simptome spasmofilie

04-12-2014
AlexandraMarin
Nu este medic/terapeut
AlexandraMarin
Buna ziua, Ma numesc Alexandra, am 25 de ani, 1m70 si 60 kg. De 3 luni ma simt foarte rau dintr-odata si fizic si psihic. La inceput ma simteam foarte slabita, obosita, desi dormeam foarte mult, dar aveam cosmaruri in fiecare seara timp de 3 luni, fara sa am niciun un motiv serios de stress, plangeam din orice. Asa ceva nu mi s-a intamplat pana acum, parca nu sunt eu. Dar recent, am simptome specifice spasmofiliei, mai exact:frisoane, furnicaturi, amorteli ale mainilor, pielea subtire, par fragil, se rupe, cade foarte mult. De asemenea din cauza unei tuse puternice am inceput sa am din senin intepaturi in zona toracelui, amorteli ale mainilor cand dorm, si am avut junghiuri pe partea stanga mai mult, in zona inimii, in umar, spate, brat, dar si toracele ma mai durea, simteam ca o apasare in zona pieptului si a inimii, ma durea cand ma rasuceam, cand ridicam sau impingeam ceva. Am crezut ca e nevralgie intercostala, dar mi-a trecut in cateva zile. Insa, numai bine ce mi-a trecut asta, m-am trezit ieri, dupa ce am dormit la amiaza, cu un nod in gat si senzatia de limba amortita si umflata. M-am speriat foarte tare. Mi-a trecut de tot cam intr-o ora. Am mai avut un episod de genul acesta si in urma cu 3 saptamani si tot asa a trecut de la sine. Si cred ca stiu si care ar fi cauzele, pentru ca anul asta am facut niste greseli pe care nu le fac de obicei. In martie am luat pastila de a doua zi, Ella One. A fost pentru prima data cand am folosit asa ceva, nu folosesc nici macar anticonceptionale de fel. Apoi, in luna august m-am apucat de jogging si dieta, alergam de 4 ori pe saptamana si tineam o dieta formata din : iaurt cu fulgi de ovaz, nuci, pui/peste/oua cu salata, fructe, apoi iar pui/peste/oua cu salata. Ma simteam foarte bine fizic si psihic doar ca nu mi-a placut faptul ca am slabit prea mult, atata tot. Mai ales ca aratam destul de ok inainte, aveam 55 kg la 1m70. Si am oprit orice fel de sport pentru 2 luni si am inceput sa mananc mult junk food chiar daca nu imi era foame, si sa lenevesc la tv sa ma ingras. Nu faceam nici un fel de activitate ca nu voiam sa consum calorii. Stiu ca am gresit, simt ca asta mi-a daunat f mult, trecerea asta brusca de la un stil de viata sanatos la unul nesanatos, sau poate si faptul ca am luat pastila de a doua zi, mi-a dereglat sistemul hormonal. Toate astea mi s-au acumulat. Dvs ce credeti, ati putea sa imi spuneti ce set de analize sa fac pentru asta? Apoi, as putea sa ma reapuc de dieta sanatoasa si jogging? Am citit pe net ca in cazul nevralgiei intercostale nu ai voie sa faci sport timp de 6 saptamani, dar mie mi-a trecut deja, si cred ca si asta a fost pe baza lipsei de calciu si magneziu cum a fost si cu nodul in gat. Astept raspunsul dumneavoastra. Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
17-01-2015, ora 18:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ AlexandraMarin

Posibil un debut de depresie si anxietate. Aveti elemente din amandoua.
Cu trimitere de la medicul de familie, mergeti la un Psihiatru sa va evalueze.
0
19-01-2015, ora 23:18
Dr. Claudia G.
Medicina generala
Dr. Claudia G.
Alexandra, dieta saraca in calorii si nutrienti combinata cu exercitiul fizic intens epuizeaza rezervele organismului. Muschii au nevoie de calciu pentru fiecare contractie si pentru fiecare relaxare, prin sport ai consumat mai mult decat ai introdus in organism.
Ai nevoie de o dieta sanatoasa dar complexa, care sa iti asigure nutrientii necesari refacerii si functionarii. Exercitiul fizic sa fie usor pentru inceput, de ex. plimbari, cateva sedinte de masaj usor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: