spasmofile distrofica - informatii

27-05-2007
blacknovac
Nu este medic/terapeut
blacknovac
as vrea sa stiu cat mai multe despre aceasta boala..eventual locuri unde as putea gasi raspunsuri, tratamente, idei noi. sunt putine informatiile despre aceasta boala.
6 comentarii
0
28-05-2007, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Aceast diagnostic nu exista. Probabil ca din cauza asta nici nu gasiti informatii. Poate ca ar fi mai util sa discutam despre simptome decat sa plecam de la diagnostic.
0
28-05-2007, ora 00:00
blacknovac
Nu este medic/terapeut
blacknovac
va multumesc pentru raspuns.simptomele sunt urmatoarele : intepaturi in corp, ca niste ace.., tremuraturi imposibil de controlat, blocarea respiratiei...muschii efectiv se blocheaza.victima de cele mai multe ori intra in panica si lesina.boala se manifesta pe sistem nervos(emotii puternice sau ceva diferit).sunt crize dese.i s-a spus ca are lipsa de CA si MG.la urgente prima data i se face o injectie de CA intravenos, dar se spune ca este periculos ptr ca ii afecteaza inima...doctorii au spus ce se numeste SPASMOFILIE DISTROFICA, dar eu am fost sceptic pentru ca stiu ce inseamna fiecare termen in parte si mi s-a parut o definitie foarte vaga.daca v-am furnizat informatii mai bune sau daca vreti sa aflu mai multe..astept un raspuns din partea dumneavoastra.este vb de o prietena foarte buna...si care nu cred ca primeste tratamentul corespunzator..eu vreau doar sa ajut..orice ajutor sau info este binevenit..va multumesc
0
29-05-2007, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Atacuri de panica?... Nu prea merge chestia cu lesinul, in cazul in care e vorba chiar de pierderea cunostintei si nu de tendinta de a se aseza pentru ca i s-au inmuiat picioarele. Aici trebuie vazut ce se intampla. In rest, celelalte simptome sunt foarte sugestive. Cat despre calciu si magneziu, ele sunt "o recomandare universala" si neintemeiata tocmai din acet motiv. Am vazut oameni cu magneziemie si calcemie normale carora li se prescriu la greu aceste suplimente. Cititi totusi articolul de pe site despre atacurile de panica. Ca recomandare v-as sugera un consult la psihiatrie, doar asta e specialitatea care se ocupa de emotii prea mari.
0
29-05-2007, ora 00:00
blacknovac
Nu este medic/terapeut
blacknovac
va multumesc pentru raspuns.ce inseamna distrofia musculara? pentru ca un doctor asta a mentionat..
0
31-05-2007, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Distrofiile musculare fac parte dintr-un grup de boli cu transmitere genetica dar care, din cate stiu eu, nu afecteaza decat baietii. Caracteristica bolii este pierderea progresiva a fortei musculare pana la imobilizarea completa, in formele grave. Din nou, nu cred ca e cazul.
0
17-09-2010, ora 15:01
brun3tyka
Nu este medic/terapeut
brun3tyka
buna vreau sa am ajutati si pe mine mi sa spus ca am spasmofilie...ce ma enerveaza cel mai mult ca am un nod in gat care ma sperie foarte mult nu prea pot sa mananc ca simt ca am inec si ca nu mai pot respira si cu inima care imi bate foarte tare am fost mi-am facut control de 3 ori la 3 medici diferiti si mi-au zis ca nu am nimci al inima dar eu ma speri cand vad ca imi bate prea tare mi-e frica sa nu patesc ceva...inainte aveam si cerzi de o saptamana nu am mai avut ca iau calicu magneziu si d3 si ma simt mi bn dar nodul din gat nu imi trece si mai imi bate si inima.va multumesc.si multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: