a constatat că era litiaza moale( puroi) prin urmare mai greu de extras, cu toate acestea s-a extras în procent de 70 % restul rămânând în calice inferior și mijlociu deci nu obturează evacuarea, s-a montat sonda jj in martie urmând că în toamnă sa o extragem. Întrucât pentru aceste intervenții am făcut diverse analize am descoperit fibrinogenul mărit 600, Crp 25, și la exudat Nazal stafilococ auriu. Pt stafilococ am folosit o crema. In mai am repetat exudatele nazale și faringian și la cel faringian a reieșit streptococ beta hemolitic C, am sunat la medicul de familie și a zis că nu e nevoie să mai fac nimic. Între timp am tratat și chistul ovarian cu utrogestan și în iulie la control medicul zicea că nu mai exista. In septembrie am avut o sângerară mai anormală adică mult mai putina urmând că la 2 săptămâni să am o alta sângerare și mai anormală f puțină și negricioasă gelatinoasa. Menționez că frecvent aveam duratei in partea stângă. Am făcut uroculturi și sumar de urina la doua săptămâni deci in total de la începutul anului până în prezent vreo 20 și toate au ieșit negative cu hematii peste limita și leucocite, dar cumva sunt normale din cauza stentului. Problema a început de prin septembrie cand am inceput sa simt in partea abdominala superioara stângă plus o balonare, eructații dese, gaze mai multe și chiorăială a matelor, motiv pentru care am fost la gastroenterolog, ecografic nimic nou, am făcut și u. Set de analize la care au ieșit toate in regula doar limfocite scăzute, sederemie scăzută, crpn25, vit d scăzută, in rest hemoragii oculte ok, calprotectina normala 25, creatinina, ureee in parametrii. Având în vedere calprotectrina km și hemoragiile oculte ok medicul a zis că nu vede sa fie o problema de colon ( gen cancer), și mi-a dat o luna meteospasmyl și probiotic jarro dofilius. Durerile sub coast a stanga uneori și în dreapta. Am mers din nou și la urologie și a zis că e totul în regulă pt problemele care au fost. Am fost și la ginecolog și a zis că pe stânga pare să fie un chist iar se 2 cm dar nu e o problema că va ceda, Mu între timp am inceput sa am o durere in picior stâng cumva mai mult noaptea sau când stăteam pe scaun la birou sau întinsă în pat, când mergeam (am urcat și pe munte) nu mai simt durere, aceasta durere uneori în zona genunchiului in spatele genunchiului, in laba piciorului, talpa, și mai nou in articulatiile mâinilor, în piept am că o gheară. Am fost la cardiolog și a zis că totul e ok și mi-a recomandat sa merg la balneolog/reumatolog pentru durere. Între timp mi-am adus aminte de acel exudat faringian din mai cu streptococ beta hemolitic C, si Crp marit, ar putea fi vreo legătură ? La ce medic sa mai merg? Ce ar trebui sa fac? Menționez că am și o stare de greata aproape zilnic, o oboseala, insomnii dar cel mai deranjat e durerea
8 comentarii
0
29-10-2019, ora 15:32
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Vă recomand să mergeți la reumatologie, iar anual să faceți consult la urologie pentru a evita apariția unor complicații. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
0
29-10-2019, ora 16:14
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
Mulțumesc pentru răspuns! Chiar azi am fost la un medic reumatolog/balneolog și a zis că nu pare să fie o problema de reumatologie, deși mi-a dat câteva analiza sa fac in acest sens, totuși tinde să creadă că durerea de picior ar fi de la coloana ( lombosciatica) și ar fi bine sa fac o radiografie și eventual și un rmn. Insa până atunci mă preocupă durerea de picior stâng pleacă de la genunchi și se duce până în talpa piciorului și chiar în zona tibiei, partea superioara a piciorului.Nu trece cu nimic. Nu înțeleg daca durerea de lombosciatica poate sa fie resimțită doar într-un picior ?! Am și o durere in zona cervicală și chiar torace superior. Asta ar putea fi și de la plămân ? Problema este că nu mai ajung la un diagnostic clar și asta poate fi un factor de stres care sa amplifice toate stările. Mulțumesc!
0
04-11-2019, ora 15:45
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! În funcție de segmentul coloanei care este afectat, durerea va avea o anumită localizare și da poate fi unilaterală (să afecteze doar un membru/segment de membru). Faceți ceea ce v-a recomandat medicul reumatolog și dacă mai aveți nevoie de ajutor vă stau la dispoziție. O zi liniștită!
0
04-11-2019, ora 21:58
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
Am făcut o radiografie coloana lombara F+T la recomandarea unui medic reumatolog, deoarece aveam o durere de picior stâng de ceva timp, iar rezultatul este: pensare posterioară a spațiului fiscal L5-S1, Artroza interpofizara lombara inferioara, deviere scoliotică in S a coloanei toraco lombare. Cat de grav este ? Am programarea la neurologie dar până ajung mă îngrijorează foarte tare, măcar să știu cat e de grav. Mulțumesc!
1
06-11-2019, ora 19:39
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Aveți o scolioză (o deformare a coloanei vertebrale) și spațiul dintre vertebrele L5 și S1 este îngustat, nu este ceva care să vă îngrijoreze. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
0
06-11-2019, ora 22:57
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
Mulțumesc, dar asta ar putea da dureri in picior stâng? Și chiar în mana, palma stângă?
0
07-11-2019, ora 18:34
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Da, poate cauza dureri la nivelul membrelor inferioare. Dacă este afectată coloana cervicală sau toracală pot apărea dureri la nivelul membrelor superioare. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
0
30-01-2020, ora 20:19
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
Revin la dumneavoastra dupa ce am avut o perioada in care durerile s-au mai calmat, nu au incetat totusi, aseara si am observat ca dupa ce am dormit o perioada mai lunga pe burta cu piciorul intins, m-am trezit cu o durere puterica in zona genunchiului, am mai observat asta si cu alte ocazii, durerea poate sa radieze si in alte zone, mai sus de ghenunchi, mai jos. Azi cand m-am palpat in spatele ghenunchiului simt ca un mic chist, rotund solid, usor dureros, banuiesc ceva de tip chis Baker (asa am citit). Va intreb de la asta sa fie durerea? Sa CONSULT UN ORTOPED? Va multumesc, o seara frumoasa va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: