Simptome depresive, neurologice, etc. Un sfat va rog!

30-05-2014
Fran
Nu este medic/terapeut
Fran
Buna ziua!Am 18 de ani si ma confrunt cu niste probleme destul de sacaitoare.

De vreo 4 ani, simt un fel de oboseala, extenuare, care s-a cam accentuat in ultimii 2 ani.

Acum 2 ani, am avut diplopie din cauza muschilor oculari, diplopie monoculara la ambii ochi.Doctorul mi-a zis ca sunt muschii amortiti si nu mai pot focaliza privirea in departare.De atunci asa a ramas, nu s-a ameliorat.
Cam tot de atunci au aparut si alte simptome, amorteala faciala care, de 2 luni, s-a accentuat.La fel si cu diplopia.

De 2 ani incoace ma confrunt cu :
- spasme musculare, la inceput au fost la nivelul fetei, apoi au aparut si in rest
- senzatie de slabiciune in picioare
- cand strang pumnul tare, ma doare rareori incheietura la ambele maini
- oboseala extrema, mai degraba epuizare(mentionez ca eu stau de ani de zile, ore in sir la calculator, de multe ori peste ora 2 noaptea)
- cam tot de atunci simt cum incetinesc, in gandire in miscari(simt o lene eterna de care nu mai scap, inclusiv la nivel mintal)

De 2 luni au aparut altele.
- in perioada Pastelui am simtit cum imi amorteste crestetul capului si am intrat in panica, cu atacurile de panica am continuat cateva zile
- senzatie de vertij cand stau pe loc, uneori cand merg simt ca ma duc intr-o parte, mai ales cand sunt obosit
- s-a accentuat amorteala la nivelul capului dupa un atac de panica
- am inceput sa uit anumite lucruri, dezorientare, neatentie, lipsa de concentrare, lipsa de vointa.S-ar putea ca problemele de memorie sa fie legate de lipsa de concentrare pentru ca informatia nu se pierde dar eu o gasesc mai greu, imi ia mai mult timp.
- uneori imi tremura partea stanga a corpului, se accentueaza cand stau pe spate sau pe burta, cand sunt pe scaun sau in picioare nu se mai simte.La un moment dat s-a simtit si cand stateam in picioare.Tremuratul asta e ca un fel de motoras.
- senzatia de slabiciune in picioare se accentueaza cand stau pe spate, burta
- dislexie(nu cred ca e o cauza in sine, mai degraba cauza lipsei de concentrare, nu pot purta un dialog mai diplomatic ca sa zic asa, cu termeni
- cand stau pe scaun intr-o pozitie incomoda imi amortesc picioarele, depinde de pozitie, niciodata ambele in acelasi timp.
- senzatie de gol in minte, gat strans
- sunt zile in care simptomele de ordin mintal nu exista, ma simt un geniu, plin de idei, gata sa dau o replica sau sa port un dialog, dar in restul zilelor ma simt ca un retardat mintal, parca nu as fi eu insumi

Starile de mai sus se accentueaza cand sunt complet obosit(o noapte nedormita, o zi eupizanta, etc).Ficatul meu este marit, cauza exacta nu s-a gasit insa vad o legatura a oboselii cu ficatul plauzibila.

Mentionez ca eu sunt extrem de emotiv si rusinos iar in ultimii 4 ani nu prea am vorbit cu lumea, nu prea am iesit cu prietenii.

Am facut RMN fara substanta de contrast deoarece nu a fost nevoie.Aspect IRM normal difuz fara leziuni sau alte chestii.Dupa am fost la cardiologie iar analizele, examinarile sunt in limite normale.

In timpul RMN-ului am avut spasme musculare puternice sub coasta in spate ambele parti.

Si cardiologul si neurologul au spus ca am bazdaci la creier si ca nu am nimic, sa fac sport, sa socializez, etc. Unde as putea sa ma mai duc??Am ramas fara idei.

Tiroida lenesa?Borellia?Psihiatrie?
4 comentarii
0
31-05-2014, ora 22:07
vasile99
Nu este medic/terapeut
vasile99
Daca sunt probleme psihice nu ai prea multe optiuni. Consulta un psiholog/psihiatru daca simti ca asta ai nevoie. Incearca niste schimbari in stilul de viata poate si in dieta, mananca mai sanatos. Fa miscare in fiecare zi, fa sport, gaseste-ti o ocupatie, un hobby ceva. Cu cat esti stresat mai mult si gandesti negativ mai mult rau iti faci, nu numai psihic. Toti avem problemele noastre, nu esti singurul, incearca sa treci peste asta ca viata trece si o sa-ti para rau mai incolo cand probleme mai serioase o sa apara.
1
03-06-2014, ora 20:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Fran

Posibil sa aveti o depresie. Cititi articole despre Depresie pe Internet si mergeti la o evaluare la un psihiatru, cu trimitere de la medicul de familie.

Faceti inainte o ecografie abdominala, sa nu aveti nisip la bila.

Aveti grija sa dormiti minim 8-10 ore noaptea, altfel problema se poate agrava.
0
04-06-2014, ora 11:05
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
Intai trebuie sa excluzi o boala organica (analize etc ) daca fizic esti ok incearca un psiholog si mai departe un psihiatru daca e nevoie, am trecut si eu prin chestii urate si trec iar datorita unei prostii facute de mn.. totul e posibil sa fie pe sistem nervos ti.as recomanda Rodiolin si 5HTP sunt naturiste nu au ce rau sa iti faca.. daca vrei sa mai vb -*


(*modificat de admin)
0
04-06-2014, ora 11:40
Fran
Nu este medic/terapeut
Fran
Printre raspunsurile date de medici am remarcat, , miastenie" una dintre posibilele cauze pentru starea asta pe care o am.Nu se poate pune pe seama psihicului diplopia care apare la distanta, ochiul nu se mai poate concentra sa priveasca in departare si amorteala la nivelul scalpului si a fetei sau ochiul care fuge(nu am strabism congenital).

S-a exclus orice la nivel neurologic si cardiac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.